Titta

Yrkesmästarna

Yrkesmästarna

Om Yrkesmästarna

Sex ungdomar, sex praktiska yrken - och ett Yrkes-VM. Vi möter billackeraren Emelie Dammare, flygmekanikern Fredrik Glanrup, frisören Julia Persson, mekatronikern Daniel Pettersson, kocken Gabriel Strandberg och Markus Pettersson som tävlar i telekom. De har alla blivit utvalda att representera sitt yrke vid Yrkes-VM i Leipzig 2013. De har redan bevisat att de är de bästa mellan 18 och 22 år inom sina yrken i Sverige, och nu ska de möta tusen andra unga från 45 olika länder. Det gäller att prestera på topp, trots tävlingsnerver, stor press och hård konkurrens. Vi följer dem under tävlingsdagarna men får också lära känna dem på hemmaplan under förberedelserna inför VM.

Till första programmet

Yrkesmästarna : Resan till VM

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Resan till VM

Avsnitt 1 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi följer sex ungdomar från svenska yrkeslandslaget under och inför VM i Leipzig. Det är dags att resa till Tyskland där laget möter sina konkurrenter från hela världen. Vi får också träffa kocken Gabriel på hans ordinarie jobb på en högklassig restaurang utanför Stockholm, och vi får vara med när Daniel, Julia och Emelie hårdtränar inför VM. De satsar alla hårt och offrar mycket av sin fritid för att komma i nivå med sina konkurrenter. Vissa av motståndarna har tränat i tre år innan VM, så det gäller att prestera på topp. Del 1 av 6.

Ämnen:
Samhällskunskap > Arbetsmarknad och arbetsliv
Ämnesord:
Arbete, Arbetsmarknad, Samhällsvetenskap, Sociala frågor, Tävlingar, Unga vuxna, Yrken
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola

Alla program i Yrkesmästarna

Mer gymnasieskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Ordet är mitt

Matteus

Matteus största intresse är att skriva fanfiction - nya berättelser utifrån redan existerande litteratur. Det gör han bland annat utifrån Engelsforstrilogin av Sara Bergmark Elfgren och Mats Strandberg. Samtidigt genomgår han en könsutredning. Matteus tycker om att kunna skriva om karaktärer som han kan identifiera sig med, och som blir bemötta på det sätt han önskar av sin egen omgivning.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Fejk

Vem är vår vampyr?

Anna Charlotta Gunnarson och Maja Åström ställer sig frågan varför den historiska personen Vlad III Dracula blev förlagan till vår tids vampyr. Varför inte till exempel Elisabeth Báthory som har rykte om sig att vara en av historiens värsta seriemördare? Varför beskrivs män och kvinnor på så olika sätt i uppslagsverk? Och vad kan vi göra åt det?

Fråga oss