Titta

Världens fotboll

Världens fotboll

Om Världens fotboll

Fotbollen betyder mycket för många människor världen över. Här möter vi bland annat unga kvinnor i Bolivia som trotsar traditioner och har startat ett damlag. Vi träffar också personer som arbetar i det dolda för fotbollslag och en fotbollstränare i Colombia som berättar vad fotbollen betyder för barn och unga som lever i en vardag fylld av droger och kriminalitet.

Till första programmet

Världens fotboll : Med könet på fotbollsplan

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Med könet på fotbollsplan

Avsnitt 8 av 9

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Spanska fotbollsspelare berättar hur påtagligt mycket sämre situationen i landet är för damfotboll än för herrfotboll. Under rådande strukturer, då satsningar endast görs på herrar, är möjligheterna att utvecklas som damspelare begränsade. Det är till och med svårt att hitta en klubb, och om man inte flyttar utomlands är det näst intill omöjligt att bli proffsspelare.

Ämnen:
Idrott och hälsa > Rörelse och friluftsliv > Sport och idrott, Samhällskunskap
Ämnesord:
Bollsport, Damfotboll, Fotboll, Idrott, Spanien, Sport
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Världens fotboll

Mer allmänbildande & idrott och hälsa

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Malin Ewerlöf om löpning och hälsa

Idrottaren och flerfaldiga medaljören Malin Ewerlöf berättar sin löpning och om sitt arbete som personlig tränare. I ett samtal med moderatorn Cecilia Garme talar hon om om vikten av att ha en sund inställning till löpning, träning och alkohol. Inspelat den 15 oktober 2015 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Systembolaget.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna UR Samtiden podd - Spräng gränserna

Idrottare som spränger gränser

Maja Reichard har en fantastisk karriär som simmare bakom sig. Hon är synskadad och har lyckats med konststycket att utbilda sig till civilingenjör samtidigt som hon har tävlat i simning på elitnivå. I Paralympics 2012 tog hon guld i 100 m bröstsim. Oliwer Rönnelin är också synskadad och drömmer om en liknande framtid. Han är i början av sin karriär som utförsåkare. Här möts de båda i ett samtal inspelat på Stockholm Waterfront den 4 maj 2019. Arrangör: Sytskadades riksförbund.