Titta

UR Samtiden - Svenska Akademiens högtidssammankomst 2013

UR Samtiden - Svenska Akademiens högtidssammankomst 2013

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

UR Samtiden - Svenska Akademiens högtidssammankomst 2013

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Från Börssalen i Stockholm. Marie-Caroline Biver guidar bland gäster och historia när Svenska Akademiens arton ledamöter firar sin högtidsdag enligt anvisningar från 1786. Sara Danius, professor i estetik, håller inträdestal över Knut Ahnlund. Akademiens ständige sekreterare Peter Englund sammanfattar det gångna året.

Ämnen:
Svenska
Ämnesord:
Kulturell verksamhet, Svenska akademien, Vetenskaplig verksamhet
Utbildningsnivå:
Högskola

Mer högskola & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Vetenskaplig metod

Att starta en vetenskaplig text

Vill du lära dig att skriva vetenskaplig text? Det berättar Harko Verhagen som är docent i data- och systemvetenskap och Maria Kuteeva som är professor vid Engelska institutionen vid Stockholms universitet om här. Inspelat den 26 januari 2015 på Institutionen för data- och systemvetenskap, Kista. Arrangör: Institutionen för data- och systemvetenskap, Stockholms universitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - historia

Ett läsande folk

Under 1800-talet slog romanen igenom som litteraturform och böcker lästes av allt fler. Vi hör historien om Martina von Schwerin som kallats den första moderna läsaren.