Titta

UR Samtiden - Kan psykoterapi skada?

UR Samtiden - Kan psykoterapi skada?

Om UR Samtiden - Kan psykoterapi skada?

Kan psykoterapi skapa en seriemördare? Är psykoterapi något som är bra och fungerar på alla människor? Det är sällan man får inblick i en psykologs arbete, eftersom det ofta är något privat och enskilt. Här berättar några forskare om sina arbeten och resultat. Det de har gemensamt är att de vill ta upp frågan om psykoterapi bara är av nytta. Originaltitel: Can psychotherapy be used to invent a serial killer? Inspelat i Aula medica, KI, i januari 2014. Arrangör: Karolinska institutet.

Till första programmet

UR Samtiden - Kan psykoterapi skada? : Kan psykoterapi ha biverkningar?

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Kan psykoterapi ha biverkningar?

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Psykoterapi är ett stort och individuellt område. Den påverkar folk på olika sätt, och det kan till och med vara så att den inte alls fungerar på vissa personer. Det säger Gerhard Andersson, professor i klinisk psykologi vid Linköpings universitet. Inspelat januari 2014. Arrangör: Karolinska institutet.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sjukdomar och ohälsa > Psykisk ohälsa
Ämnesord:
Psykiatri, Psykiatriska behandlingsmetoder, Psykoterapi
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Kan psykoterapi skada?

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Första kvinnliga kosmonauten på rymdstationen

Elena Serova är den första kvinnliga kosmonauten att besöka internationella rymdstationen ISS. Hon berättar om sin senaste halvårslånga rymdexpedition och alla experiment som gjordes där. Elena Serova studerade till exempel hur det mänskliga hjärtat påverkas i viktlöst tillstånd. Hon pratar också om den miljöforskning som kan bedrivas från rymden. Inspelat den 21 september 2015 i Konserthuset, Stockholm. Arrangör: KTH.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Att skära i det allra känsligaste

Kvinnlig omskärelse är ett laddat ämne, både bland utövare och bland motståndare. Socialantropologen Sara Johnsdotter tycker att svenskar har en onyanserad bild. Hör mer om forskning, myter och fördomsfullt bemötande.