Titta

Tänk till med Dewide

Tänk till med Dewide

Om Tänk till med Dewide

Dennis "Dewide" Widehammar går till botten med frågor du alltid undrat över. Dennis säger alltid vad han tycker och tänker vare sig det handlar om sex, föräldrar, språk eller mens. Genom sketcher, intervjuer och experiment ser vi hur Dennis kommer fram till hur det egentligen ligger till. Rakt, ärligt, kaxigt och roligt!

Till första programmet

Tänk till med Dewide : Språk

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Språk

Avsnitt 4 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Det finns många olika sorters språk man idag måste kunna som ung i Sverige: sms-språk, vanlig skriftsvenska, förortssvenska. Lägg där till dialekter. Vilken dialekt är fulast och vilken är sexigast? Dennis "Dewide" Widehammar presenterar några slanguttrycks uppgång och fall, som swag och yolo, och intervjuar ungdomar på stan om deras bästa och värsta slanguttryck.

Ämnen:
Samhällskunskap
Ämnesord:
Dialekter, Slang, Språkvetenskap, Svenska språket
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Tänk till med Dewide

Mer grundskola 7-9 & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta 100 frågor om sex

Var kan man få information om transfrågor?

Vierge Hård är projektledare på RFSL Ungdom och svarar på frågan: "Var kan jag få mer info om transfrågor?"

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Ajatuksia suomeksi

Nolot vanhemmat

Dina föräldrar är galna saksamlare, och det är stökigt hemma. Känns det jobbigt att bjuda över vänner? Panelen diskuterar var gränsen går mellan stök och smuts, och hur man kan diskutera med föräldrar som inte klarar av att hålla ordning hemma.