Titta

Nobel i Rinkeby - en språklig utmaning

Nobel i Rinkeby - en språklig utmaning

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Nobel i Rinkeby - en språklig utmaning

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Sedan 1988 har man varje höst arbetat med projektet Nobel i Rinkeby. Det leds av författaren Gunilla Lundgren som samarbetar med lärare och skolbibliotekarie. Under terminen får eleverna göra studiebesök som de tecknar och skriver om. De besöker bland annat Stockholms stadshus och Konserthuset och några av eleverna får även vara med vid tillkännagivandet av Nobelpriset i litteratur. Projektet toppas med ett besök av Nobelpristagaren i litteratur i samband med Nobelfesten i december.

Ämnen:
Pedagogiska frågor
Ämnesord:
Nobelpriset i litteratur, Nobelpristagare, Pedagogik, Pedagogisk metodik, Projektarbete i skolan, Undervisning, Undervisning i svenska som andraspråk
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning

Alla program i Nobel i Rinkeby - en språklig utmaning

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaNobel i Rinkeby - en språklig utmaning

Nobel i Rinkeby - en språklig utmaning

Sedan 1988 har man varje höst arbetat med projektet Nobel i Rinkeby som leds av författaren Gunilla Lundgren. Under höstterminen får eleverna göra studiebesök, bland annat i Stockholms stadshus, som de tecknar och skriver om. Projektet toppas med ett besök av Nobelpristagaren i litteratur i samband med Nobelfesten i december.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning
Beskrivning

Mer lärarfortbildning & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Campus Stockholm

Datakod blir till poesi

Med hjälp av programmering skapar författaren och programmeraren Linda Liukas sitt eget universum. Att kunna koda är vår tids språk, menar Linda som också tycker att det är viktigt att kvinnor lär sig avancerad datateknik. Inspelat den 21 oktober 2015 på Göta Lejon, Stockholm. Arrangör: Scool Oy.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Skolministeriet

Vad ska du göra med ditt liv?

Robin och Joaquín är i 20-årsåldern och båda har en bakgrund av skolavhopp och arbetslöshet. Nu försöker de vända sina liv. Gruppen unga som varken jobbar eller pluggar är en knivig utmaning för samhället. Men framför allt är det en svår situation att ta sig ur för den unga människa som väl hamnat där. Vad var det som gick snett i skolan för Robin och Joaquín? Och hur ser deras chanser ut att komma igen?

Fråga oss