Titta

Låtarna som förändrade musiken

Låtarna som förändrade musiken

Om Låtarna som förändrade musiken

Här undersöks de senaste 50 årens musikhistoria genom analyser av låtarna som betytt mest för utvecklingen. Innovationerna som hjälpt till att forma musikutvecklingen blottläggs, från Dave Davies distade gitarr i "You really got me" till ljudbilden i technolåten "No UFO's".

Syfte

Att för musiker, låtskrivare och producenter under utbildning kartlägga vilka enskilda låtar som har förändrat och haft störst betydelse för populärmusikens utveckling, samt visa hur populärmusik är uppbyggd och ständigt förändras. Teman som berörs är låtskrivande, spela i grupp, skapa ett eget sound, studioarbete och upphovsrätt.

Till första programmet

Låtarna som förändrade musiken : ParanoidDela
 1. Black Sabbath var avgörande
  för uppkomsten av heavy metal.

 2. När de kom blev folk chockerade.

 3. "Fruktansvärt. Det lär inte
  hålla länge." Men det gjorde det.

 4. Birmingham i mitten av 60-talet.

 5. På ett stålverk arbetade
  en ung man vid namn Tony Iommi-

 6. -en gitarrspelare med potential.

 7. En dag var hans musikkarriär på väg
  att ta slut innan den ens börjat.

 8. I en olycka höggs två
  av högerhandens fingertoppar av-

 9. -och han trodde aldrig
  att han skulle spela igen.

 10. Men hans chef introducerade honom
  för Django Reinhardts musik.

 11. En gitarrist som också hade skadat
  två fingrar, i en brand.

 12. Så tack vare Django Reinhardt-

 13. -och ett enträget övande till
  The Shadows instrumentala musik-

 14. -fortsatte Tony Iommi med musiken.
  Resten är, som man säger, historia.

 15. Tre miljoner, "Paranoid".
  En miljon, jag vet inte när.

 16. Vi letade efter en sångare och såg
  en annons: "Ozzy Zig vill ha gig."

 17. Jag kände en Ozzy,
  och märkligt nog var det han.

 18. Vi pratade om bandet
  och när han gick sa jag till Bill:

 19. "Vi gick i samma skola.
  Jag tror inte att han kan sjunga."

 20. Några dagar senare kom Ozzy hem
  till mig på jakt efter en trummis.

 21. Bill var trummis, och han tyckte
  att vi skulle hålla ihop.

 22. Så vi spelade ihop,
  och det lät förfärligt. Riktigt illa.

 23. När de repat ihop sig och gjort en
  del spelningar fick de skivkontrakt-

 24. -och debuterade februari 1970.

 25. På andra skivan fick världen av en
  slump höra starten på en ny genre.

 26. När alla låtarna var inspelade sa
  producenten de oroväckande orden:

 27. "Vi behöver en låt till.
  Plattan är inte lång nog."

 28. De andra hade gått
  för att äta en smörgås.

 29. Jag satt ensam
  och kom på riffet till "Paranoid".

 30. Jag hoppades att de skulle komma
  fort. När de kom visade jag dem.

 31. De gillade det och började spela.
  Sen spelade vi in den.

 32. Det var en utfyllnadslåt
  på tre minuter.

 33. Vi tänkte inte alls
  att det skulle bli en singel.

 34. I augusti 1970 släpptes
  låten "Paranoid" som singel.

 35. Den hamnade direkt på topplistorna.

 36. Etta på Tysklandslistan,
  fyra i Storbritannien.

 37. Att "Paranoid" blev singel berodde
  till stor del på låtens längd.

 38. De hade inget annat spår
  som var kort nog för radio.

 39. Men låtens framgångar
  berodde på Tony Iommis förmåga-

 40. -att skapa ett lika enkelt
  som effektivt riff.

 41. En viktig aspekt av heavy metal
  är det kraftfulla gitarriffet.

 42. Från början, i R'n'B-band,
  var det inte så mycket riffande.

 43. Man spelade rytmiska ackord,
  nästan som skiffle.

 44. När musiken blev lite långsammare
  kunde man spela ett riff-

 45. -som är en strukturerad ackordföljd,
  ett repetitivt tema.

 46. Av riff kunde man bygga upp
  en stor, mäktig ljudbild.

 47. Den gav musiken mer kraft-

 48. -och det är rötterna i det
  som vi kallar för heavy metal.

 49. Riffet...

 50. Så här, bara.

 51. Det tog nog sammanlagt
  tio minuter att hitta på riffet.

 52. Sen spelade vi in det.

 53. Det kan diskuteras vilka
  som var först på heavy metal-tronen.

 54. Det är Sabbath-anhängarna
  mot Led Zeppelin-lägret.

 55. Vissa hävdar till och med att Beatles
  "Helter Skelter" från 1968-

 56. -var den första heavy metal-låten.

 57. Heavy metal var det oäkta barnet
  till det som vi kallade "heavy rock".

 58. Det utvecklades från band som
  Cream och Jimi Hendrix Experience.

 59. Det tidiga 60-talets bluesband
  blev allt tyngre.

 60. Mycket av skulden bär nog
  utvecklingen av större förstärkare-

 61. -som gjorde att man kunde spela högre
  och vara mer aggressiv.

 62. Det utvecklades till nåt som
  kritikerna kallade heavy metal.

 63. Heavy metal är en benämning
  som främst kritiker-

 64. -journalister och forskare använder.

 65. Många musiker har inte varit så
  sugna på att tillskriva sig namnet.

 66. Kännetecknande för heavy metal
  är distade gitarrer-

 67. -frånvaron av traditionella
  ackordföljder och intensivt trumspel.

 68. Men den viktigaste ingrediensen
  är riffet-

 69. -och där satte Tony Iommi standarden.

 70. Det var en rak rocklåt,
  och folk gillade den.

 71. Jag vet inte varför, men det gjorde
  de. Jag tycker "Paranoid" är bra-

 72. -men jag såg den som en utfyllnads-
  låt. Den är inte så varierad.

 73. Men de valde den som singel.

 74. Tack och god kväll
  från Black Sabbath!

 75. Översättning: Richard Schicke
  www.broadcasttext.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Paranoid

Avsnitt 4 av 24

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Paranoid från 1970 är kanske den enskilt mest stilbildande låten från hårdrockens begynnelse och där man tydligt hör genrens alla stildrag: ett tungt gitarriff i centrum; distad ljudbild; unisont spelande gitarr och bas; och i stort sett varje ackord spelas med bara två toner, grundton och kvint, varför ackorden kallas kvintackord eller power chords. De idéerna ligger fortfarande till grund för metalmusikens alla stilar. Gitarristen Tony Iommi berättar om hur låten kom till.

Ämnen:
Musik > Musikhistoria, Musik > Musikskapande, Musik > Populärmusik
Ämnesord:
1970-talet, Black Sabbath (musikgrupp), Hårdrock, Komposition (musik), Ljudproduktion, Musik, Musiker, Musikgrupper, Storbritannien
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund

Alla program i Låtarna som förändrade musiken

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Never can say goodbye

Avsnitt 1 av 24

Sångerskan Gloria Gaynor och producenten Tony Bongiovi träffas över ett parti biljard och berättar om hur låten Never can say goodbye från 1974 kom till. Låten hade redan gjorts av Jackson 5, men i Gloria Gaynors version förvandlas den till disco.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Blitzkrieg bop

Avsnitt 2 av 24

Ramones debutsingel från 1976 markerar starten för punkrocken. Gruppen satsar allt på energi och korta låtar, vilket också blir stilbildande. Josephine Forsman träffar Tommy Ramone i New York och besöker platsen för den legendariska rockklubben CBGB, där nu en klädaffär huserar.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Rapper's delight

Avsnitt 3 av 24

År 1979 är The Sugarhill Gang med om att sprida hiphopen, en av musikindustrins största genrer, över planeten. Musikjournalisten Amy Andrieux, Nile Rodgers från gruppen Chic samt Wonder Mike och Hendogg från The Sugarhill Gang berättar om hur låten Rapper’s delight kom till.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Paranoid

Avsnitt 4 av 24

År 1970 ger Black Sabbath ut låten Paranoid. Den blir kanske den mest stilbildande låten från hårdrockens begynnelse. Dragen man hör här ligger fortfarande till grund för metalmusikens alla varianter. Gitarristen Tony Iommi berättar om hur låten kom till.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

How do you do it

Avsnitt 5 av 24

Gerry & The Pacemakers tar sig 1963 till topplistornas förstaplats med en låt som Beatles tackat nej till. Det så kallade Merseysoundet utmärks av stämsång på egen dialekt och en stor spelglädje. Gerry Marsden berättar om hur låten kom till.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Falling and laughing

Avsnitt 6 av 24

Glasgowbandet Orange Juice och deras gitarrock blev startpunkten för ”The sound of young Scotland”. Ljudbilden på debuten från 1980 inspirerade The Smiths och står modell för otaliga indieband. Låtskrivaren Edwyn Collins och journalisten Vic Galloway berättar om låten och tidsepoken.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Mr. Tambourine man

Avsnitt 7 av 24

Byrds kortade ner Bob Dylans låt ”Mr Tambourine man” och färgade den med tolvsträngad gitarr och drömsk stämsång. Deras version introducerade janglegitarren och markerade starten på genren folkrock. Roger McGuinn från Byrds och musikern Bruce Langhorne berättar om hur låten kom till.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

California dreamin'

Avsnitt 8 av 24

The Mamas & the Papas sjöng om att vara i ett kyligt New York och längta efter värmen i Kalifornien. Gruppens ljusa, klara sound, tillsammans med västkustromantiken, signalerade den kommande hippieeran. Michelle Phillips och musikproducenten Lou Adler berättar om hur låten kom till.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Be my baby

Avsnitt 9 av 24

År 1963 producerade Phil Spector den världshit som kom att bli ett av de mäktigaste exemplen på hans stilbildande så kallade Wall of sound. Studiomusikerna Carol Kaye och Hal Blaine från The Wrecking Crew och Ronnie Spector från The Ronettes berättar om hur låten kom till.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Tanz debil

Avsnitt 10 av 24

Einstürzende Neubautens malande och monotona låtar blev viktig för genren industrimusik. Medlemmarna Blixa Bargeld och N.U. Unruh berättar om hur låten Tanz Debil kom till, och författaren Max Dax berättar om hur gruppen kom att bana väg för grupper som Killing Joke, Ministry och Nine Inch Nails.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Krautrock

Avsnitt 11 av 24

1970-talets tyska rockmusik var lite "svårare" än den engelska och amerikanska. Den fick namnet krautrock, något som de flesta tyska band vände sig mot. Pionjärerna Faust gjorde tvärtom. De omfamnade begreppet och döpte öppningsspåret på albumet Faust IV från 1973 till just Krautrock. Låten är nästan 12 minuter lång och innehåller genrens alla särdrag: den är repetitivt malande, den cirkulerar kring ett enda ackord och den är helt befriad från tydliga verser och refränger. Jean-Hervé Péron och "Zappi" Diermeier berättar om hur låten kom till, och musikjournalisten Jennifer Zylka berättar om genren.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Daddy Cool

Avsnitt 12 av 24

Den tyske producenten Frank Farian skapade en lättigenkännlig variant av disco som framfördes av attraktiva sångare. I populära Boney M kunde en av de handplockade medlemmarna inte ens sjunga. Frank Farian, Marcia Barrett och Hans-Jörg Mayer berättar om hur låten skapades.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

(Love is like a) Heat wave

Avsnitt 13 av 24

När Berry Gordy introducerade sitt framgångsrika Motownsound för världen stod Martha Reeves bakom mikrofonen. Den lysande sången, energin, den lätta gospelkänslan och ett drivande riff gjorde Detroit-soulen stilbildande. Här berättar hon och studiomusikern Eddie Willis om hur låten kom till.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Funky drummer

Avsnitt 14 av 24

År 1969 skapas ett groove som har gått till musikhistorien som det förmodligen mest samplade. Det är James Brown som uppmanar trummisen Clyde Stubblefield att ta ett solo vid en skivinspelning. Josephine Forsman träffar mannen bakom Funky drummer och får höra hur låten kom till.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

No UFO's

Avsnitt 15 av 24

Med trummaskiner och sequencers var discjockeyn Juan Atkins (Model 500) med om att ta fram en intensiv klubbmusik. Technon var född och grunden lagd för all kommande dansmusik. Här berättar han, producentkollegan Derrick May och musiketnologen Denise Dalphond om låten och tidsandan.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Visa fler

Mer folkhögskola / studieförbund & musik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Musikliv

Anna Sóley Tryggvadóttir

Anna Sóley Tryggvadóttir tycker att allt är musik. Hon använder musiken som ett språk, både i vardagen och i arbetet som ljuddesigner. Vi får följa med när hon ljuddesignar en föreställning på Dramaten och se hur det går till när hon skapar ljud.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - tänka mot strömmen

Pir Sultan Abdal - poesi som motståndets kraft

Pir Sultan Abdal var poet och frihetskämpe under det Osmanska rikets storhetstid i mitten av 1500-talet. Det var en tid då många minoriteter förtrycktes och behandlades som andra klassens invånare. Pir Sultan Abdal tillhörde minoriteten aleviter, men lät sig inte förtryckas. Nästan 500 år efter hans grymma öde lever hans sånger vidare och ger styrka till nya generationer av poeter och frihetskämpar.