Titta

Tänk till med Dewide

Tänk till med Dewide

Om Tänk till med Dewide

Dennis "Dewide" Widehammar säger vad han tycker och tänker, vare sig det handlar om könssjukdomar, datorspel eller åldersgränser. Genom sketcher, intervjuer och experiment ser vi hur Dennis kommer fram till hur det egentligen ligger till. Rakt, ärligt, kaxigt och roligt!

Till första programmet

Tänk till med Dewide : Könsroller

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Könsroller

Avsnitt 7 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Finns det skillnader mellan killar och tjejer? Klyschan säger att tjejer har mer empati och att killar inte kan göra två saker samtidigt. Kan det verkligen stämma? Dennis testar hur det ligger till och träffar en genusvetare för att komma fram till sanningen.

Ämnen:
Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Identitet och livsstil > Ungdomar
Ämnesord:
Genus (socialt kön), Genusfrågor, Könsroller, Samhällsvetenskap, Sociala frågor
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Tänk till med Dewide

Mer grundskola 7-9 & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta En sällsynt vanlig dag

Hur bemöter du det du inte är van vid? I den här novellfilmen ser du hur det sällsynta blir normen, och normen det sällsynta. Personer utan normbrytande funktionsskillnad utsätts för samma bemötande som många personer med normbrytande funktionsskillnader drabbas av i verkligheten: de förminskas, ignoreras, glorifieras för småsaker och blir ombedda att opereras mot normalitet. Manuset är verklighetsbaserat och utgår från intervjuer med personer med olika typer av normbrytande funktionalitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnsexhandel i Kenya

Pojkarna på Diani beach

Vid den paradisiska kenyanska kusten är sexhandeln med unga killar en etablerad företeelse. Beno, Rashid och Kamari försörjer sig ömsom som fiskare, ömsom som souvenirförsäljare och ömsom som sällskap åt kärlekstörstande kvinnor från olika västländer. "Allt jag tjänar går till mina syskon och min mamma! Jag tycker det är fel att de som har pengar kommer hit och utnyttjar oss som är fattiga. För mig handlar det om att få mat för dagen", säger Beno.

Fråga oss