Titta

Med musiken som revansch - 10 år senare

Med musiken som revansch - 10 år senare

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Med musiken som revansch - 10 år senare

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

I över tio år har filmaren Jan Linell följt elevernas utveckling på Rädda Barnens musikprojekt i Skåne. Elever och lärare från olika årskullar från 1992 och framåt berättar om varför pedagogerna på musikprojektet lyckas med det som den vanliga skolan inte förmår. Grundtanken med projektet är att om ungdomar får syssla med något som de redan brinner för, i det här fallet musik, så spiller lusten och motivationen från musikskapandet över på skolans kärnämnen och möjliggör att eleverna klarar sin skolgång.

Ämnen:
Pedagogiska frågor
Ämnesord:
Musik, Pedagogik, Undervisning
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning

Mer lärarfortbildning & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Flerspråkighet i fokus

Vårt gränslösa språkuppdrag

Läraren Ann-Marie Körling säger att det är viktigt att man som lärare är i språket och att man talar till eleverna. Lärare gör skillnad och det viktiga språkuppdraget börjar vid skolans yttre gräns. Inspelat 13 mars 2014 på Folkets hus i Stockholm. Arrangör: Gothia fortbildning.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Lärarrummet

Förskollärare och digitalista

På avdelningen Vitsippan programmerar förskolebarnen små elektroniska bin så att de rör sig rätt i en hinderbana. Här på Björknäs förskola i Nacka jobbar Eva-Mari Kallin som förskollärare och digitalista. Som digitalista driver Eva-Mari den pedagogiska verksamheten med digitala verktyg på förskolan. Tanken är att barnen tidigt ska lära sig datalogiskt tänkande.

Fråga oss