Titta

Tänk till med Dewide

Tänk till med Dewide

Om Tänk till med Dewide

Dennis "Dewide" Widehammar går till botten med frågor du alltid undrat över. Dennis säger alltid vad han tycker och tänker vare sig det handlar om sex, föräldrar, språk eller mens. Genom sketcher, intervjuer och experiment ser vi hur Dennis kommer fram till hur det egentligen ligger till. Rakt, ärligt, kaxigt och roligt!

Till första programmet

Tänk till med Dewide : Språk

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Språk

Avsnitt 4 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Det finns många olika sorters språk man idag måste kunna som ung i Sverige: sms-språk, vanlig skriftsvenska, förortssvenska. Lägg där till dialekter. Vilken dialekt är fulast och vilken är sexigast? Dennis "Dewide" Widehammar presenterar några slanguttrycks uppgång och fall, som swag och yolo, och intervjuar ungdomar på stan om deras bästa och värsta slanguttryck.

Ämnen:
Samhällskunskap
Ämnesord:
Dialekter, Slang, Språkvetenskap, Svenska språket
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Tänk till med Dewide

Mer grundskola 7-9 & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Förstå kunskapskraven

Nyanserade resonemang och komplexa samband

Ett av Skolverkets kunskapskrav i samhällskunskap för årskurs 9 förklaras: " Eleven kan föra välutvecklade och nyanserade resonemang om hur individer och samhällen påverkas av och påverkar varandra och beskriver då komplexa samband mellan olika faktorer som har betydelse för individers möjligheter att påverka sin egen och andras livssituation."

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnsexhandel i Kenya

Pojkarna på Diani beach

Vid den paradisiska kenyanska kusten är sexhandeln med unga killar en etablerad företeelse. Beno, Rashid och Kamari försörjer sig ömsom som fiskare, ömsom som souvenirförsäljare och ömsom som sällskap åt kärlekstörstande kvinnor från olika västländer. "Allt jag tjänar går till mina syskon och min mamma! Jag tycker det är fel att de som har pengar kommer hit och utnyttjar oss som är fattiga. För mig handlar det om att få mat för dagen", säger Beno.

Fråga oss