Titta

Programmen som förändrade TV

Programmen som förändrade TV

Om Programmen som förändrade TV

Programmen som fyller våra tv-apparater har genomgått en otrolig utveckling under mediets relativt korta historia. Vissa produktioner har varit viktigare än andra och fört utvecklingen i en ny riktning. Och det är om dem den här serien kretsar kring. Vi återbesöker platserna där några av tv-historiens viktigaste program gjordes, och träffar manusförfattarna, producenterna, programledarna och skådisarna som var med om att skapa mediets mest avgörande ögonblick. Vi gör djupdykningar i olika genrer och uppmärksammar såväl gamla klassiker som Sesame Street och Hill Street Blues, som modernare exempel som The Ali G Show och Expedition Robinson.

Syfte

Att för elever och studenter på tv-utbildningar kartlägga vilka program som har förändrat och utvecklat sin respektive genre i tv-historien samt redovisa på vilket sätt de har varit banbrytande och nyskapande. Följande genrer ingår: reality, drama, fakta och livsstil, tävlingar, nyheter och sport, talkshow, barn och ungdomar samt humor.

Till första programmet

Programmen som förändrade TV : Tävlingar

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Tävlingar

Avsnitt 4 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Lek- och tävlingsprogram har varit en populär programgenre sedan tv:s början. Den klassiska frågesporten återupplivades av Who wants to be a millionaire i slutet av 1990-talet och många av programmets ingredienser är idag vanliga. Genren hade tidigare blomstrat på 50-talet men begravts av fuskskandaler. I America's next top model gifte tävlingsprogrammet ihop sig med reality och skapade något man kan kalla aspirant-tv. Sedan dess har alla tänkbara yrkesområden förvandlats till tävlingar framför kameran. Vi besöker också bolaget som tog en japansk idé och gjorde den till ett av tv-världens mest seglivade underhållningsprogram: America's funniest home videos. Programmet presenteras av Rickard Olsson.

Ämnen:
Information och media > Massmedia > Radio och tv
Ämnesord:
Massmedia, TV-program, Tv
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund

Alla program i Programmen som förändrade TV

Mer folkhögskola / studieförbund & information och media

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Moderland - fördjupning

Vem är terrorist?

Terrorister är ute efter att skapa oordning, kaos och att sprida rädsla i ett samhälle. Moder Mothanna Magid misstänktes, jagades och greps efter anklagelser om att vara terrorist. Bara några dagar efter att han greps släpptes han fri. Han känner sig falskt anklagad. Han undrar vad som hände och varför just han blev gripen och förhörd för ett så allvarligt brott. Vad tycker du? Hur långt får en stat gå för att bekämpa terrorism? Och vem är terrorist?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Folkispratarna

Alireza

"Jag tillhör förstås jorden, men har inte något land." Personen, som vi här har valt att kalla Alireza, separerades från sin bästa vän i flykten från Afghanistan. Ensam har han försökt att anpassa sig till sitt nya land Sverige och tänkt mycket på sin förlorade vän. Flera år senare kliver han av bussen i Hannover för att träffa sin bäste vän igen. En serie där folkhögskoleelever berättar personligt, utifrån egna manus, om drömmar, funderingar och sin syn på livet.