Titta

Tänk till med Dewide

Tänk till med Dewide

Om Tänk till med Dewide

Dennis "Dewide" Widehammar går till botten med frågor du alltid undrat över. Dennis säger alltid vad han tycker och tänker vare sig det handlar om sex, föräldrar, språk eller mens. Genom sketcher, intervjuer och experiment ser vi hur Dennis kommer fram till hur det egentligen ligger till. Rakt, ärligt, kaxigt och roligt!

Till första programmet

Tänk till med Dewide : Språk

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Språk

Avsnitt 4 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Det finns många olika sorters språk man idag måste kunna som ung i Sverige: sms-språk, vanlig skriftsvenska, förortssvenska. Lägg där till dialekter. Vilken dialekt är fulast och vilken är sexigast? Dennis "Dewide" Widehammar presenterar några slanguttrycks uppgång och fall, som swag och yolo, och intervjuar ungdomar på stan om deras bästa och värsta slanguttryck.

Ämnen:
Samhällskunskap
Ämnesord:
Dialekter, Slang, Språkvetenskap, Svenska språket
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Tänk till med Dewide

Mer grundskola 7-9 & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Tänk till snackar stress

Föräldrar

Alla har vi föräldrar, mer eller mindre närvarande och mer eller mindre kontrollerande. Hemmet ska vara en trygg plats där man kan vara sig själv och bli älskad för den man är. Vi träffar Tove som inte har haft det så. Hon berättar om att det ofta var bråk och att hon kände sig missförstådd hemma. Psykologen Jenny Jägerfeld svarar på frågan om vad man kan göra om man mår dåligt på grund av relationen till sina föräldrar.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Ajatuksia suomeksi

Koulutus vai ammatti, kuinka päätät?

Vad drömmer du om att göra efter gymnasiet? Vill du plugga vidare eller börja jobba? Vad tycker dina föräldrar? Hur viktiga är det att ta hänsyn till deras önskemål om ditt liv? Panelen diskuterar hur de själva valde att göra efter gymnasiet, och hur deras finska bakgrund kan ha påverkat besluten de tagit om plugg och jobb i livet.