Titta

UR Samtiden - Tryggare ekonomi på äldre dar

UR Samtiden - Tryggare ekonomi på äldre dar

Om UR Samtiden - Tryggare ekonomi på äldre dar

Finansinspektionen (FI), Pensionsmyndigheten och Sveriges fem största pensionärsorganisationer vill stärka äldres kunskap om privatekonomi. "Tryggare ekonomi på äldre dar" tar upp frågor som budget, betala, spara, seniorlån, bank på internet, skatter, konsumenträtt och familjejuridik. Genom elva olika föreläsningar informeras vi om hur vi som pensionärer eller blivande pensionärer bör tänka när det gäller ekonomiska frågor. Inspelat i februari 2014. Arrangör: Finansinspektionen och Pensionsmyndigheten.

Till första programmet

UR Samtiden - Tryggare ekonomi på äldre dar : Om tryggare ekonomi på äldre dar

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Om tryggare ekonomi på äldre dar

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Viveca Wallén Vrenning från Finansinspektionen talar om folkbildningsprojektet "Tryggare ekonomi på äldre dar" och dess bakgrund. Med frågeställningar som hur vi kan stärka konsumenternas underläge gentemot finansmarknaden, samt samhällsutvecklingen och teknikens påverkan på konsumenterna. Inspelat i februari 2014. Arrangör: Finansinspektionen och Pensionsmyndigheten.

Ämnen:
Samhällskunskap > Ekonomi > Hushållsekonomi, Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Identitet och livsstil > Vuxna och äldre
Ämnesord:
Försäkring, Pensionärer, Privatekonomi, Samhällsvetenskap, Socialförsäkring, Äldre
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund

Alla program i UR Samtiden - Tryggare ekonomi på äldre dar

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Tryggare ekonomi på äldre dar

Tillgångar på äldre dar

Sparekonomen Claes Hemberg ger råd om hur man som äldre kan göra det bästa av sina tillgångar. Inspelat i februari 2014. Arrangör: Finansinspektionen och Pensionsmyndigheten.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Folkhögskola / Studieförbund
Beskrivning

Mer folkhögskola / studieförbund & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta MiffoTV

Må bra

Alla har rätt till god hälsa. Men vad är det för något? Sebastian Pawlowski och Nancy Delic provar hypnos och frigörande dans för att bli av med godis- och mobilberoende. Och de börjar träna.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Mod

Selma

Ända sedan Selma var liten har hon haft en muslimsk tro. Lika länge har människor dömt henne för den tron. Hon tar oss med till sitt enda frirum, moskén. Där får vi vara med under hennes bön då hon ventilerar allt det som är jobbigt.