Titta

Programmen som förändrade TV

Programmen som förändrade TV

Om Programmen som förändrade TV

Programmen som fyller våra tv-apparater har genomgått en otrolig utveckling under mediets relativt korta historia. Vissa produktioner har varit viktigare än andra och fört utvecklingen i en ny riktning. Och det är om dem den här serien kretsar kring. Vi återbesöker platserna där några av tv-historiens viktigaste program gjordes, och träffar manusförfattarna, producenterna, programledarna och skådisarna som var med om att skapa mediets mest avgörande ögonblick. Vi gör djupdykningar i olika genrer och uppmärksammar såväl gamla klassiker som Sesame Street och Hill Street Blues, som modernare exempel som The Ali G Show och Expedition Robinson.

Syfte

Att för elever och studenter på tv-utbildningar kartlägga vilka program som har förändrat och utvecklat sin respektive genre i tv-historien samt redovisa på vilket sätt de har varit banbrytande och nyskapande. Följande genrer ingår: reality, drama, fakta och livsstil, tävlingar, nyheter och sport, talkshow, barn och ungdomar samt humor.

Till första programmet

Programmen som förändrade TV : Fakta och livsstil

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Fakta och livsstil

Avsnitt 3 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi åker till England och tittar in bakom kulisserna på en sorts tv som britterna gör bäst i världen, fakta- och livsstilsprogram. Tv-kocken Keith Floyd revolutionerade matlagningsprogrammen när han på 1980-talet slängde recepten, lämnade studion och gav sig ut i verkligheten, och Changing Rooms från 1996 kan ses som ursprunget till många av dagens inredningsprogram. Vi besöker produktionen av Antiques Roadshow, förlagan till Antikrundan, som har kuskat Storbritannien runt i nästan 40 år. På BBC Natural History Unit, tv-huset som gör världens mest storslagna produktioner, träffar vi David Attenborough som gjort tv sedan 1950-talet. Vid slutet av 70-talet hittade han och producenten Richard Brook sitt stilbildande format med serien Life on Earth som alla senare producenter av naturfilm fått förhålla sig till.

Ämnen:
Information och media > Massmedia > Radio och tv
Ämnesord:
Massmedia, TV-program, Tv
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund

Alla program i Programmen som förändrade TV

Mer folkhögskola / studieförbund & information och media

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Moderland - fördjupning

Vad får man publicera?

Yttrande- och tryckfriheten är en del av vår grundlag och viktig för ett demokratiskt samhälle. Men man får inte uppmana till brott, hetsa mot folkgrupp, kränka eller förtala. När Expressen publicerade namn och bild på Moder Mothanna Magid som misstänkt terrorist så gjorde många andra medier samma sak. Det handlade om en lägre grad av misstanke. Ändå gjorde de flesta ansvariga utgivare bedömningen att man borde publicera Moders namn och bild. Det skulle få stora konsekvenser för honom. Vad tycker du? Vad får man publicera? Vad måste du själv tänka på när du publicerar och delar?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Dramaturgipodden

Humoristen Linn Mannheimer

Hur skriver man ett roligt tv-manus? Vi träffar Linn Mannheimer som ingår i humorkollektivet Stallet och skriver komiska sketcher om livet i 30-årsåldern. Vi snackar med henne om hur man får tittarna att skratta och hur man pitchar in program till tv-chefer. Hon berättar om skrivandet av andra säsongen av serien "Trettiplus" och berättar om fallgropar man ska undvika. Programledare: Tara Moshizi och Karin Andersson.