Titta

Världens fotboll

Världens fotboll

Om Världens fotboll

Fotbollen betyder mycket för många människor världen över. Här möter vi bland annat unga kvinnor i Bolivia som trotsar traditioner och har startat ett damlag. Vi träffar också personer som arbetar i det dolda för fotbollslag och en fotbollstränare i Colombia som berättar vad fotbollen betyder för barn och unga som lever i en vardag fylld av droger och kriminalitet.

Till första programmet

Världens fotboll : Fotbollens vidskepelser

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Fotbollens vidskepelser

Avsnitt 4 av 9

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi möter fotbollsspelare och fans som berättar om ritualer de har inför match för att bringa lycka och framgång för sina fotbollslag. Det handlar om allt från att bära rätt tröja, skicka sms i rätt ordning till att tillbe Jungfru Maria.

Ämnen:
Idrott och hälsa > Rörelse och friluftsliv > Sport och idrott, Samhällskunskap
Ämnesord:
Bollsport, Etnologi, Fester, Folkseder, Fotboll, Högtider, Idrott, Socialantropologi, Sport
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Världens fotboll

Mer allmänbildande & idrott och hälsa

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Bokmässan 2016

Yrke: Äventyrare

Äventyrarna Renata Chlumska och Ola Skinnarmo berättar om möjligheterna att förena flera viljor för att nå gemensamma mål och att leva i harmoni med sig själv och sin omgivning trots tuffa omständigheter. Chlumska drömde om att en dag stå på toppen av Mount Everest och 1999 blev hon den första kvinnan att bestiga berget. Inspelat på Bokmässan i Göteborg den 25 september 2016. Plats: Svenska Mässan. Arrangör: Bokförlaget Max Ström.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

E-sportaren Aaron

Kommer 17-årige Aaron Sandgren att vara en av Sveriges största idrottsstjärnor i framtiden? Kanske inte om vuxenvärlden får bestämma. Där har många fortfarande svårt att acceptera att våldsamma datorspel kan ses som idrott. Men det bryr sig inte Aaron om. Han och hans lagkompisar satsar hundraprocentigt på att bli proffs inom Counter-Strike. Aaron går i e-sportklass på Arlandagymnasiet och får spela och träna datorspel på skoltid.