Titta

Luke och Skvadern

Luke och Skvadern

Om Luke och Skvadern

Lär dig om djurs olika beteenden! Tolken Luke tror att han kan alla djurens språk. Men så dyker Skvadern upp, ett litet sagodjur som inte vet vem den är. Luke tar uppgiften på största allvar, visar filmer och försöker med olika djurläten. Om bara Skvadern känner igen ett beteende eller ett språk måste den förstå vad för slags djur den är och kan hitta sina vänner. Men kommer det någonsin att gå?

Till första programmet

Luke och Skvadern : Du är söt!Dela
 1. Hej! Jag är Luke och jag är tolk.

 2. Jag blir vem jag vill. Jag kan lyssna
  på alla och förstår vad alla säger.

 3. Ja, även en tvestjärt...

 4. ...och en kameleont, såklart. Lätt!

 5. Då ska vi se
  om vi får i gång den här.

 6. "Jag vill inte synas",
  säger kameleonten.

 7. Den syns ju inte. Fattar ni? Enkelt.

 8. -Men hej! Det är ju du.
  -Ja.

 9. -Vet du inte vem du är nu heller?
  -Nej.

 10. -Vad du är, då, vet du det?
  -Nej.

 11. Då är det bara att fortsätta. Du kan
  inte vara ingen alls eller allihop.

 12. Du måste ju vara någon, något.

 13. Vi kör filmmaskinen, som vanligt.

 14. Vi kollar, och om du
  känner igen språket säger du till.

 15. -Ja, det gör jag.
  -Du säger bara "bryt", så bryter vi.

 16. Om du ska säga "du är söt,
  jag gillar dig", hur gör du då?

 17. Va?

 18. Okej, så här:
  "Puss, puss", säger sälarna, ungefär.

 19. De pussar och kramas.

 20. "Men jag, då, vad fin jag är",
  säger fågeln. "Titta på mig!"

 21. "Och titta på mig! Hallå, tjejer!"
  säger paradisfågeln.

 22. Han gör sig så fin han bara kan.

 23. De där verkar ju jättekära. Titta.

 24. Och på utflykt är de.

 25. Kolla, vad kära de är.

 26. Och flugorna gillar varandra.

 27. Och skorpionerna.

 28. De är på kärlekssemester i öknen.

 29. Titta på kameleonterna.
  De gillar varandra jättemycket.

 30. De har smitit upp i trädet
  för att kramas.

 31. Och för att inte trilla ner har han
  kopplat ett fast grepp med svansen.

 32. Och ig...
  Aj, aj, aj! Det där var en vass kram!

 33. Och här, titta! Valkram!

 34. Känner du igen en valkram?

 35. Inte?

 36. Då vet jag inte vad du är.
  Jag ger upp.

 37. Ha...ha...hallå, vem är du?
  Vart ska ni?

 38. Men hallå, ni två vad ni nu är,
  vill ni inte se fler filmer?

 39. Hallå?

 40. Hej. Vem är du?

 41. Gillar du film?

 42. Textning: Elin Lindén
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Du är söt!

Avsnitt 8 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Luke gör ett sista försök att hjälpa skvadern att förstå vem den är, med en film där djuren visar varandra kärlek. De säger puss och du är söt, om man översätter till människospråk. Men vad händer nu? Det här har inte Luke väntat sig.

Ämnen:
Biologi > Djur och natur > Djur
Ämnesord:
Djurekologi, Djurpsykologi, Djurspråk, Etologi, Naturvetenskap, Zoologi
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Luke och Skvadern

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Det är mitt!

Avsnitt 1 av 8

Luke får besök av en skvader. Men vad är en skvader? Luke som är en djurtolkare och samlar på naturfilm vill lösa gåtan om det udda djuret. Kan skvadern förstå när andra djur hävdar revir, när de säger "Det är mitt!"?

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Du är dum!

Avsnitt 2 av 8

Luke får besök av en skvader. Men vad är en skvader? Luke som är en djurtolkare och samlar på naturfilm vill lösa gåtan om det udda djuret. Kan skvadern förstå när andra djur blir sura eller rädda och säger att "Du är dum!"?

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Ha ha!

Avsnitt 3 av 8

Luke får åter igen besök av skvadern, det lilla djuret som inte vet vad det är. Djurtolkaren Luke samlar på naturfilm och vill försöka hjälpa till. Kan skvadern förstå när andra djur luras, när de kan se ut som bakgrunden, när de lurar till sig mat eller när de bara springer i sicksack?

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Här finns mat!

Avsnitt 4 av 8

Luke får åter igen besök av skvadern, det lilla djuret som inte vet vad det är. Djurtolkaren Luke samlar på naturfilm och vill försöka hjälpa till. Kan skvadern förstå när andra djur frivilligt eller ofrivilligt berättar för varandra var maten finns?

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Akta!

Avsnitt 5 av 8

Nu kommer den lilla skvadern till Luke igen. Den vill nog titta på djurfilmer. Tolken Luke som samlar på naturfilm visar gärna och hoppas på en lösning på gåtan om sagodjuret. Kan skvadern förstå när andra djur varnar? När de ropar "Akta!" till varandra. Det är ju bra att kunna.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Kan vi vara vänner?

Avsnitt 6 av 8

Hur gör olika djur när de vill bli kompisar med varandra? Nu kommer den lilla skvadern till Luke igen. Luke vill gärna visa mer film som kan lösa skvaderns bekymmer. Kan skvadern förstå när andra djur vill bli kompisar med varandra? Det kan vara bra att kunna.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Mamma! Pappa!

Avsnitt 7 av 8

Hur gör olika djur när de pratar med sina mammor och pappor? Den lilla skvadern vet fortfarande inget om sig själv. Luke som är tolk försöker med en film igen. Förstår skvadern när andra djur pratar med sina mammor och pappor? Bebisprat? Är skvadern en unge?

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Du är söt!

Avsnitt 8 av 8

Luke gör ett sista försök att hjälpa skvadern att förstå vem den är, med en film där djuren visar varandra kärlek. De säger puss och du är söt, om man översätter till människospråk. Men vad händer nu? Det här har inte Luke väntat sig.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola f-3 & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Allti Kartong - jiddisch

Frön

Allti och Lilla Röd måste ha pengar till hyran. De säljer blommor som de odlat och kan på så sätt ha butiken kvar.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Upptäckarveckor på torpet

Kallt och imma på fönstren

Del 2 av 10. Jonas vaknar i en iskall sovsäck. Det till och med ryker ur munnen på honom när han andas och han kan rita i imman på fönstren. Varför blir det så? Hur ska han fixa värmen utan el? Jonas ringer till Hugo i grannbyn för att få hjälp. Och var har chefen lagt tändstickorna?

Fråga oss