Titta

UR Samtiden - Stadsbyggnadsdagen 2014

UR Samtiden - Stadsbyggnadsdagen 2014

Om UR Samtiden - Stadsbyggnadsdagen 2014

Föreläsningar från Stadsbyggnadsdagen 2014 på temat närhet. Lösningen på klimatförändringarna och på ökande efterfrågan på närhet till service, kultur och natur kan vara förtätade bostadsmiljöer. Vad skapar närhet och hur gör man? Och finns det bara fördelar med fysisk närhet? Inspelat i Upplands Väsby den 27 augusti 2014. Arrangör: Upplands Väsby kommun.

Till första programmet

UR Samtiden - Stadsbyggnadsdagen 2014 : Den hungriga staden

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Den hungriga staden

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Arkitekten och författaren Carolyn Steel har skrivit boken Hungry City och är expert på kopplingen mellan livsmedel och stadsutveckling. Hon berättar här om ett växande forksningsområde som handlar om mat och urbanisering. Inspelat vid Stadsbyggnadsdagen den 27 augusti 2014. Arrangör: Upplands Väsby kommun.

Ämnen:
Samhällskunskap
Ämnesord:
Etnologi, Kosthåll, Livsmedelsförsörjning, Matvanor, Samhällsliv, Socialantropologi
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Stadsbyggnadsdagen 2014

Mer högskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden 2015 - Limmud 2015

Vivi Lachs om judisk historia i London

Vivi Lachs är fil.dr i historia och musik och föreläser om den judiska invandringen till England från Östeuropa på 1880-talet. Vilket liv erbjöds invandrarna? Hon berättar om visor som sjöngs och beskriver olika situationer och platser i de judiska kvarteren. Inspelat den 14 november 2015 på Norra Reals gymnasium i Stockholm. Arrangör: Limmud.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Den förlorade lusten

Minskad sexlust har många orsaker. Det kan handla om stress eller relationsproblem, men även sjukdomar. Män som behandlas för prostatacancer kan tappa lusten helt. Vad händer med relationen och individen om sexlivet dör ut? Christinas man behandlades för prostatacancer. När hon ville kramas motade han bort henne.