Titta

Kortfilmsklubben - norska

Kortfilmsklubben - norska

Om Kortfilmsklubben - norska

Kortfilmer på norska tänkta att fungera i undervisningen i svenska på högstadiet och i gymnasiet. Innehållet i filmerna varierar, men det handlar först och främst om möten mellan människor; livet, döden, kärlek, konflikter, sex, rätt och fel.

Till första programmet

Kortfilmsklubben - norska : Min bror Mikael

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Min bror Mikael

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Femtonårige Mikael har alltid tagit hand om sin lillebror Joakim som har Downs syndrom. De två har haft en härlig sommar på gården ute på landet. Nu är sommarlovet på väg mot sitt slut och Joakim är orolig att Mikael inte ska vara med honom lika mycket när det blir vardag igen. Mikael säger att han visst kommer fortsätta vara med Joakim. Men så dyker en främmande kille upp och brödernas relation sätts på prov.

Ämnen:
Svenska > Språkbruk > Nordiska språk
Ämnesord:
Bröder, Fiktiva berättelser, Syskonrelationer
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9, Gymnasieskola

Alla program i Kortfilmsklubben - norska

Mer grundskola 7-9 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Orka plugga

Tips inför uppsatsen

Det är svårt att förbereda sig inför en uppsats på samma sätt som till ett prov. Det finns dock några saker som är bra att tänka på, fundera till exempel på vem mottagaren är och anpassa språket därefter. Om det känns trögt att komma igång går det bra att vänta med inledningen till slutet. Kom också ihåg att hålla dig till den röda tråden och variera språket.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Orka plugga

Var nyfiken på texten

Lästips för hur du kan ta till dig en text. Var nyfiken på det du läser och ställ frågor till texten. Då aktiverar du dina förkunskaper och ökar förståelsen.

Fråga oss