Titta

Tänk till med Dewide

Tänk till med Dewide

Om Tänk till med Dewide

Dennis "Dewide" Widehammar går till botten med frågor du alltid undrat över. Dennis säger alltid vad han tycker och tänker vare sig det handlar om sex, föräldrar, språk eller mens. Genom sketcher, intervjuer och experiment ser vi hur Dennis kommer fram till hur det egentligen ligger till. Rakt, ärligt, kaxigt och roligt!

Till första programmet

Tänk till med Dewide : Språk

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Språk

Avsnitt 4 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Det finns många olika sorters språk man idag måste kunna som ung i Sverige: sms-språk, vanlig skriftsvenska, förortssvenska. Lägg där till dialekter. Vilken dialekt är fulast och vilken är sexigast? Dennis "Dewide" Widehammar presenterar några slanguttrycks uppgång och fall, som swag och yolo, och intervjuar ungdomar på stan om deras bästa och värsta slanguttryck.

Ämnen:
Samhällskunskap
Ämnesord:
Dialekter, Slang, Språkvetenskap, Svenska språket
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Tänk till med Dewide

Mer grundskola 7-9 & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Det handlar om manlighet

Debatten efter massövergreppen mot kvinnor i Köln och Kalmar har rasat i sociala medier. Ett klipp från UR-satsningen Tänk till där män talar om sexuellt våld har fått stor viral spridning. Tanken med klippet är att få elever att reflektera.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnsexhandel i Kenya

Flickorna i Nairobis slum

I Kenyas huvudstad Nairobi lever miljontals människor i slumområden. Där har ingen egen toalett eller rinnande vatten och många saknar el. Varje år tvingar fattigdomen in tusentals unga tjejer i prostitution. En av dem är Vanessa, 14 år. Hennes föräldrar överger henne och hon lämnas ensam med sina småsyskon. Också Mary förlorar sina föräldrar tidigt och tvingas in i prostitution. Men efter att hon hamnat i fängelse bestämmer hon sig för att starta en förening där prostituerade hjälper varandra till ett bättre liv.

Fråga oss