Titta

UR Samtiden - Barnhälsovård i fokus

UR Samtiden - Barnhälsovård i fokus

Om UR Samtiden - Barnhälsovård i fokus

En konferens där aktuell forskning och nya rön inom barnhälsovården presenteras. Föreläsningarna handlar bland annat om barnkonventionen i praktiken, konkret rådgivning för att öka amningsfrekvensen och hjärnans utveckling under de första åren. Hur medvetet är det nyfödda barnet och vad innebär det att göra barn delaktiga i besöket på barnavårdscentralen. Vad är det viktigt att man tänker på under utvecklingskontroller? Inspelat på Piperska muren i Stockholm i oktober 2013. Arrangör: Gothia fortbildning.

Till första programmet

UR Samtiden - Barnhälsovård i fokus : Konsten att möta barn

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Konsten att möta barn

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Ord är ofta överskattade och jag jobbar mycket med barnens egna bilder, säger barnläkaren Jörgen Landehag som här berättar om sina möten med barn. Det är viktigt att vara sig själv och inte vara extra barnslig. Inspelat på Piperska muren i Stockholm i oktober 2013. Arrangör: Gothia fortbildning.

Ämnen:
Psykologi och filosofi > Psykologi
Ämnesord:
Barn och sjukhus, Barnpsykologi, Psykologi, Ungdomspsykologi, Utvecklingspsykologi
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Barnhälsovård i fokus

Mer högskola & psykologi och filosofi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Vetenskaplig metod

Metodologiska val

Kan man blanda olika metoder när man gör en vetenskaplig undersökning? Staffan Selander, som är professor i didaktik vid Stockholms universitet, går igenom olika vetenskapliga metoder och hur de används. Inspelat den 26 januari 2015 på Institutionen för data- och systemvetenskap, Kista. Arrangör: Institutionen för data- och systemvetenskap, Stockholms universitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - rasism

Rasismens orsaker

Bildningsbyrån tar oss med på en resa till London, där vi tittar närmare på kolonialismens historia och det mänskliga psyket. Vi försöker ta reda på varför rasism i olika former uppstår. En del forskare menar att vi kan finna förklaringar i psykologiska mekanismer medan andra menar att det är viktigt att utforska orsakerna på ett politiskt plan.