Titta

UR Samtiden - Cykeln och staden

UR Samtiden - Cykeln och staden

Om UR Samtiden - Cykeln och staden

Föreläsningar om framtida stadsplanering. Att hitta lösningar på hur man förflyttar sig i Europas växande storstäder kommer att vara den stora utmaningen i framtiden. Cykling beskrivs som den hållbara framtidslösningen för städernas transporter, då det är både hälsosamt och miljövänligt. Vad krävs för att göra våra städer mer cykelvänliga? Och hur skapar man en stad där bilismen, cyklingen och kollektivtrafiken kan samexistera? Inspelat på Moderna muséet i Stockholm den 2 september 2014. Arrangör: Arkitektur- och designcentrum.

Till första programmet

UR Samtiden - Cykeln och staden : En svensk cykelrörelseDela
 1. Jag heter Mark Isitt och skriver
  om arkitektur i Göteborgsposten.

 2. Vanligtvis pratar jag svenska, men nu
  blir det min fars engelska tungomål.

 3. Jag vill börja med en fråga:
  Hur många av er cyklade hit i dag?

 4. Räck upp en hand.

 5. Bra. Tack.

 6. En känsligare fråga:
  Hur många av er tog bilen?

 7. Ni kan gå. Där är dörren.

 8. Vi tillåter inga "icketroende"
  i det här rummet från och med nu.

 9. I dessa dagar
  ser vi nåt ganska förvånande.

 10. Folk trevar i garagets mörkaste vrår-

 11. -och tar ut sin gamla tvåhjuling.

 12. De rotar fram den bland madrasser,
  grillar och ölburkar.

 13. De grenslar cykeln och ger sig ut.

 14. I Stockholm har man lyckats dubblera
  antalet cyklister på tio år.

 15. I Malmö
  tar en av fyra cykeln till jobbet-

 16. -och i London, en stad som många
  associerar med dånande trafik-

 17. -dubbeldäckare, svarta taxibilar
  och tunga fordon-

 18. -där vill man öka antalet cykelresor
  med 400 % till år 2026.

 19. Vi talar om en revolution.

 20. Det är en enormt stor folkrörelse-

 21. -och folkrörelser, som ni kanske vet-

 22. -har en tendens
  att bli en aning dogmatiska-

 23. -på gränsen till religiösa.

 24. Man är cyklist eller bilist, och
  den som inte cyklar ska inte yttra sig.

 25. Den här inställningen
  ska vi passa oss noga för.

 26. Man kan säga att den inställningen-

 27. -har gett oss
  vårt bilberoende samhälle.

 28. På 1950-talet när bilen
  blev något som alla kunde äga-

 29. -tog svenskarna, liksom alla andra,
  chansen att skaffa bil.

 30. Den här situationen innebar-

 31. -att vi fick ett samhälle
  som var uppbyggt kring bilen.

 32. I början av 60-talet
  hade Sverige fler bilar per capita-

 33. -än något annat europeiskt land.

 34. Och eftersom vi byggde Sverige då
  kom vi att bygga för bilen.

 35. I stadsplanen för Stockholm 1967
  har man föreslagit-

 36. -att det ska byggas parkeringshus
  i vartannat kvarter.

 37. Ingen ska ha längre än 250 meter till
  ett parkeringshus. Det var visionen.

 38. Den visionen lever kvar
  i mångt och mycket.

 39. Det är viktigt att ha i bakhuvudet
  när vi lyssnar på talarna i eftermiddag.

 40. De är förstås hängivna cyklister
  och känner mycket starkt för cykeln.

 41. När de kanske höjer rösten lite
  och blir en smula indignerade-

 42. -så kan vi ha överseende med det.

 43. Jag ska visa vad cyklisterna kämpar
  mot. Här är siffror från Stockholm:

 44. Södra länken: 7 miljarder kronor.

 45. Norra länken, med norra Europas
  längsta vägtunnel: 11,6 miljarder.

 46. Och förstås Förbifart Stockholm
  med världens längsta vägtunnel:

 47. 28 miljarder kronor.

 48. Jämför det med den enda miljard-

 49. -som Stockholm satsar på cykelvägar
  från 2013 till 2018.

 50. En miljard kronor.

 51. Då får man lite perspektiv på det hela.

 52. Hamburg och Göteborg,
  där jag delvis växte upp-

 53. -har stora likheter.
  Båda är ju sjöfartsstäder-

 54. -och hamnområdena förvandlas nu
  till attraktiva bostäder.

 55. Floden Elbe delar Hamburg,
  precis som Göta älv delar Göteborg.

 56. Göteborg
  har industriområdet Hisingen i norr-

 57. -och i söder finns stadskärnan från
  1600-talet. I Hamburg är det tvärtom.

 58. Där har man en ring av grönt runt
  staden, det har Göteborg delvis också.

 59. Något som Hamburg har,
  men inte Göteborg-

 60. -är gröna korridorer
  som går från ringen-

 61. -in till stadens centrum,
  som gröna fingrar.

 62. Man kan cykla från förorterna
  in till stadens centrum-

 63. -i nästan lantliga omgivningar.

 64. Utmaningen i Hamburg-

 65. -är att försöka behålla
  de här gröna korridorerna-

 66. -medan man samtidigt förtätar staden.

 67. Hamburgs slogan är "Mer stad
  i staden", det är utmaningen.

 68. Översättning: Sirje Rundqvist Talva
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Bädda in ditt klipp:

Bädda in programmet

Du som arbetar som lärare får bädda in program från UR om programmet ska användas för utbildning. Godkänn användarvillkoren för att fortsätta din inbäddning.

tillbaka

Bädda in programmet

tillbaka

En svensk cykelrörelse

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Mark Isitt är journalist och moderator för seminariedagen. Han inleder genom att ge en kort bakgrund om den växande cykelrörelsen i Sverige. Fler och fler använder i första hand cykeln som transportmedel i storstäderna. Vad gör politikerna för att underlätta för cyklister och hur mycket är man villig att satsa på cyklande i Sverige? Inspelat på Moderna muséet i Stockholm den 2 september 2014. Arrangör: Arkitektur- och designcentrum.

Ämnen:
Samhällskunskap, Teknik > Transportmedel och kommunikationer
Ämnesord:
Cykeltrafik, Icke motordrivna fordon, Infrastruktur, Kommunikationer, Landsvägsfordon, Landsvägstrafik, Sverige, Teknik, Transportmedel
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Cykeln och staden

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Cykeln och staden

En svensk cykelrörelse

Mark Isitt är journalist och moderator för seminariedagen. Han inleder genom att ge en kort bakgrund om den växande cykelrörelsen i Sverige. Vad gör politikerna för att underlätta för cyklister och hur mycket är man villig att satsa på cyklande i Sverige? Inspelat i Stockholm den 2 september 2014. Arrangör: Arkitektur- och designcentrum.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Cykeln och staden

Om utställningen Cykel

Veronica Hejdelind är utställningschef på Arkitektur- och designcentrum i Stockholm. Hon berättar utifrån utställningen Cykel, som handlar om cykelns utveckling ur ett designhistoriskt perspektiv, om cykelns betydelse för människan i olika tider. Inspelat i Stockholm den 2 september 2014. Arrangör: Arkitektur- och designcentrum.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Cykeln och staden

Den gröna metropolen Hamburg

Susanne Metz är chef för stadsplanering och miljöförvaltning i Hamburg. Hon föreläser om hur Hamburg ska planeras i framtiden och har en idé om att staden ska vara utan biltrafik och bara med gång- och cykeltrafikanter. Inspelat i Stockholm den 2 september 2014. Arrangör: Arkitektur- och designcentrum.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Cykeln och staden

Slaget om gaturummet

Dokumentärfilmaren och journalisten Fredrik Gertten berättar om arbetet bakom filmen Bikes vs cars. I filmen granskar han bilindustrin och driver tesen att om städerna blev mer cykelvänliga skulle miljö- och klimatproblemen lösa sig själva. Moderator: Mark Isitt. Inspelat på Moderna muséet i Stockholm den 2 september 2014. Arrangör: Arkitektur- och designcentrum.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Cykeln och staden

OpenBike i Köpenhamn

Iréne Stewart Claesson är industridesigner och designstrateg på Lots design. Hon föreläser här om sitt bidrag till en internationell designtävling som handlade om att göra Köpenhamn till världens modernaste cykelstad. Moderator: Mark Isitt. Inspelat i Stockholm den 2 september 2014. Arrangör: Arkitektur- och designcentrum.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Cykeln och staden

Super highways: den nya cykelvägen i London

Paul Lavelle är chefsplanerare för transportsystemen i London. Han berättar om Londons borgmästares beslut att cyklingen i staden ska öka med 400 % till år 2026. Målet ska uppnås genom att man bygger så kallade superhighways för cyklar. Inspelat i Stockholm den 2 september 2014. Arrangör: Arkitektur- och designcentrum.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Cykeln och staden

Cykeln och staden i framtiden

Samtal om hur man kan arbeta för att främja cyklingen i Sveriges större städer i framtiden. Medverkande: Per Ankersjö (C), stadsmiljöborgarråd i Stockholm, Karolina Skog (MP), kommunalråd för trafikfrågor i Malmö och Linda Kummel, planeringsarkitekt på Spacescape. Inspelat i Stockholm den 2 september 2014. Arrangör: Arkitektur- och designcentrum.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Visa fler

Mer högskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Ett gott hem för alla

Paneldiskussion om Ett gott hem för alla

Panelsamtal om den romska historien. Hur kan kunskapen om historien påverka romernas framtid? Den politiska situationen och villkoren för romskt liv i Sverige diskuteras utifrån den aktuella situationen för romska EU-medborgare. Medverkande: Angelica Ström, specialpedagog och dotter till författaren Katarina Taikon; Diana Nyman, sakkunnig i romska frågor; författaren och journalisten Per Wirtén och författaren, journalisten och regissören Lawen Mohtadi. Moderator: Fredrik Liew. Inspelat den 7 november 2015 på Moderna museet i Stockholm. Arrangör: Moderna museet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - rasism

Rasismens orsaker

Bildningsbyrån tar oss med på en resa till London, där vi tittar närmare på kolonialismens historia och det mänskliga psyket. Vi försöker ta reda på varför rasism i olika former uppstår. En del forskare menar att vi kan finna förklaringar i psykologiska mekanismer medan andra menar att det är viktigt att utforska orsakerna på ett politiskt plan.

Fråga oss