Titta

UR Samtiden - Kognitionsforskning i Lund

UR Samtiden - Kognitionsforskning i Lund

Om UR Samtiden - Kognitionsforskning i Lund

Under 25 år har kognitionsvetenskap funnits som ämne vid Lunds universitet. Den här konferensen ger en överblick över en del av den forskning som bedrivits. Allt är kognitionsvetenskap, men ämnena spänner över så skilda områden som korpar, digitala verktyg för matematikinlärning, robotar och vardagsbeslut. Inspelat 24 september 2013, Arrangör: Lunds universitet. Titel: LUCS 25-årsjubileum (LUCS= Lunds University Cognitive Science).

Till första programmet

UR Samtiden - Kognitionsforskning i Lund : Hur du lär din dator matematik

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Hur du lär din dator matematik

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Genom att själva bli matematiklärare åt digitala figurer i datorspel kan elever gynna sitt eget lärande. Agneta Gulz, professor i kognitionsvetenskap, berättar om datorprogram där elever först lär sig saker och sedan får i uppgift att lära ut det de tillägnat sig åt en figur i spelet som i sin tur ska klara någon typ av prov. Inspelat 24 september 2013. Arrangör: Lunds universitet.

Ämnen:
Pedagogiska frågor
Ämnesord:
Barn och datorer, Datorstödd undervisning, Matematikundervisning, Pedagogik, Pedagogisk metodik, Undervisning
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Kognitionsforskning i Lund

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Kognitionsforskning i Lund

Beslutsblindhet och självkunskap

Vet vi egentligen vad vi gör, när vi gör medvetna val? Lars Hall och Petter Johansson forskar i kognitionsvetenskap, och deras resultat tyder på raka motsatsen. Här berättar de om fenomenet beslutsblindhet. Inspelat 24 september 2013. Arrangör: Lunds universitet.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Entreprenöriellt lärande 2015

Entreprenöriellt lärande och lärarstöd

Samtal mellan Mikael Björk, Centrum för Akademiskt Lärarskap (AKL) och före detta studenterna på Malmö högskola, Jessica Droppe, Ellen Spens och Petra Leube, om vad det innebär med lärarstöd inom entreprenöriellt lärande och hur man ger detta på bästa sätt. Hur applicerades kunskaperna på yrkesrollen efter utbildningen? Moderator: Per Dahlbeck, universitetsadjunkt. Inspelat den 19 oktober 2015 i Orkanen på Malmö högskola. Arrangör: Malmö högskola.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Barns sexualitet gör vuxna osäkra

Är det okej att en tvååring onanerar på dagis? Förskolepedagoger efterlyser utbildning och ett gemensamt förhållningssätt. Och en pappa funderar på hur han ska göra för att inte hämma sin dotters sexuella utveckling. RFSU:s frågelåda vittnar om vuxnas funderingar och oro, säger sexualupplysare Maria Bergström.