Titta

UR Samtiden - Nordisk design för barn

UR Samtiden - Nordisk design för barn

Om UR Samtiden - Nordisk design för barn

Internationellt seminarium om nordisk design, arkitektur och konst för barn genom 1900-talet till idag. Tanken med seminariet är att skapa en förnyad debatt om barns utbildning, kreativitet och sociala förutsättningar i en värld som blir allt mer materialistisk. Bland talarna finns bland andra designhistorikern Hedvig Hedqvist, den danska professorn Ning de Coninck-Smith som forskat kring arkitektur och barn, samt curatorn Juliet Kinchin som producerat en utställning för och med barn på Museum of Modern Art i New York. Arrangemangets originaltitel: Barnets århundrade - nordisk design för barn 1900 till idag. Inspelat den 9 maj 2014 på Vandalorum i Värnamo. Arrangör: Museum Vandalorum.

Till första programmet

UR Samtiden - Nordisk design för barn : Utbilda framtidens formgivare

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Utbilda framtidens formgivare

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Johnny Friberg är grundare av den världsunika utbildningen "Child Culture Design" på HDK, Högskolan för design och konsthantverk, vid Göteborgs universitet. Här berättar han om vad som gör utbildningen unik samt visar exempel från sina elevers arbeten. Vi får också höra några av eleverna berätta om sina tankar och sitt arbete med att skapa design för barn. Inspelat den 9 maj 2014 på Vandalorum i Värnamo. Arrangör: Museum Vandalorum.

Ämnen:
Pedagogiska frågor > Högskolepedagogik
Ämnesord:
Barnkultur, Design, Högskolan för design och konsthantverk, Högskolor, Undervisning, Utbildning
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i UR Samtiden - Nordisk design för barn

Mer allmänbildande & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Döva barns språkutveckling

Lär av döva föräldrar

Carin Roos är docent i specialpedagogik och berättar om vikten av att som hörande förälder till döva barn hitta strategier. Hon framhåller hur man alltid måste vara synlig, visa och kommentera saker för barnet och aldrig skärma av det från omgivningen. Döva föräldrar som förutsätter att barn förstår tecken och mimik triggar igång barnets språkutveckling. Språkutvecklingen hos barn till döva föräldrar börjar tidigare än den hos barn till hörande föräldrar.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

Fartdåren från Öjebyn

Ungefär var femte elev hoppar av gymnasiet. Sjuttonåriga Riwer från Öjebyn utanför Piteå valde att avsluta sina studier. Det blev för mycket för honom och nu letar han efter något annat att göra. Samtidigt som hans kompisar är i skolan är han ute och åker moppe eller tittar på tv-serier. Men Riwer har större planer än så. I väntan på livet fyller han sin vardag med att mecka och drömma om sin EPA-traktor.