Titta

Brev från första världskriget

Brev från första världskriget

Om Brev från första världskriget

Personliga berättelser och livsöden får sällan ta plats i vår historieskrivning och än mer sällan ur ett barns perspektiv. När det gäller skildringar av krig är det snarare regel än undantag att den vanliga människan får lämna plats åt makthavare, årtal och slag. Den här serien bygger på åtta barns livsöden, hur första världskriget påverkade dem och deras familjer. Drama blandas med unikt arkivmaterial som förklarar hur ett världskrig kunde bryta ut i Europa för hundra år sedan. Berättare är Anna Maria Forssberg, historiker på Armémuseum som tillsammans med en barnpanel även fångar upp funderingar och frågor i slutet av programmen.

Till första programmet

Brev från första världskriget : Emelie i Frankrike

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Emelie i Frankrike

Avsnitt 8 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Den 11 november 1918 firas krigsslutet runt om i Europa. För elvaåriga Emelie Bonnet och hennes familj blandas glädjen med sorg då Emelies pappa är en de miljoner människor som dött under kriget. Europa måste nu byggas upp på nytt. I Frankrike tvingas tyska krigsfångar stanna kvar och hjälpa till att gräva igen skyttegravar, ta bort kilometerlånga taggtrådshinder och hjälpa till att bygga upp bondgårdar. För Emelie och hennes syskon blir det svårt när en tysk soldat ska bo och leva hemma hos dem. De sörjer fortfarande sin pappa och ilskan mot soldaterna som dödat honom finns kvar. I studion pratar Anna Maria Forssberg och barnpanelen om hur vi kan förhindra krig, om man förlåta en fiende och hur går man vidare efter en katastrof som första världskriget.

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900 > Första världskriget
Ämnesord:
Första världskriget 1914-1918, Historia
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6, Grundskola 7-9

Alla program i Brev från första världskriget

Mer grundskola 4-6 & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Odens rike

Sigurd Drakdödaren

Sagan om Sigurd som dödade en drake och vann en guldskatt var känd i hela vikingarnas värld. Arkeologen Lena letar efter vikingaskatter på Historiska museet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tro och väsen

Skogsrået

När morfar var ung och satt på pass vid älgjakten dök en ung, vacker kvinna upp mitt i skogen. Hon var trevlig och inbjudande, men vad var det som stack fram under kjolkanten?