Titta

UR Samtiden - Stockholm Literature 2014

UR Samtiden - Stockholm Literature 2014

Om UR Samtiden - Stockholm Literature 2014

Föreläsningar och samtal från litteraturfestivalen Stockholm Literature 2014. Författare från hela världen möter svenska litteraturvetare, författare och konstnärer för att diskutera författarskap, berättande och konstnärligt ansvar. Inspelat den 25-26 oktober 2014 på Moderna museet i Stockholm. Arrangör: Stockholms litteraturfestival.

Till första programmet

UR Samtiden - Stockholm Literature 2014 : Döm inte boken efter författaren

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Döm inte boken efter författaren

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Författaren Aminatta Forna föreläser om hur vissa författare förväntas skriva om vissa ämnen. Hon säger att makt inte bara handlar om att skriva, utan också om vem som får skriva om vem, vad och när. Forna är född i Skottland, bosatt i England och hennes far är född i Sierra Leone. Hennes roman "The hired man" utspelar sig i Kroatien. När den kom ut ställde många frågan om varför den handlar om Kroatien. Inspelat den 25 oktober 2014 på Moderna museet i Stockholm. Arrangör: Stockholms litteraturfestival.

Ämnen:
Svenska > Skrivande
Ämnesord:
Fördomar, Kreativt skrivande, Litteratur, Litteraturvetenskap
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Stockholm Literature 2014

Mer högskola & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Stockholm Literature 2015

Jesús Carrasco + Colm Tóibín

Hur skriver man en text som fångar in läsaren fast med minimalt med ord? Irländske författaren Colm Tóibín försöker tar reda på hur den spanske debutanten Jesús Carrasco egentligen gör. Och varför skriver man egentligen överhuvudtaget? Ett samtal mellan två internationellt kritikerrosade författare. Inspelat den 24 oktober 2015 på Moderna museet i Stockholm. Arrangör: Stockholms litteraturfestival.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - historia

Ett läsande folk

Under 1800-talet slog romanen igenom som litteraturform och böcker lästes av allt fler. Vi hör historien om Martina von Schwerin som kallats den första moderna läsaren.