Titta

UR Samtiden - Bokmässan 2014

UR Samtiden - Bokmässan 2014

Om UR Samtiden - Bokmässan 2014

Seminarier och föreläsningar från bokmässan i Göteborg. Inspelat den 25-28 september 2014.

Till första programmet

UR Samtiden - Bokmässan 2014 : Njutningens kemiDela
 1. Välkommen,
  kemiprofessor Ulf Ellervik.

 2. Du... Från död till njutning,
  hur tog du det steget?

 3. Jag vill visa
  att kemi är väldigt spännande-

 4. -och då får man välja lockande ämnen.

 5. Efter en bok om den mörka sidan
  var det dags för den ljusa.

 6. Det fick bli en bok om aktiv
  njutning, att det är aktivt positivt.

 7. Njutning är kanske något för ögonen
  eller musik. Var kommer kemin in?

 8. Alla våra sinnen
  är mer eller mindre kemi.

 9. Boken utgår från de sju dödssynderna.
  Min favorit är frosseri-

 10. -så mycket av boken handlar om mat.
  Varför njuter vi så mycket av mat?

 11. Sen kommer kärleken givetvis.
  Hur fungerar den i vår hjärna?

 12. Hur fungerar kärleken i vår hjärna?

 13. När vi njuter har hjärnans
  belöningssystem satt igång.

 14. Det är evolutionärt framdrivet så att
  vi överlever och fortplantar oss.

 15. Det som leder till det ger njutning.

 16. Då frigörs signalsubstansen dopamin
  i hjärnan, och då njuter vi.

 17. -Kan man överdosera dopamin?
  -Inte med mat och kärlek.

 18. Men droger ger en belöning direkt,
  trots att man inte är värd den.

 19. Därför har droger en kraftig verkan.

 20. Vad händer när kärleken tar slut?

 21. Det är viktigt att veta...

 22. Det vi kallar kärlek
  är minst tre olika system.

 23. Det finns lust - man blir attraherad.

 24. Sen kommer förälskelsen,
  den tänker vi på som kärlek.

 25. Förälskelsefasen
  varar i ett år, möjligen två.

 26. Förälskelsen tar slut,
  så är det för alla.

 27. Vi har 1 1/2 år på oss
  att komma till nästa fas-

 28. -som är en djup, nära relation,
  som också kallas kärlek.

 29. Man blandar ofta ihop
  förälskelse och långvarig kärlek-

 30. -men när man är förälskad är man
  helt fokuserad på en enda person.

 31. Man ser inga problem.

 32. Det tonar ut och sen kommer
  nästa fas. Det är naturligt.

 33. Skulle man kunna påverka kemin?
  Finns det några kärleksdrycker?

 34. Nej, kärleksdrycker finns inte-

 35. -men du kan bättra på dina chanser
  ganska mycket.

 36. Belöningssystemet
  hänger ju ihop med förväntan-

 37. -och med nyhet.

 38. Att göra något spännande tillsammans
  hjälper.

 39. Då sätter man ihop de här känslorna.

 40. Att gå på bio är inte så spännande.
  Då kanske bergsklättring är bättre.

 41. På en första dejt ska man inte dricka
  kaffe utan göra något spännande.

 42. Man skulle kunna spela tennis också.

 43. All tävlingsinriktad idrott ger ett
  testosteronpåslag för båda könen.

 44. Testosteron hänger ju ihop med lust.

 45. Så spela tennis eller klättra i berg!

 46. Någon kan vara en dålig förlorare.

 47. Ja, man får lite vara försiktig!

 48. Sju dödssynder. Du nämnde frosseri.
  Vad kittlas du mer av?

 49. Jag kittlas av den som man...

 50. Jag kopplar ihop det med skräck och
  med den här lite farliga biten också.

 51. Aggression... Vrede heter dödssynden.
  Man kan även koppla in skräck.

 52. Varför njuter vi av spänning? Varför
  läser vi deckare och ser skräckfilm?

 53. Det beror på belöningssystemet.

 54. Människor och andra primater
  är väldigt nyfikna.

 55. Det har varit mer gynnsamt för oss
  att utforska en fara än att fly.

 56. Vi får en belöning
  när vi utforskar en fara.

 57. När jag sitter kvar framför filmen
  eller läser klart en läskig bok-

 58. -möter jag faran
  och kan klappa mig själv sen.

 59. Du vet att det är ofarligt
  men upplever en fara.

 60. Du får hela påslaget
  men vet att det är ofarligt.

 61. På så sätt kan man njuta av faran.

 62. Ditt sätt att ta dig an kemi, är det
  ett bra sätt att öka intresset?

 63. Ja, utan tvekan. Böckerna är väldigt
  populära. Det är många som säger:

 64. "Vad spännande kemi, naturvetenskap
  och teknik kan vara!" Det är viktigt.

 65. Tack för att du kom hit. - Det kanske
  blir en njutningsfull fredag för er.

 66. Textning: Sirje Rundqvist Talva
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Bädda in ditt klipp:

Bädda in programmet

Du som arbetar som lärare får bädda in program från UR om programmet ska användas för utbildning. Godkänn användarvillkoren för att fortsätta din inbäddning.

tillbaka

Bädda in programmet

tillbaka

Njutningens kemi

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Ulf Ellervik är professor i bioorganisk kemi och vill få fler att intressera sig för vetenskap och kemi. Han berättar här om hur våra vardagliga upplevelser och hur vår njutning och lust hänger ihop med kemi. Inspelat på Bokmässan i Göteborg 26 september 2014. Intervjuare: Marie-Caroline Biver. Arrangör: UR.

Ämnen:
Kemi > Kemiska processer i kroppen
Ämnesord:
Biokemi, Kemi, Naturvetenskap, Njutning
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i UR Samtiden - Bokmässan 2014

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Svikna barn och trasig ungdom

I barn- och ungdomsböcker lever många unga karaktärer under svåra förhållanden. Föräldrar eller andra vuxna sviker och sveken ser ut att bli fler och vanligare. Författarna Lina Stoltz, Marta Söderberg, Christina Wahldén och förläggaren Erik Titusson samtalar om ämnet. Moderator: Åsa Warnqvist. Inspelat på Bokmässan i Göteborg 25 september 2014. Arrangör: Svenska barnboksinstitutet.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Riskkapitalism till vilket pris?

Samtal mellan journalisterna Carolina Neurath, Jan Almgren och Lotta Engzell om riskkapitalisternas manliga värld där en delägare kan tjäna 30 miljoner kronor årligen. Moderator: Anders Billing. Inspelat på Bokmässan i Göteborg 25 september 2014. Arrangör: Norstedts och Weylers förlag.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Identitet och nationalitet

Varför är det viktigt för vissa att kunna sätta nationalitetsstämpel på människor? Samtal med författarna Zulmir Bečević och Janne Teller. Moderator: Lena Sundström. Inspelat den 25 september på Bokmässan 2014 i Göteborg. Arrangör: Lilla Piratförlaget och Alfabeta.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Ryslig spänning

Samtal mellan författarna Åsa Larsson och Magnus Nordin som alla skriver spänningslitteratur för unga läsare. Moderator: Agneta Edwards. Inspelat på Bokmässan i Göteborg 25 september 2014. Arrangör: Berghs förlag, Bonnier Carlsen och Lilla Piratförlaget.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Lägg undan mobilen och läs

Hur kan vi hjälpa barn och unga att läsa och skriva? Samtal om Berättarministeriets metoder och hur en skrivarkurs kan genomföras. Medverkande: Dilsa Demirbag-Sten, Sven Hagströmer, Martin Widmark, Johan Unenge och Melis Yorulmaz. Moderator: Bodil Unenge. Inspelat på Bokmässan i Göteborg 25 september 2014. Arrangör: Bonnierförlagen.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Den konstnärliga bilderboken

Samtal mellan författare och illustratörer om vikten av att våga experimentera och utveckla det konstnärliga uttrycket i bilderböcker. Medverkande: Per Gustavsson, Anna Höglund och Ulf Stark. Moderator: Agneta Edwards. Inspelat den 25 september på Bokmässan 2014. Arrangör: Natur & Kultur, Bonnier Carlsen och Lilla Piratförlaget.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Global migration och nationalism

Tre författare i samtal om nationalstaten, nationalism, antirasism och migrations- och integrationspolitik. Medverkande: Erik de la Reguera, Kristina Ohlsson och Lawen Mohtadi. Moderator: Björn Wiman. Inspelat den 25 september på Bokmässan 2014. Arrangör: Norstedts, Natur & Kultur, och Piratförlaget.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

E-bokens fram- och baksida

Många framhåller e-bokens positiva sidor, men det talas inte lika mycket om nackdelarna. Med Ann Steiner, forskare, Kristina Ahlinder, Svenska Förläggarföreningen, Gunnel Stjernvall, Kungliga biblioteket, och Katarina Dorbell, Barnens bibliotek. Moderator: Signe Westin. Inspelat på Bokmässan i Göteborg i september 2014. Arrangörer: Kulturrådet och Kungliga biblioteket.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Botar tillväxt fattigdom?

I boken ”De fattigas manifest” ifrågasätter prästen Francisco van der Hoff Boersma tillväxt som en självreglerande väg till ett bättre liv för alla. Han samtalar med Anna Borgeryd, författare och företagare, samt generaldirektören Per Molander. Moderator: Kenneth Hermele. Inspelat på Bokmässan i Göteborg i september 2014. Arrangörer: Se människan/Svenska kyrkan, Sackeus och Weyler förlag.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Förlåtelse och försoning

Kan allting förlåtas? Desmond Tutu och hans dotter Mpho har skrivit boken "Förlåtelse - den fyrfaldiga vägen till helande för oss och vår värld". Tillsammans med tidigare ärkebiskopen KG Hammar diskuterar de hur man uppnår förlåtelse och försoning. Inspelat den 26 september 2014 på Bokmässan i Göteborg. Arrangörer: Libris och Se människan/Svenska kyrkan.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Det ser PG Gyllenhammar och Ingvar Carlsson

Ingvar Carlsson och Pehr G Gyllenhammar har som få andra haft inflytande över det svenska samhället. I var sin bok har de nu gett sin syn på samhället och sakernas tillstånd. De möts i ett samtal med journalisten Björn af Kleen. Inspelat den 26 september 2014 på Bokmässan i Göteborg. Arrangörer: Albert Bonniers förlag och Norstedts.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Kärlek, pengar och svek

Författaren Klas Östergrens nya roman "Twist" handlar om bland annat kärlek, pengar och svek. Tre teman som påstås ingå i de romaner som räknas till stor romankonst. Här samtalar han med Yukiko Duke. Inspelat den 26 september 2014 på Bokmässan i Göteborg. Arrangör: Natur & Kultur.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Tove Jansson 100 år

Vem var egentligen Tove Jansson? Bakom rollen som Muminförfattare finns så mycket mer. Tove Janssons släkting Sophia Jansson, författaren Sara Bergmark Elfgren och litteraturprofessor Boel Westin samtalar med förläggaren Helen Svensson. Moderator: Janina Orlov. Inspelat på Bokmässan i Göteborg i september 2014. Arrangörer: Schildts & Söderströms, Rabén & Sjögren och Norstedts.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Människan bakom gasmasken

Hur påverkades den enskilda människan av första världskriget? Historikern och författaren Peter Englund pratar om sin bok ”Stridens skönhet och sorg” med fotografen Nils Fabiansson och författaren Maja Hagerman. Inspelat på Bokmässan i Göteborg i september 2014. Arrangör: Natur & Kultur och Norstedts.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Flickbilden i fantasy

Kvinnliga huvudpersoner är vanliga i den nya ungdomsfantasyn. Men hur har kvinnobilden förändrats i fantasylitteraturen? Samtal med författarna Sara Bergmark Elfgren, Maria Turtschaninoff och Mats Strandberg. Moderator: Johanna Koljonen. Inspelat 27 september 2014 på Bokmässan i Göteborg. Arrangör: Berghs förlag, Rabén & Sjögren och Schildts & Söderströms.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Visa fler

Mer kemi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Nobelföreläsningar 2015

Paul Modrich, kemi

Paul Modrich är professor i biokemi och har tilldelats 2015 års Nobelpris i kemi. Här berättar han om vad hans forskning tillsammans med kollegerna innebär. Inspelat den 8 december 2015 i Aula Magna, Stockholms universitet. Arrangör: Kungliga Vetenskapsakademien.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Nobel för gymnasister 2015

Paul Modrich, Nobelpristagare i kemi

Paul Modrich, en av årets tre Nobelpristagare i kemi, berättar om sin forskning för gymnasieelever. I samband med celldelning i kroppen kopieras det dna som finns i cellkärnan, och ofta uppstår då spontana felaktigheter. Modrich visar hur det går till när cellerna korrigerar felen, en mekanism som kallas "mismatch repair". Inspelat den 9 december 2015 på Kungsholmens gymnasium, Stockholm. Arrangör: Kungliga Vetenskapsakademien.

Fråga oss