Titta

UR Samtiden - Fysik för fysiklärare

UR Samtiden - Fysik för fysiklärare

Om UR Samtiden - Fysik för fysiklärare

Hur förklarar man Higgspartikeln på en A4-sida? Eller kosmisk mikrovågsbakgrund? Varför lyser inte solfläckarna när de är så heta? Hur kan man se det som inte syns? Några av landets främsta fysiker gör ett par av vår tids viktigaste rön begripliga och tillgängliga för tanken. Från arrangemanget Lärardag i fysik. Inspelat den 30 oktober 2013. Arrangör: Kungliga Vetenskapsakademien.

Till första programmet

UR Samtiden - Fysik för fysiklärare : Att göra det osynliga synligt

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Att göra det osynliga synligt

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vid Max IV-laboratoriet i Lund byggs en synkrotronljuskälla som blir en av världens ljusstarkaste. Katarina Norén, forskare vid laboratoriet, förklarar hur det kan förändra framtidens forskning. Från Lärardag i fysik 2013. Inspelat den 30 oktober. Arrangör: Kungl. Vetenskapsakademien.

Ämnen:
Fysik > Astronomi, Fysik > Strålning
Ämnesord:
Kärnfysik, Naturvetenskap, Partikelfysik, Synkrotronstrålning
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning

Alla program i UR Samtiden - Fysik för fysiklärare

Mer fysik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Tekniska utmaningar för rymdfärder

Astronauten Bonnie J Dunbar berättar översiktligt om Nasas tekniska utmaningar inom medicin, energi och hälsorisker när det gäller att utforska rymden. Dessutom får vi en hälsning från rymden från ett nu pågående ettårsprojekt som studerar hur människokroppen påverkas av tyngdlöshet. Inspelat den 22 september 2015 på KTH, Stockholm. Arrangör: KTH.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Vem vet vad?

Ljus

Varför blir det mörkt om natten? Vad är egentligen ljus? Programledarna Amen Ainalem och Laura Wihlborg ger sig ut i världen för att få svar på hur allt hänger ihop. Varifrån får vi våra idéer om världen? De reser ut i rymden och åker runt jorden för att se hur natten blir till dag.

Fråga oss