Titta

Låtarna som förändrade musiken

Låtarna som förändrade musiken

Om Låtarna som förändrade musiken

Här undersöks de senaste 50 årens musikhistoria genom analyser av låtarna som betytt mest för utvecklingen. Innovationerna som hjälpt till att forma musikutvecklingen blottläggs, från Dave Davies distade gitarr i "You really got me" till ljudbilden i technolåten "No UFO's".

Syfte

Att för musiker, låtskrivare och producenter under utbildning kartlägga vilka enskilda låtar som har förändrat och haft störst betydelse för populärmusikens utveckling, samt visa hur populärmusik är uppbyggd och ständigt förändras. Teman som berörs är låtskrivande, spela i grupp, skapa ett eget sound, studioarbete och upphovsrätt.

Till första programmet

Låtarna som förändrade musiken : Daddy CoolDela
 1. Jag älskade svart musik. Jag började
  som rocksångare på 60-talet.

 2. Det var min dröm att göra soulmusik.

 3. Det här är mannen bakom gruppen
  Boney M och låten "Daddy Cool"-

 4. -en av de största tidiga discohitsen.

 5. Men etiketten "disco"
  vänder han sig emot.

 6. Allt som var populärt på diskotek
  kallades för discomusik-

 7. -men det typiska discosoundet
  kom senare.

 8. Jag tänkte inte
  att jag skulle göra en discolåt.

 9. Frank Farian släpper 1975 låten
  "Baby, Do You Wanna Bump"-

 10. -under namnet Boney M - en grupp
  som bara består av honom själv.

 11. Den sålde rätt bra och började
  klättra på europeiska topplistor.

 12. Alla undrade vilka Boney M var,
  men det var ingen.

 13. Bara schlagersångaren Frank Farian
  som försökte göra nåt annat.

 14. Men jag kunde inte uppträda
  med låten!

 15. Då fick vi idén
  att ha en grupp på scen.

 16. Den låg på topplistan i Holland.

 17. Han hade nog träffat Maizie
  i Hannover, och Bobby.

 18. Han ville ha två tjejer till,
  och vi fick inte den tredje.

 19. Så vi tre uppträdde i Holland
  utan Liz. Hon kom in senare.

 20. Boney M var en produkt, och
  fungerade aldrig som en riktig grupp.

 21. De hopplockade medlemmarna
  är Liz Mitchell, Maizie Williams-

 22. -Marcia Barrett och Bobby Farrell.

 23. På inspelningarna är det framförallt
  Mitchell och Barrett som sjunger.

 24. Bobby Farrell hörs inte alls.
  Frank Farian gör den manliga rösten.

 25. Medlemmarna valdes för sitt utseende
  och hur de rörde sig på scen.

 26. Det visuella intrycket
  skulle marknadsföra låten.

 27. Det hela startade
  med tv-framträdandet i Holland.

 28. Vi uppträdde i Holland
  och gick upp på topp fem.

 29. Alla ville ha ett album
  med den sortens musik.

 30. Lite västindisk disco
  med ett Philadelphia-sound.

 31. Jag tänkte: "Okej, vi gör det!"

 32. Den första låten på det första
  albumet var "Daddy Cool".

 33. Det var en basslinga
  med en överstämma på bas.

 34. Det gav ett alldeles särskilt sound.
  Jag bad basisten spela...

 35. Det är enkelt, men stämman
  skapade ett intressant sound.

 36. Det plus rytmen,
  den djupa rösten och slagverket-

 37. -och den fina melodin... Det var
  kombinationen som gjorde det.

 38. Låten spelas in i en studio i München
  med engelskspråkiga studiomusiker.

 39. Farian tror det hjälpte till att göra
  den till en hit utanför Tyskland.

 40. Det är en enkel melodi. Jag anade
  inte att det skulle bli en världshit.

 41. Det förvånade mig verkligen.

 42. Det var en B-sida. Min A-sida var
  en cover av "No Woman, No Cry".

 43. "Daddy Cool"
  gör i början ingen större succé-

 44. -men när DJ:s berättar att låten
  får upp folk på dansgolvet-

 45. -börjar Frank Farian tänka om.

 46. När de framträder i programmet
  "Musikladen" står det klart-

 47. -att låten är en succé.

 48. Nummer ett på den tyska topplistan
  är Boney M med "Daddy Cool".

 49. Singeln pressas om
  med "Daddy Cool" som A-sida-

 50. -och klättrar
  på den tyska singellistan.

 51. Runt hörnet väntar
  det internationella genombrottet.

 52. Det var en B-sida, och tack och lov
  sa min DJ: "Det här är A-sidan."

 53. Jag gjorde det genom hela låten,
  inga trummaskiner eller datorer.

 54. Jag blev trött!

 55. Alla trodde
  att den var från Philadelphia.

 56. Det är Münchens filharmoniker.

 57. Den enkla texten
  är en viktig del av konceptet.

 58. Farian tog hjälp av Hans-Jörg Mayer.

 59. Frank ville ha en enkel text
  som alla kunde sjunga-

 60. -även de som inte kunde engelska.
  Min text var från början:

 61. "Wild about daddy cool",
  alltså "galen i..."

 62. Förläggaren skrev:
  "What about daddy cool?"

 63. Farian har svårt att peka ut vad som
  gjorde Boney M:s musik framgångsrik-

 64. -men han tror att enkla texter,
  tydliga hookar-

 65. -och en stark visuell scenshow
  är en del av förklaringen.

 66. I kölvattnet till Boney M dök
  det upp mer musik i samma anda.

 67. Farian återanvände sitt koncept när
  han skapade gruppen Milli Vanilli.

 68. Det blev en världsnyhet när det
  framkom att de varken sjöng-

 69. -eller spelade en enda ton.

 70. Folk sa: "Wow, vilken låt."
  Dansgolven var alltid fulla.

 71. Resten är historia.

 72. Översättning:
  www.broadcasttext.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Daddy Cool

Avsnitt 12 av 24

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

I Tyskland skapade producenten Frank Farian en lättigenkännlig variant av disco med en på många sätt ny produktionsmetod. Boney M var en sånggrupp som i första hand var handplockad för sitt visuella yttre, och en av medlemmarna kunde inte ens sjunga. Gruppen hade en rad hits under tiden kring 1980, alla med samma recept: en välspelad och tajt ljudbild, tydliga hookar, kraftfulla sångare och någon rolig gimmick, som basrösten i Daddy Cool från 1976. Frank Farian, sångerskan Marcia Barrett och textförfattaren Hans-Jörg Mayer berättar om hur låten skapades.

Ämnen:
Musik > Musikhistoria, Musik > Musikskapande, Musik > Populärmusik
Ämnesord:
1970-talet, Boney M (musikgrupp), Disco (musik), Komposition (musik), Ljudproduktion, Musik, Musiker, Musikgrupper, Tyskland
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund

Alla program i Låtarna som förändrade musiken

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Never can say goodbye

Avsnitt 1 av 24

Sångerskan Gloria Gaynor och producenten Tony Bongiovi träffas över ett parti biljard och berättar om hur låten Never can say goodbye från 1974 kom till. Låten hade redan gjorts av Jackson 5, men i Gloria Gaynors version förvandlas den till disco.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Blitzkrieg bop

Avsnitt 2 av 24

Ramones debutsingel från 1976 markerar starten för punkrocken. Gruppen satsar allt på energi och korta låtar, vilket också blir stilbildande. Josephine Forsman träffar Tommy Ramone i New York och besöker platsen för den legendariska rockklubben CBGB, där nu en klädaffär huserar.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Rapper's delight

Avsnitt 3 av 24

År 1979 är The Sugarhill Gang med om att sprida hiphopen, en av musikindustrins största genrer, över planeten. Musikjournalisten Amy Andrieux, Nile Rodgers från gruppen Chic samt Wonder Mike och Hendogg från The Sugarhill Gang berättar om hur låten Rapper’s delight kom till.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Paranoid

Avsnitt 4 av 24

År 1970 ger Black Sabbath ut låten Paranoid. Den blir kanske den mest stilbildande låten från hårdrockens begynnelse. Dragen man hör här ligger fortfarande till grund för metalmusikens alla varianter. Gitarristen Tony Iommi berättar om hur låten kom till.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

How do you do it

Avsnitt 5 av 24

Gerry & The Pacemakers tar sig 1963 till topplistornas förstaplats med en låt som Beatles tackat nej till. Det så kallade Merseysoundet utmärks av stämsång på egen dialekt och en stor spelglädje. Gerry Marsden berättar om hur låten kom till.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Falling and laughing

Avsnitt 6 av 24

Glasgowbandet Orange Juice och deras gitarrock blev startpunkten för ”The sound of young Scotland”. Ljudbilden på debuten från 1980 inspirerade The Smiths och står modell för otaliga indieband. Låtskrivaren Edwyn Collins och journalisten Vic Galloway berättar om låten och tidsepoken.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Mr. Tambourine man

Avsnitt 7 av 24

Byrds kortade ner Bob Dylans låt ”Mr Tambourine man” och färgade den med tolvsträngad gitarr och drömsk stämsång. Deras version introducerade janglegitarren och markerade starten på genren folkrock. Roger McGuinn från Byrds och musikern Bruce Langhorne berättar om hur låten kom till.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

California dreamin'

Avsnitt 8 av 24

The Mamas & the Papas sjöng om att vara i ett kyligt New York och längta efter värmen i Kalifornien. Gruppens ljusa, klara sound, tillsammans med västkustromantiken, signalerade den kommande hippieeran. Michelle Phillips och musikproducenten Lou Adler berättar om hur låten kom till.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Be my baby

Avsnitt 9 av 24

År 1963 producerade Phil Spector den världshit som kom att bli ett av de mäktigaste exemplen på hans stilbildande så kallade Wall of sound. Studiomusikerna Carol Kaye och Hal Blaine från The Wrecking Crew och Ronnie Spector från The Ronettes berättar om hur låten kom till.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Tanz debil

Avsnitt 10 av 24

Einstürzende Neubautens malande och monotona låtar blev viktig för genren industrimusik. Medlemmarna Blixa Bargeld och N.U. Unruh berättar om hur låten Tanz Debil kom till, och författaren Max Dax berättar om hur gruppen kom att bana väg för grupper som Killing Joke, Ministry och Nine Inch Nails.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Krautrock

Avsnitt 11 av 24

1970-talets tyska rockmusik var lite "svårare" än den engelska och amerikanska. Den fick namnet krautrock, något som de flesta tyska band vände sig mot. Pionjärerna Faust gjorde tvärtom. De omfamnade begreppet och döpte öppningsspåret på albumet Faust IV från 1973 till just Krautrock. Låten är nästan 12 minuter lång och innehåller genrens alla särdrag: den är repetitivt malande, den cirkulerar kring ett enda ackord och den är helt befriad från tydliga verser och refränger. Jean-Hervé Péron och "Zappi" Diermeier berättar om hur låten kom till, och musikjournalisten Jennifer Zylka berättar om genren.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Daddy Cool

Avsnitt 12 av 24

Den tyske producenten Frank Farian skapade en lättigenkännlig variant av disco som framfördes av attraktiva sångare. I populära Boney M kunde en av de handplockade medlemmarna inte ens sjunga. Frank Farian, Marcia Barrett och Hans-Jörg Mayer berättar om hur låten skapades.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

(Love is like a) Heat wave

Avsnitt 13 av 24

När Berry Gordy introducerade sitt framgångsrika Motownsound för världen stod Martha Reeves bakom mikrofonen. Den lysande sången, energin, den lätta gospelkänslan och ett drivande riff gjorde Detroit-soulen stilbildande. Här berättar hon och studiomusikern Eddie Willis om hur låten kom till.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

Funky drummer

Avsnitt 14 av 24

År 1969 skapas ett groove som har gått till musikhistorien som det förmodligen mest samplade. Det är James Brown som uppmanar trummisen Clyde Stubblefield att ta ett solo vid en skivinspelning. Josephine Forsman träffar mannen bakom Funky drummer och får höra hur låten kom till.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLåtarna som förändrade musiken

No UFO's

Avsnitt 15 av 24

Med trummaskiner och sequencers var discjockeyn Juan Atkins (Model 500) med om att ta fram en intensiv klubbmusik. Technon var född och grunden lagd för all kommande dansmusik. Här berättar han, producentkollegan Derrick May och musiketnologen Denise Dalphond om låten och tidsandan.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning
Visa fler

Mer folkhögskola / studieförbund & musik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Låtarna som förändrade musiken - syntolkat

New York

Josephine Forsman åker till New York där hon träffar Tommy Ramone, trummis i Ramones, som berättar hur låten "Blitzkrieg Bop" kom till. Vi följer med hem till en riktig discodiva i New Jersey och så träffar vi The Sugarhill Gang som berättar om singeln som fick hiphop-genren att explodera.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - tänka mot strömmen

Joe Hill - sjungande arbetarmartyr

En tidig novembermorgon 1915 sitter Joe Hill med ögonbindel och bakbundna händer framför exekutionspatrullen i Salt Lake City. Trots internationella protester är han dömd till döden för ett dubbelmord. Joe Hill var Gävlebon som ville hitta ett bättre liv i USA, drogs med i kampen för arbetarnas rättigheter och blev låtskrivare åt det radikala fackförbundet Industrial workers of the world. Hans sista ord klingar än i dag - sörj inte, organisera er.