Titta

UR Samtiden - Kartlägga eller kartläggas

UR Samtiden - Kartlägga eller kartläggas

Om UR Samtiden - Kartlägga eller kartläggas

Föreläsningar från Geografin i sociala medier: Karta eller karteras, inspelat den 5 november 2013. Arrangör: Kungliga Vetenskapsakademien.

Till första programmet

UR Samtiden - Kartlägga eller kartläggas : I vardagens spår

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

I vardagens spår

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Kajsa Ellegård, professor i tekniska- och sociala förändringar, berättar hur man genom visualisering av vardagens aktiviteter kan se mönster i våra beteenden. Från Geografin i sociala medier: Karta eller karteras, inspelat den 5 november 2013. Arrangör: Kungliga Vetenskapsakademien.

Ämnen:
Geografi, Teknik
Ämnesord:
Digitala medier, Industri, Kommunikationer, Teknik, Teknik och samhälle, Tekniska innovationer
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Kartlägga eller kartläggas

Mer högskola & geografi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Samiska veckan 2014

Etiska riktlinjer för forskning om ursprungsfolk

Maui Hudson är maorier och hälsoforskare från Nya Zeeland. Han berättar hur forskarna i hans hemland de senaste decennierna arbetat fram nya etiska riktlinjer för forskning om urfolk. Inspelat 6 mars på Lars Thomasson-symposiet på Västerbottens museum i Umeå. Arrangör: Vaartoe/Cesam.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - Kina

Silverskedsgenerationen byter spår

Många av de rika i Kina är unga, medelåldern för en miljardär är endast trettiosex år och de ägnar sig mycket åt lyxkonsumtion. Men numera börjar de vilja ta ett större ansvar för samhället. Anne Wong arbetar med social företagande. De svenska företagarna Yu Wang och Svante Jerling har startat det sociala nätverket P1 i Kina.