Titta

UR Samtiden - Flerspråkighet

UR Samtiden - Flerspråkighet

Om UR Samtiden - Flerspråkighet

Maaike Hajer är professor vid lärarutbildningen i Utrecht, Holland. Hon är också gästprofessor vid Malmö högskola. Hon forskar inom språkinriktad ämnesundervisning och menar att alla i skolan måste jobba med språket för flerspråkiga. Inspelat i december 2013. Arrangör: Skolporten.

Till första programmet

UR Samtiden - Flerspråkighet : Flerspråkighet i skolans värld

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Flerspråkighet i skolans värld

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Att ta vara på flerspråkigheten i skolan är bra för eleven. Det säger Maaike Hajer, professor vid lärarutbildningen i Utrecht och gästprofessor vid Malmö högskola där hon jobbar med språkutveckling i skolan. Hon forskar inom språkinriktad ämnesundervisning. Inspelat i december 2013. Arrangör: Skolporten.

Ämnen:
Pedagogiska frågor > Didaktik och metod
Ämnesord:
Pedagogik, Pedagogisk metodik, Språkutveckling, Undervisning
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning

Alla program i UR Samtiden - Flerspråkighet

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Flerspråkighet

Flerspråkighet i alla ämnen i skolan

Alla i skolan måste jobba med flerspråkighet och inte bara svensklärna, det ska ingå i alla skolans ämnen och skolans ledning ska se till att alla lärare utvecklar flerspråkiga i skolan. Det säger Maaike Hajer som är professor vid lärarutbildningen i Utrecht och gästprofessor vid Malmö högskola. Inspelat i december 2013. Arrangör: Skolporten.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning
Beskrivning

Mer lärarfortbildning & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Skolforum 2015

Bättre möten från och med nu

Möten upptar en stor del av vår arbetstid och kan många gånger tjäna som tidstjuvar, menar pedagogen och författaren Terese Raymond. Ofta slarvar vi med att göra en tydlig plan för mötet och vi glömmer det viktigaste, att mötet skall ha ett tydligt syfte. Terese visar här på verktyg för att förbereda, leda och följa upp ett möte. Med en tydlig struktur får mötesdeltagarna en chans att bidra på ett bra sätt. Inspelat den 26 oktober på Älvsjömässan i Stockholm. Arrangör: Skolforum.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Skolministeriet

Vad ska du göra med ditt liv?

Robin och Joaquín är i 20-årsåldern och båda har en bakgrund av skolavhopp och arbetslöshet. Nu försöker de vända sina liv. Gruppen unga som varken jobbar eller pluggar är en knivig utmaning för samhället. Men framför allt är det en svår situation att ta sig ur för den unga människa som väl hamnat där. Vad var det som gick snett i skolan för Robin och Joaquín? Och hur ser deras chanser ut att komma igen?