Titta

Programmen som förändrade TV

Programmen som förändrade TV

Om Programmen som förändrade TV

Programmen som fyller våra tv-apparater har genomgått en otrolig utveckling under mediets relativt korta historia. Vissa produktioner har varit viktigare än andra och fört utvecklingen i en ny riktning. Och det är om dem den här serien kretsar kring. Vi återbesöker platserna där några av tv-historiens viktigaste program gjordes, och träffar manusförfattarna, producenterna, programledarna och skådisarna som var med om att skapa mediets mest avgörande ögonblick. Vi gör djupdykningar i olika genrer och uppmärksammar såväl gamla klassiker som Sesame Street och Hill Street Blues, som modernare exempel som The Ali G Show och Expedition Robinson.

Syfte

Att för elever och studenter på tv-utbildningar kartlägga vilka program som har förändrat och utvecklat sin respektive genre i tv-historien samt redovisa på vilket sätt de har varit banbrytande och nyskapande. Följande genrer ingår: reality, drama, fakta och livsstil, tävlingar, nyheter och sport, talkshow, barn och ungdomar samt humor.

Till första programmet

Programmen som förändrade TV : Nyheter och sport

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Nyheter och sport

Avsnitt 5 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Den tekniska revolutionen med satelliter och datorgrafik har gjort rapporteringen global och skapat ett mer dynamiskt sätt att berätta. Detta syns inte minst i genrerna nyheter och sport. Vi får en rundtur på 24-timmarskanalen CNN, som har varit först på plats i några av tv-historiens mest dramatiska skeenden. Vi går på basebollmatch på Yankee stadium och tittar närmare på några innovationer som förändrat tv:s sportbevakning i grunden. Och så besöker vi BBC:s nya nyhetshus i London där 6 000 medarbetare numera sitter under samma tak för att skapa vad många anser vara världens bästa nyheter. Följ också med till den lokala tv-kanal i Philadelphia som 1965 kom att förvandla nyhetsrapportering till det dynamiska inslag som idag ses som standard.

Ämnen:
Information och media > Massmedia > Radio och tv
Ämnesord:
Massmedia, Nyhetsprogram i tv, Sportprogram i tv, Tv
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund

Alla program i Programmen som förändrade TV

Mer folkhögskola / studieförbund & information och media

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Moderland - fördjupning

Vem är terrorist?

Terrorister är ute efter att skapa oordning, kaos och att sprida rädsla i ett samhälle. Moder Mothanna Magid misstänktes, jagades och greps efter anklagelser om att vara terrorist. Bara några dagar efter att han greps släpptes han fri. Han känner sig falskt anklagad. Han undrar vad som hände och varför just han blev gripen och förhörd för ett så allvarligt brott. Vad tycker du? Hur långt får en stat gå för att bekämpa terrorism? Och vem är terrorist?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Dramaturgipodden

Tv-manusförfattaren Hans Rosenfeldt

Att skriva manus till tv-serier är ett hantverk. Möt manusförfattaren Hans Rosenfeldt som ligger bakom tv-serien "Bron". Den handlar om en egensinnig kriminalkommissarie som tar sig an spektakulära mordutredningar. Den har sålts till över 160 länder. Hans Rosenfeldt vet hur man får tittarna att med spänning se varje avsnitt, och här ger han tips på hur man kan lyckas som manusförfattare. Programledare: Tara Moshizi och Karin Andersson.