Titta

Kortfilmsklubben - isländska

Kortfilmsklubben - isländska

Om Kortfilmsklubben - isländska

Kortfilmerna på nordiska språk är tänkta att användas i ämnet svenska på högstadiet och gymnasiet, för att på ett naturligt sätt ge eleverna tillgång till de övriga nordiska språken. Innehållet i filmerna varierar, men det handlar först och främst om möten mellan människor: livet, döden, kärlek, konflikter, sex, rätt och fel. Via kortfilmerna ges både språk- och kulturförståelse.

Till första programmet

Kortfilmsklubben - isländska : KrassDela

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Krass

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Bröderna Oli och Keli har en biltvätt. Oli sköter det mesta, Keli är fullt upptagen med att försöka lära sig skriva sitt namn, det är svårt, det fattas en bokstav mest hela tiden. En dag kommer det in en man som vill ha sin bil tvättad. Det är nära att det går åt skogen när Keli har skrivit sitt namn, felstavat, på bildörren, men Oli lyckas fixa det. Kunden hämtar sin bil och Oli drar en lättnadens suck. Men så får han syn på andra sidan av bilen.

Ämnen:
Svenska > Språkbruk > Nordiska språk
Ämnesord:
Bilvård, Bröder, Fiktiva berättelser
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9, Gymnasieskola

Alla program i Kortfilmsklubben - isländska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - isländska

Krass

Oli sköter det mesta på biltvätten, hans bror Keli är fullt upptagen med att lära sig skriva sitt namn. En kund vill få bilen tvättad. Det är nära att det går åt skogen när Keli har skrivit sitt namn på bildörren, men Oli lyckas fixa det. Kunden hämtar sin bil och Oli drar en lättnadens suck. Men så får han syn på andra sidan av bilen.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Gymnasieskola
Beskrivning

Mer grundskola 7-9 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Orka plugga

Avkoda boken

För att det ska bli lättare att förstå vad du läser är det bra att skaffa en förförståelse av innehållet i texten. Vad verkar den handla om? Titta på omslag, sammanfattning och bildtexter för att få en föraning. Det blir lättare att lära sig nya saker om du kan hänga upp det på gamla kunskaper.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Orka plugga

Textgenrer - nyhetsartikel

Tips på hur du skriver en nyhetsartikel. Nyhetsartikeln är en redogörande text som beskriver en händelse.