Titta

UR Samtiden - Slöjdbiennalen 2014

UR Samtiden - Slöjdbiennalen 2014

Om UR Samtiden - Slöjdbiennalen 2014

Föreläsningar från Slöjdbiennalen 2014. En mötesplats för alla som arbetar med eller intresserar sig för olika typer av slöjd. Fokus ligger på mänskliga möten som uppstår genom slöjden. Inspelat den 7 oktober 2014 på Konsert & Kongress i Linköping. Arrangör: Linköpings univeristet.

Till första programmet

UR Samtiden - Slöjdbiennalen 2014 : Duodji - mer än bara slöjd

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Duodji - mer än bara slöjd

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Gunvor Guttorm är professor i duodji. Det är ett samiskt ord som har kommit att översättas till slöjd och konsthantverk. Guttorm berättar här om att ordet är bredare än så och fyllt med större betydelse. Hon beskriver här hur duodji är ett förhållningssätt. Det kan vara mänskliga relationer, relationer till naturen eller kulturruttryck i vardagen. Materialet kan ses som en aktör som vi skapar tillsammans med. Inspelat den 7 oktober 2014 på Konsert & Kongress i Linköping. Arrangör: Linköpings universitet.

Ämnen:
Slöjd
Ämnesord:
Konsthantverk, Sameslöjd, Slöjd
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Slöjdbiennalen 2014

Mer slöjd

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Design of prosperity 2014

Modets ekologiska fotavtryck

Gregory Peters är professor vid Chalmers tekniska högskola. Han presenterar här några analyser från ett projekt om hållbar textilhandel som bedrivs vid forskningsinstitutet Mistra. Inspelat den 21 november 2014 på Marketplace Borås Arena. Arrangör: Textilhögskolan i Borås.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bäst klädd

Provhytten

Programledaren Sagal Hussein Omar tar med oss in i provrummet i jakten på en hållbar garderob. Vi lär oss tyda lappen som sitter på insidan av plagget med tvättips och materialkännedom. Vi får också lära oss vilka rättigheter vi som konsumenter har när vi reklamerar.