Lyssna

Barnens romanpris 2014

Barnens romanpris 2014

Om Barnens romanpris 2014

Vilken är den bästa barnboken 2014 för 9-12-åringar? Barnjuryn från Karlstad för boksamtal tillsammans med programledaren Ylva Mårtens och röstar till slut fram en vinnare. De fem nominerade böckerna som tävlar om att vinna Barnens romanpris 2014 är: "Kärlekspizzan" av Johan Rundberg, "Augustinatt" av Maud Mangold, "Barnhemmet" av Cecilia Lidbeck, "5768 visningar på Youtube" av Ralf Novák-Rosengren och Anita Santesson och "Dödsknäpp" av Håkan Jaensson. Programledare är Ylva Mårtens.

Till första programmet

Barnens romanpris 2014: Vilken bok vinner?Dela

Vill du länka till en del av programmet? Välj starttid där spelaren ska börja och välj sluttid där den ska stanna. 

Länken till ditt klipp hamnar i rutan "Länk till klipp".

Vilken bok vinner?

Avsnitt 6 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Medlemmarna i barnjuryn, Dlshad Hoshiar, Frida Haraldsson, Kajsa Pasanen, Martin Persson och Ramyar Shahsavar, har läst de fem nominerade böckerna. Det är dags att jämföra och rösta fram en vinnare. Vilken bok blir årets bästa svenska barnbok för 9-12-åringar? Programledare: Ylva Mårtens.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Barn- och ungdomslitteratur, Litteraturvetenskap, Svensk barn- och ungdomslitteratur, Svensk litteraturhistoria
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Barnens romanpris

2012
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2012

Juryn och böckerna

Avsnitt 1 av 8

Vi möter de fem sjätteklassare som utgör juryn som ska utse vilken som var 2011 års bästa svenska barnbok för 11 - 13-åringar. Vi får också höra mer om de fem nominerade böckerna.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2012

Min pappa är snäll och min mamma är utlänning

Avsnitt 2 av 8

Tonårsuppror och kulturkrockar är några av ingredienserna i boken "Min pappa är snäll och min mamma är utlänning", skriven av Emmy Abrahamson. Barnjuryn från Svaleboskolan i Veberöd och Möllevångsskolan i Malmö berättar vad de tyckte vad bra och roligt med boken.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2012

Flyga högt

Avsnitt 3 av 8

I en klass kan det finnas kärlek och vänskap men också en hård rangordning. Det har Katarina von Bredow skrivit om i boken "Flyga högt" som barnboksjuryn har läst och pratar om. Juryn kommer från Svaleboskolan i Veberöd och Möllevångsskolan i Malmö.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2012

Förvandlad

Avsnitt 4 av 8

En morgon vaknar Måns med jordiga fötter och då får han reda på att han nu, hals över huvud, måste byta skola. Till en monsterskola! Vi hör barnboksjuryn från Svaleboskolan i Veberöd och Möllevångsskolan i Malmö diskutera boken "Förvandlad" av Mårten Melin.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2012

I den tysta minuten mellan

Avsnitt 5 av 8

Ylva Mårtens och barnjuryn pratar om boken "I den tysta minuten mellan" av Viveka Sjögren. En bok om sorg och död och om en pappa som gav sin son Torvi ett löfte som han sen aldrig någonsin höll.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2012

Försöksdjuret

Avsnitt 6 av 8

Barnboksjuryn diskuterar "Försöksdjuret" av Marianne Strand. I denna berättelse blir Adina kidnappad på grund av sin mammas arbete.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2012

En vinnare

Avsnitt 7 av 8

Årets barnboksjury sammanfattar tillsammans med Ylva Mårtens vilka böcker de läst och vad de tycker om dem. Florind, Salem, Lindita, Anna och Aos diskuterar vad det är som gör att en bok blir en bra bok och utser tillslut en vinnare.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2012

Vinnarsamtalet

Avsnitt 8 av 8

Juryn till Barnens Romanpris har utsett en vinnare och det är dags att ringa författaren och meddela den glada nyheten. Nu får de chans att ställa de där frågorna som de så gärna vill ha svar på.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Visa fler
2013
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2013

Den första flickan skogen möter

Avsnitt 1 av 6

Vilken är den bästa barnboken 2013 för 9-12-åringar? Barnjuryn, som består av fem sjätteklassare från Gävle, diskuterar ”Den första flickan skogen möter” av Moa Eriksson Sandberg. Programledare är Ylva Mårtens.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2013

Eddie 12 och hon som heter Elsa / Elsa 12 och han som heter Eddie

Avsnitt 2 av 6

Vilken är den bästa barnboken 2013 för 9-12-åringar? Barnjuryn diskuterar "Eddie 12 och hon som heter Elsa/Elsa 12 och han som heter Eddie" av Thomas Halling. Programledare är Ylva Mårtens.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2013

Jag är en pojke med tur

Avsnitt 3 av 6

Vilken är den bästa barnboken 2013 för 9-12-åringar? Barnjuryn diskuterar "Jag är en pojke med tur" av Monica Zak. Boken handlar om Esmat som med sin mamma och syster flyr från sin hemby i Afghanistans berg till huvudstaden Kabul. Där tappar de bort varandra och plötsligt är sexårige Esmat helt ensam.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2013

Glasbarnen

Avsnitt 4 av 6

Vilken är den bästa barnboken 2013 för 9-12-åringar? Barnjuryn, som består av fem sjätteklassare från Gävle, diskuterar "Glasbarnen" av Kristina Ohlsson. Boken handlar om Billie som flyttar till ett nytt hus med sin mamma. Men något med huset är skrämmande.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2013

Yummy

Avsnitt 5 av 6

Vilken är den bästa barnboken 2013 för 9-12-åringar? Barnjuryn, som består av fem sjätteklassare från Gävle, diskuterar "Yummy" av Eva Susso. Boken handlar om tolvåriga Mia som tillsammans med sin pappa fått en lägenhet. En riktig, med möbler som socialen har skaffat.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2013

Omröstning och en vinnare utses

Avsnitt 6 av 6

Barnjuryn har läst all de fem nominerade böckerna och nu är det dags att rösta fram en vinnare. Diskussionens vågor går höga när de argumenterar för vilken bok som är årets bästa svenska barnbok för 9-12-åringar. Vem vinner?

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Visa fler
2014
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2014

Kärlekspizzan

Avsnitt 1 av 6

Barnjuryn i Karlstad diskuterar ”Kärlekspizzan” av Johan Rundberg. Boken handlar om Movits från Midsommarkransen som hamnar i trassel när han försöker få Beata, den mystiska tjejen med det spretiga håret, att lägga märke till honom. Programledare: Ylva Mårtens.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2014

Augustinatt

Avsnitt 2 av 6

Barnjuryn i Karlstad diskuterar ”Augustinatt” av Maud Mangold. Boken handlar om Nora som en kväll hör ett konstigt ljud i trädgården. Under ett äppelträd hittar hon ett bylte med ett spädbarn. Det är i alla fall vad Nora tror när hon bär in byltet i huset. Programledare: Ylva Mårtens.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2014

Barnhemmet

Avsnitt 3 av 6

Barnjuryn i Karlstad diskuterar ”Barnhemmet” av Cecilia Lidbeck. Boken handlar om barnen på Edgar och Tekla Bjelkes Skolhem för Vanartiga Barn. Några barn har försvunnit spårlöst och bland de övriga växer rädslan. Vem står näst på tur? Och hur ska de kunna rädda sina försvunna kamrater? Det krävs en plan och väldigt mycket mod. Programledare: Ylva Mårtens.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2014

5768 visningar på Youtube

Avsnitt 4 av 6

Barnjuryn i Karlstad diskuterar ”5768 visningar på Youtube” av Ralf Novák-Rosengren och Anita Santesson. Boken handlar om Rosita, en resandetjej som älskar att sjunga. Världen runt om henne är tuff och full av fördomar. Hon får höra att hennes folk inte finns. Men när skolan är som värst, kompiskontot noll och lärarna falska får hon uppbackning från oväntat håll. Programledare: Ylva Mårtens.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2014

Dödsknäpp

Avsnitt 5 av 6

Barnjuryn i Karlstad diskuterar ”Dödsknäpp” av Håkan Jaensson. Boken handlar om Totte som efter att ha sett ett läkarprogram på tv blir övertygad om att han har just den lömska sjukdom som doktorn pratat om. Än märks ingenting, men snart kommer han att vara död. Vad ska han göra av det lilla liv han har kvar att leva? Programledare: Ylva Mårtens.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2014

Vilken bok vinner?

Avsnitt 6 av 6

Medlemmarna i barnjuryn, Dlshad Hoshiar, Frida Haraldsson, Kajsa Pasanen, Martin Persson och Ramyar Shahsavar, har läst de fem nominerade böckerna. Det är dags att jämföra och rösta fram en vinnare. Vilken bok blir årets bästa svenska barnbok för 9-12-åringar? Programledare: Ylva Mårtens.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Visa fler
2015
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2015

Berättelsen om Taur

Avsnitt 1

Barnjuryn i Uppsala diskuterar "Berättelsen om Taur" av Bengt Tollesson. En dag i skolan ser Nina Karlsson ett kusligt ansikte i rektorns datorskärm. Ett ansikte, knappt skönjbart bakom en svart huva, med mordiska och iskalla ögon som inte bara stirrar på henne: De ser henne! Programledare Manuel Cubas.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2015

Firnbarnen - Inmurade

Avsnitt 2

Barnjuryn i Uppsala diskuterar "Firnbarnen - Inmurade" av Lena Ollmark. Leo, Natta och Teddy ska börja sexan i Firnbyskolan som har renoverats inför höstterminen. Ingen av byggnadsarbetarna ville erkänna det, men det de hade funnit bakom tegelväggen i källaren hade gjort dem illa till mods. Skolbänkarna och katedern var täckta av ett tjockt lager damm. På ett par av bänkarna låg böcker fortfarande uppslagna. Det var precis som om en skolklass hade rest sig upp och lämnat rummet för att sedan försvinna. Vad hade hänt här egentligen? Programledare Manuel Cubas.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2015

Vi ses i Obsan

Avsnitt 3

Barnjuryn i Uppsala diskuterar "Vi ses i Obsan" av Cilla Jackert. När Annikas lillebror föds för tidigt blir sommaren ställd på ända. Istället för att åka till torpet i Småland blir de kvar i stan och Annika drar runt i Vasastan i jakt på något att göra. Hon lär känna den tuffa Kaja, Ingrid som kallas Kex och vars mamma är på turné, Tobbe som har smitit ifrån föräldrarnas påtvingade sportaktiviteter och så Finnen och Lövet. Tillsammans leker de sanning och konsekvens, men bara med konsekvenser. Programledare Manuel Cubas.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2015

Den blomstertid nu kommer

Avsnitt 4

Barnjuryn i Uppsala diskuterar "Den blomstertid nu kommer" av Marie-Chantal Long. Det är en spännande bok som handlar om Fred som är med i ett rån av en mataffär. Det sätter igång en mardrömslik dominoeffekt som inte går att stoppa. Programledare Manuel Cubas.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2015

Lite mer än en kram

Avsnitt 5

Barnjuryn i Uppsala diskuterar "Lite mer än en kram" av Mårten Melin. Boken handlar om trettonårige Manne och snart femtonåriga Amanda. Hur känns det egentligen när man gillar någon och hur är det, det där som alla pratar om? En rolig men samtidigt allvarlig berättelse. Programledare Manuel Cubas.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2015

Omröstning

Avsnitt 6

Av de fem nominerade böckerna ska Barnjuryn rösta fram årets bästa svenska barnbok för 9-12-åringar. Vem får priset på 50.000 kr? Programledare Manuel Cubas.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2015

Årets vinnare

Avsnitt 7

Vinnaren till Barnens romanpris 2015 har utsetts. Ylva Mårtens träffar författaren för ett samtal.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola 4-6 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaRetorikmatchen 2014

Semifinal 2

Kroksbäcksskolan i Malmö och Musikugglan i Karlskrona gör upp om den sista finalplatsen. Gäst i dagens program är Ylva Hällen, programledare.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnens romanpris 2014

Augustinatt

Barnjuryn i Karlstad diskuterar ”Augustinatt” av Maud Mangold. Boken handlar om Nora som en kväll hör ett konstigt ljud i trädgården. Under ett äppelträd hittar hon ett bylte med ett spädbarn. Det är i alla fall vad Nora tror när hon bär in byltet i huset. Programledare: Ylva Mårtens.

Fråga oss