Titta

Tänk till med Dewide

Tänk till med Dewide

Om Tänk till med Dewide

Dennis "Dewide" Widehammar säger vad han tycker och tänker, vare sig det handlar om könssjukdomar, datorspel eller åldersgränser. Genom sketcher, intervjuer och experiment ser vi hur Dennis kommer fram till hur det egentligen ligger till. Rakt, ärligt, kaxigt och roligt!

Till första programmet

Tänk till med Dewide : Könsroller

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Könsroller

Avsnitt 7 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Finns det skillnader mellan killar och tjejer? Klyschan säger att tjejer har mer empati och att killar inte kan göra två saker samtidigt. Kan det verkligen stämma? Dennis testar hur det ligger till och träffar en genusvetare för att komma fram till sanningen.

Ämnen:
Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Identitet och livsstil > Ungdomar
Ämnesord:
Genus (socialt kön), Genusfrågor, Könsroller, Samhällsvetenskap, Sociala frågor
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Tänk till med Dewide

Mer grundskola 7-9 & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta 100 frågor om sex

Var kan man få information om transfrågor?

Vierge Hård är projektledare på RFSL Ungdom och svarar på frågan: "Var kan jag få mer info om transfrågor?"

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Romane gindora

Kutchi ma populär rachami/zubuno?

"Jag önskar mig en dyr märkesjacka, mina föräldrar vill inte köpa den för att den är så dyr." Panelen pratar om hur viktigt det är att köpa de trendiga, populära kläderna, och vad konsekvenserna blir när du inte kan köpa dem.