Titta

UR Samtiden - Hjärnans dag 2014

UR Samtiden - Hjärnans dag 2014

Om UR Samtiden - Hjärnans dag 2014

En konferens med några av Sveriges främsta hjärnforskare som berättar om nya rön och framtida behandlingar av sjukdomar i hjärnan. Inspelat i Folkets hus i Stockholm den 26 mars 2014. Arrangör: Hjärnfonden.

Till första programmet

UR Samtiden - Hjärnans dag 2014 : Behandling och rehab efter stroke

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Behandling och rehab efter stroke

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Var sjuttonde minut drabbas någon i Sverige av stroke. Professorerna Tadeusz Wieloch och Katarina Sunnerhagen berättar om hur behandlingen av strokepatienter ser ut idag och om hur vården av dessa patienter måste förbättras. Inspelat i Folkets hus i Stockholm den 26 mars 2014. Arrangör: Hjärnfonden.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Människokroppen, Biologi > Kropp och hälsa > Sjukdomar och ohälsa
Ämnesord:
Allmän medicin, Hjärna, Hjärnsjukdomar, Medicin, Nervsystemet, Neurologi, Stroke, Sverige
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Hjärnans dag 2014

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Hjärnans dag 2014

Den livsviktiga sömnen

Jonathan Cedernaes är sömnforskare och vet vad som händer i hjärnan när vi sover för lite. Sömnbrist påverkar vårt minne, vårt beteende och vad vi äter. Men är det sant att vi också förlorar hjärnceller? Inspelat i Folkets hus i Stockholm den 26 mars 2014. Arrangör: Hjärnfonden.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Unga vuxna-dagarna 2016

Unga vuxna och unga vuxnas identitetsutveckling

Björn Wrangsjö, docent i barn- och ungdomspsykiatri, konstaterar att psykisk ohälsa är ett folkhälsoproblem. Han har studerat två grupper med stora likheter och skillnader. Unga som tillbringar nästan all tid vid datorn och på nätet och unga som ansluter sig till islamistiska rörelser. Här försöker Björn ge en beskrivning av deras livsläge och vad deras sökande går ut på. Föreläsningen avslutas med en frågestund tillsammans med Folkhälsominister Gabriel Wikström och moderator Maria Edlund. Inspelat den 29 januari 2016 på Norra Latin, Stockholm. Arrangör: Andreas Murray & Maria Edlund, Krica och Sapu.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Sex? Nej tack!

Asexualitet handlar inte om sexualdriften, utan om en oförmåga att känna sexuell attraktion. Vi möter Jenny som efter flera års relation fick ett ord för sin läggning via en blogg. Docent Lars Gösta Dahlöf har forskat kring hur den uppstår.