Titta

UR Samtiden - The conference 2014

UR Samtiden - The conference 2014

Om UR Samtiden - The conference 2014

Konferens med fokus på innovativa idéer, design och kultur i framkant. Tankespåren växlar mellan de globala flyktingströmmarna, gammal hederlig kreativitet och hur robotar och algoritmer underlättar vårt dagliga liv. Inspelat på Slagthuset i Malmö 19-20 augusti 2014. Arrangör: Media evolution.

Till första programmet

UR Samtiden - The conference 2014 : Fånga publiken

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Fånga publiken

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Scott Cohen är grundare av distributionsföretaget The Orchard. Han försöker fånga hur vi ser på berättelser och information idag. Publiken är i centrum och de som vill nå den måste tävla stenhårt om att fånga dess uppmärksamhet i det massiva informationsflödet. Hans tips är att inte samla dina tankar i en lång bok, utan portionera ut dem bit för bit och låt din publik bli beroende av dig. Inspelat på Slagthuset i Malmö den 19 augusti 2014. Arrangör: Media evolution.

Ämnen:
Hem- och konsumentkunskap > Ekonomi och konsumtion, Samhällskunskap > Arbetsmarknad och arbetsliv > Företagande och entreprenörskap
Ämnesord:
Företagsekonomi, Försäljningsorganisation, Konsumentpsykologi, Kundlojalitet, PR
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - The conference 2014

Mer högskola & hem- och konsumentkunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Protein, protein och mera protein

Frågor och svar om protein

Panelsamtal om kostens betydelse för vår hälsa. Medverkande: trendanalytikern Ingela Stenson, näringsfysiolog Eva Blomstrand, professor Ingvar Bosaeus, Världsnaturfondens matexpert Anna Richert och professor Tommy Cederholm. Moderator: Louise Ungerth. Inspelat den 19 februari 2015 på Kungliga Skogs- och Lantbruksakademien, Stockholm. Arrangör: Kungliga Skogs- och Lantbruksakademien.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - historia

Smörgåsbordets uppkomst

Vilka rätter stod på de tidigaste smörgåsborden? Om kändiskocken Gustava Björklund, maten och det dukade bordet under 1800-talet.