Titta

UR Samtiden - Kognitionsforskning i Lund

UR Samtiden - Kognitionsforskning i Lund

Om UR Samtiden - Kognitionsforskning i Lund

Under 25 år har kognitionsvetenskap funnits som ämne vid Lunds universitet. Den här konferensen ger en överblick över en del av den forskning som bedrivits. Allt är kognitionsvetenskap, men ämnena spänner över så skilda områden som korpar, digitala verktyg för matematikinlärning, robotar och vardagsbeslut. Inspelat 24 september 2013, Arrangör: Lunds universitet. Titel: LUCS 25-årsjubileum (LUCS= Lunds University Cognitive Science).

Till första programmet

UR Samtiden - Kognitionsforskning i Lund : Hur fattar man vardagsbeslut?

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Hur fattar man vardagsbeslut?

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vilka överväganden och mekanismer ligger bakom de beslut vi ständigt fattar i vår vardag? Och hur borde vi göra? Dessa frågor försöker Annika Wallin, forskare i kognitionsvetenskap, besvara. Hon har studerat beslut på plats i en vanlig mataffär. Här berättar hon hur försökspersoner har burit på kameror som följt deras huvudrörelser, och vilka slutsatser man kan dra av resultaten. Inspelat 24 september 2013. Arrangör: Lunds universitet.

Ämnen:
Psykologi och filosofi > Psykologi
Ämnesord:
Beslutsfattande, Kognitiv psykologi, Psykologi, Val (psykologi)
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Kognitionsforskning i Lund

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Kognitionsforskning i Lund

Beslutsblindhet och självkunskap

Vet vi egentligen vad vi gör, när vi gör medvetna val? Lars Hall och Petter Johansson forskar i kognitionsvetenskap, och deras resultat tyder på raka motsatsen. Här berättar de om fenomenet beslutsblindhet. Inspelat 24 september 2013. Arrangör: Lunds universitet.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & psykologi och filosofi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Tillit från cell till samhälle

Medkänsla för att skapa tillit

Psykologerna Christina Andersson och Katja Bergsten föreläser om betydelsen av ordet medkänsla. Många forskare önskar använda det engelska ordet "compassion" för att berätta om medkänsla eftersom det svenska ordet inte har samma betydelse, men det råder delade meningar om detta. Inspelat den 3 november 2015 på Karolinska Institutet i Solna. Arrangör: Stiftelsen Ekskäret och Centrum för social hållbarhet vid Karolinska institutet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - rasism

Rasismens orsaker

Bildningsbyrån tar oss med på en resa till London, där vi tittar närmare på kolonialismens historia och det mänskliga psyket. Vi försöker ta reda på varför rasism i olika former uppstår. En del forskare menar att vi kan finna förklaringar i psykologiska mekanismer medan andra menar att det är viktigt att utforska orsakerna på ett politiskt plan.