Titta

UR Samtiden - Utrikesdagen 2014

UR Samtiden - Utrikesdagen 2014

Om UR Samtiden - Utrikesdagen 2014

Föreläsningar från DN:s utrikesdag 2014. Moderator: Mats J Larsson. Inspelat på Chinateatern i Stockholm den 25 mars 2014. Arrangör: Dagens nyheter.

Till första programmet

UR Samtiden - Utrikesdagen 2014 : Blicken mot Brasilien

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Blicken mot Brasilien

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Brasilien har sällan varit så synligt. Samtidigt som ekonomin går framåt är landet fyllt av våldsamma demonstrationer mot korruption. Fotbolls-VM sommaren 2014 skulle användas för infrastruktur, som snabbtåg och vägar. Istället fick landet ännu fler dyra arenor. DN:s korrespondent i Sydamerika Henrik Brandão Jönsson och ekonomireportern Pia Gripenberg pratar om en korruptionskultur och fotbollsdiktatur som en andra sida av landets charmiga ansikte. Det finns också fler likheter mellan Sverige och Brasilien än man kanske kan tro. "Världens blickar riktas mot Brasilien" var en del av DN:s utrikesdag som hölls på Chinateatern i Stockholm den 25 mars 2014. Moderator: Mats J Larsson. Arrangör: Dagens nyheter.

Ämnen:
Geografi > Amerika, Samhällskunskap > Politik och statskunskap > Andra länders politik och statsskick
Ämnesord:
Brasilien, Politik, Samhällsvetenskap, Statskunskap
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Utrikesdagen 2014

Mer högskola & geografi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Yttrandefrihet för demokrati och fred

Yttrandefrihet i Kongo-Kinshasa

Doktor Denis Mukwege, mottagare av Nobels fredspris 2018, är chefsläkare vid Panzisjukhuset i Kongo-Kinshasa och världskänd för sitt arbete för våldtagna kvinnor. Här håller han ett brandtal för dem som står upp för orättvisorna i hans land. Inspelat den 14 oktober 2016 på Södertörns högskola. Arrangörer: Yennenga Progress, Arbetets museum i Norrköping, Södertörns högskola och EU:s informationskontor i Sverige.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - historia

En vandring i Surbullestan

Stadsbilden i Norrköping dominerades under 1800-talet av textilfabrikerna längs Motala ström. Vi visas runt i staden av Anette Kindahl, intendent vid Norrköpings stadsmuseum, som berättar om industrialismens genombrott, om miljön i staden och på fabrikerna, och om Moa Martinson som skrivit tre böcker om sin uppväxt där. Vi får också veta hur det kom sig att Norrköping kallades Surbullestan.