Titta

Sverige sviker

Sverige sviker

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Sverige sviker

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi möter några av de ungdomar som haft en tuff resa genom skolan och inte nått de uppsatta målen. Skolan har inte lyckats ge det stöd ungdomarna behöver. Nedskärningar, politiska beslut och mobbning har påverkat deras psykosociala situation. Vi träffar hemmasittare, elever med neuropsykiatriska diagnoser och elever som på grund av den socioekonomiska bakgrunden aldrig haft en chans att klara skolan. En filmversion med valda delar ur dokumentärserien Sverige sviker.

Ämnen:
Pedagogiska frågor, Samhällskunskap
Ämnesord:
Elever som avbryter studierna, Skolan, Skolans socialpsykologi, Skolsociala åtgärder, Sverige, Undervisning
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Mer grundskola 7-9 & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta 100 frågor om sex

Hur ser man till att bli kallad hen i skolan?

Vierge Hård är projektledare på RFSL Ungdom och svarar på frågan: "Jag vill bli kallad hen i skolan, vem pratar jag med?"

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Förstå kunskapskraven - arabiska

Att föra en diskussion framåt

Ett av Skolverkets kunskapskrav i fysik för årskurs 9 förklaras: "I diskussionerna ställer eleven frågor och framför och bemöter åsikter och argument på ett sätt som för diskussionerna framåt och fördjupar eller breddar dem."

Fråga oss