Titta

Programmen som förändrade TV

Programmen som förändrade TV

Om Programmen som förändrade TV

Programmen som fyller våra tv-apparater har genomgått en otrolig utveckling under mediets relativt korta historia. Vissa produktioner har varit viktigare än andra och fört utvecklingen i en ny riktning. Och det är om dem den här serien kretsar kring. Vi återbesöker platserna där några av tv-historiens viktigaste program gjordes, och träffar manusförfattarna, producenterna, programledarna och skådisarna som var med om att skapa mediets mest avgörande ögonblick. Vi gör djupdykningar i olika genrer och uppmärksammar såväl gamla klassiker som Sesame Street och Hill Street Blues, som modernare exempel som The Ali G Show och Expedition Robinson.

Syfte

Att för elever och studenter på tv-utbildningar kartlägga vilka program som har förändrat och utvecklat sin respektive genre i tv-historien samt redovisa på vilket sätt de har varit banbrytande och nyskapande. Följande genrer ingår: reality, drama, fakta och livsstil, tävlingar, nyheter och sport, talkshow, barn och ungdomar samt humor.

Till första programmet

Programmen som förändrade TV : Reality

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Reality

Avsnitt 1 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Medan vanliga människor fått ta plats i tv-rutan sedan 1940-talet, i tävlingar och dolda kameran, var det först vid början av 1970-talet som det första riktiga reality-programmet skapades. I serien An American Family fick tittarna följa Pat och Bill Loud och deras fem barn. Under sju månader följdes familjen av filmarna Alan och Susan Raymond och slutresultatet väckte stor uppståndelse när det sändes. Vi träffar familjen Loud idag och hör dem berätta om sina erfarenheter som världens första reality-familj. Vi får också höra den osannolika historien om hur Sverige kom att gå i bräschen för den explosion av dokusåpor vi ser på tv idag. År 1997 började SVT sända Expedition Robinson, ett format som skaparen Charlie Parsons hade försökt sälja i tio år. Serien orsakade en folkstorm men införde också en rad berättarmässiga innovationer som blivit stapelvaror för en av tv:s mest populära genrer.

Ämnen:
Information och media > Massmedia > Radio och tv
Ämnesord:
Dokusåpor, Massmedia, TV-program, Tv
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund

Alla program i Programmen som förändrade TV

Mer folkhögskola / studieförbund & information och media

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Moderland - fördjupning

Vad får man publicera?

Yttrande- och tryckfriheten är en del av vår grundlag och viktig för ett demokratiskt samhälle. Men man får inte uppmana till brott, hetsa mot folkgrupp, kränka eller förtala. När Expressen publicerade namn och bild på Moder Mothanna Magid som misstänkt terrorist så gjorde många andra medier samma sak. Det handlade om en lägre grad av misstanke. Ändå gjorde de flesta ansvariga utgivare bedömningen att man borde publicera Moders namn och bild. Det skulle få stora konsekvenser för honom. Vad tycker du? Vad får man publicera? Vad måste du själv tänka på när du publicerar och delar?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Kjellkritik

Användning av källor

Om kraften i filmmediet och hur svårt det är att vara källkritisk. Kjell Eriksson träffar filmrecensenten och kulturjournalisten Fredrik Sahlin som funderar över detta. Kjell träffar också Anna Davidsson som är profilen bakom Instagramkontot "Apan satt i granen". Hon berättar om ansvaret och påverkan man har som kommer med en stor följarskara. Reportern Josefiné försöker göra en egen fake-video. Ser någon igenom bluffen?