Titta

UR Samtiden - Kartlägga eller kartläggas

UR Samtiden - Kartlägga eller kartläggas

Om UR Samtiden - Kartlägga eller kartläggas

Föreläsningar från Geografin i sociala medier: Karta eller karteras, inspelat den 5 november 2013. Arrangör: Kungliga Vetenskapsakademien.

Till första programmet

UR Samtiden - Kartlägga eller kartläggas : I vardagens spår

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

I vardagens spår

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Kajsa Ellegård, professor i tekniska- och sociala förändringar, berättar hur man genom visualisering av vardagens aktiviteter kan se mönster i våra beteenden. Från Geografin i sociala medier: Karta eller karteras, inspelat den 5 november 2013. Arrangör: Kungliga Vetenskapsakademien.

Ämnen:
Geografi, Teknik
Ämnesord:
Digitala medier, Industri, Kommunikationer, Teknik, Teknik och samhälle, Tekniska innovationer
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Kartlägga eller kartläggas

Mer högskola & geografi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Östersjön - hoppfullhet och hot

Östersjön och säkerhetspolitik

Ett samtal om Östersjöns säkerhetspolitiska historia, från vikingatiden till hotet från Sovjet och fram till dagens Ryssland som gör militärövningar på gränsen till svenskt vatten. Medverkande: Carl Bildt, före detta statsminister och utrikesminister, Pertti Torstila, finländsk diplomat och tidigare ambassadör i Sverige, Sverker Göranson, senior advisor och tidigare överbefälhavare, Gudrun Persson, docent vid Slaviska institutionen vid Stockholms universitet och forskningsledare vid FOI. Inspelat på Dramaten, Stockholm, den 25 april 2016. Arrangörer: Dramaten, Kungliga Krigsvetenskapsakademien, Kungliga Örlogsmannasällskapet, Kungliga Skogs- och Lantbruksakademien och Kungliga Vetenskapsakademien.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - Kina

Efter aborten

I Kina kan kvinnor tvingas till abort ända upp i 28:e veckan och många plågas av svåra skuldkänslor. Vi besöker ett buddistiskt kloster där man håller dyra ceremonier för att aborterade fosters själar ska få ro. Slår man mynt av kvinnornas smärta och sorg?

Fråga oss