Titta

Programmen som förändrade TV

Programmen som förändrade TV

Om Programmen som förändrade TV

Programmen som fyller våra tv-apparater har genomgått en otrolig utveckling under mediets relativt korta historia. Vissa produktioner har varit viktigare än andra och fört utvecklingen i en ny riktning. Och det är om dem den här serien kretsar kring. Vi återbesöker platserna där några av tv-historiens viktigaste program gjordes, och träffar manusförfattarna, producenterna, programledarna och skådisarna som var med om att skapa mediets mest avgörande ögonblick. Vi gör djupdykningar i olika genrer och uppmärksammar såväl gamla klassiker som Sesame Street och Hill Street Blues, som modernare exempel som The Ali G Show och Expedition Robinson.

Syfte

Att för elever och studenter på tv-utbildningar kartlägga vilka program som har förändrat och utvecklat sin respektive genre i tv-historien samt redovisa på vilket sätt de har varit banbrytande och nyskapande. Följande genrer ingår: reality, drama, fakta och livsstil, tävlingar, nyheter och sport, talkshow, barn och ungdomar samt humor.

Till första programmet

Programmen som förändrade TV : Talkshow

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Talkshow

Avsnitt 6 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

En av tv-tablåns basvaror är talkshowen. Vi besöker amerikanska The Daily Show som driver hejdlöst med såväl politiker som medier och på sätt och vis har kommit att erbjuda ett alternativt sätt att rapportera nyheter. Vi träffar Michael Parkinson och Phil Donahue som på olika sätt varit viktiga för genrens utveckling. Medan Parkinson ville få sina gäster att berätta något meningsfullt satte Donahue människor som gjorde sponsorerna nervösa framför kameran. Han gjorde också publiken till medverkande genom att de fick ställa frågor till gästerna på scen. En av hans lärjungar, Oprah Winfrey, skulle så småningom bli mer älskad än mästaren själv. En annan ledde utvecklingen till genrens allra yttersta gränsmarker. Vi tittar in bakom kulisserna på ökända The Jerry Springer Show.

Ämnen:
Information och media > Massmedia > Radio och tv
Ämnesord:
Massmedia, TV-program, Talk shows, Tv
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund

Alla program i Programmen som förändrade TV

Mer folkhögskola / studieförbund & information och media

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Moderland - fördjupning

Vem är terrorist?

Terrorister är ute efter att skapa oordning, kaos och att sprida rädsla i ett samhälle. Moder Mothanna Magid misstänktes, jagades och greps efter anklagelser om att vara terrorist. Bara några dagar efter att han greps släpptes han fri. Han känner sig falskt anklagad. Han undrar vad som hände och varför just han blev gripen och förhörd för ett så allvarligt brott. Vad tycker du? Hur långt får en stat gå för att bekämpa terrorism? Och vem är terrorist?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - tänka mot strömmen

Kapuscinski - journalisten och sanningen

Journalisten och författaren Ryszard Kapuscinski föddes 1932 i Polen. Som korrespondent bevakade han krig och revolutioner över hela världen, framförallt i Afrika. Istället för att intervjua makthavare lyssnade han på folket som drabbats av kolonialism, inbördeskrig och giriga krigsherrar. Kapuscinski inspirerade journalister världen över och vann flera priser. Men faktagranskare ifrågasätter sanningshalten i hans reportage. Vi får höra olika röster om Kapuscinski och om huruvida han tummade på sanningen.