Titta

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Om UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Föreläsningar från finalen i Forskar-Grand Prix 2014. Åtta forskare från olika universitet presenterar sin forskning på ett så attraktivt och pedagogiskt sätt som möjligt inför fullsatt salong. De har fyra minuter på sig att genomföra sin presentation. Vinnaren utses av en jury på tre personer och publiken. Inspelat på Debaser Medis i Stockholm den 25 november 2014. Arrangör: Vetenskap & Allmänhet och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Till första programmet

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014 : Miljömätaren som ser isig vägDela
 1. Jag blickar ut över havet, och ser
  en bro avteckna sig mot horisonten.

 2. Det är en kall dag i december, och
  den råa luften biter i mina kinder.

 3. Jag ser hur dimman rullar in
  och sveper in bron i en vit slöja.

 4. De skarpa ljusen från fordonen
  skär som knivar genom dimman.

 5. Jag tänker: "Gud, vad vackert."

 6. Titta! Nu ser jag hur fordonet
  krockar ute på bron.

 7. Jag hör bilplåten knycklas samman.

 8. Nu är det alldeles tyst.

 9. Människor har nog dött där ute!

 10. Men det behöver inte hända. Vi på
  Mittuniversitetet har en teknik-

 11. -för en sorts miljömätare.

 12. Som kan se en tunn isskorpa på vägen.

 13. Fukten i den råa luften
  som svepte in över bron-

 14. -frös till is på vägbanan, och
  gjorde den glashal och livsfarlig.

 15. Det såg inte föraren ute på bron.

 16. Men ett elektroniskt öga
  hade upptäckt det.

 17. Jag ska berätta ungefär
  hur ett elektroniskt öga kan fungera.

 18. På den axeln ser ni infrarött ljus
  och dess olika våglängder-

 19. -som för oss är helt osynligt.

 20. På den andra axeln
  ser ni ljusets absorption.

 21. Skulle kunna översättas till
  en ytas förmåga att suga upp ljus.

 22. Förmågan är olika för vägbanan
  beroende på om den är torr, våt-

 23. -eller täckt med snö och is.

 24. Den skiljer sig dessutom
  mellan olika våglängder.

 25. Man kan ta en kamera
  som är känslig för infrarött ljus-

 26. -och kombinera den med en dator
  samt bildanalysalgoritmer-

 27. -som går in och studerar
  olika våglängdsområden i spektret.

 28. Systemet kan tränas att känna igen-

 29. -vägbanans olika partier som
  är täckta med snö, vatten eller is.

 30. Det visar jag på den här bilden.

 31. Med vårt mänskliga öga
  skulle vi se mörka och ljusa områden.

 32. Men vi ser inte det
  ett elektroniskt öga kan se.

 33. Nämligen att här finns snö,
  vatten och is.

 34. Vi har skapat ett system
  som kan varna föraren ute på bron-

 35. -om att vägen är livsfarlig och hal.

 36. Vi har också studerat en teknik
  för att mäta mängden vatten i luft.

 37. På bilden ser ni
  mikrometerstora vattenpartiklar.

 38. Bildanalysen räknar partiklarna
  och dess olika storlekar.

 39. Vi får ett sammanvägt mått på totala
  mängden vatten per volymenhet luft-

 40. -en viktig meteorologisk parameter
  för att veta när nedisningen börjar.

 41. Vi vet lite i förväg
  och kan sätta in motåtgärder-

 42. -som att salta eller värma vägbanan.

 43. Det är inte bara inom vägunderhåll
  vi har problem med nedisning-

 44. -utan även inom förnybar energi.

 45. Vindkraft. Vindrotorer
  körs i fjällnära, kallt klimat-

 46. -och blir ofta totalt nedisade.

 47. Man måste stanna kraftverken
  för att värma upp rotorbladen-

 48. -så att isen ramlar av.
  Sedan startar man om kraftverket.

 49. Historien jag berättade
  om seriekrocken var påhittad.

 50. Men den har hänt i Åstorp i Skåne.

 51. Men den behöver inte hända igen-

 52. -om vi utnyttjar den teknik
  som jag och mina kollegor forskar i.

 53. Textning: Elisabeth Lantz
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Bädda in ditt klipp:

Bädda in programmet

Du som arbetar som lärare får bädda in program från UR om programmet ska användas för utbildning. Godkänn användarvillkoren för att fortsätta din inbäddning.

tillbaka

Bädda in programmet

tillbaka

Miljömätaren som ser isig väg

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Benny Thörnberg är forskare vid avdelningen för elektronikkonstruktion på Mittuniversitetet. Han berättar hur en så kallad "miljömätare" kan se skillnad på våt, torr, snöig eller isig väg. Mätaren består av kamera, spektralanalys, dator samt algoritmer för bildanalys, som tillsammans bildar ett elektroniskt öga. Inspelat den 25 november 2014 på Debaser Medis i Stockholm. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Ämnen:
Teknik > Elektronik
Ämnesord:
Elektrisk industri, Elektrisk mätteknik, Elektroteknik, Teknik
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Forskar-Grand Prix 2014

Föreläsningar från finalen i Forskar-Grand Prix 2014. Forskare ska under kort tid presentera sin forskning så attraktivt och pedagogiskt som möjligt. Vinnaren utses av en jury och publiken. Inspelat den 25 november 2014. Arrangör: Vetenskap & Allmänhet och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Skydd mot konsumtions-manipulation

Eric Hansen forskar om konsumentpsykologi vid Mälardalens högskola. Här berättar han hur marknadsförare kan påverka våra uppfattningar om produkter och hur vi konsumenter kan skydda oss mot manipulation. Inspelat den 25 november 2014. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Miljömätaren som ser isig väg

Benny Thörnberg är forskare vid avdelningen för elektronikkonstruktion på Mittuniversitetet. Han berättar hur en så kallad ”miljömätare” kan se skillnad på våt, torr, snöig eller isig väg. Inspelat den 25 november 2014. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Framtidens plast

Peter Olsén är plastforskare vid KTH och föreläser här om utvecklingen av framtidens plast. Hur ska vi resonera när vi utvecklar framtidens material, eller kan det vara så att naturen har lösningen? Inspelat den 25 november 2014. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Istället för en operatör, tusentals ögon

Petter Hagqvist är doktorand vid Avdelningen för automationssystem på Högskolan Väst. Han föreläser här om forskning kring hur en operatörs ögon och hjärna kan ersättas med smarta sensorer. Inspelat den 25 november 2014 på Debaser Medis i Stockholm. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Stickad metall, ett lättviktsmaterial

Åsa Lundevall är forskare vid Swerea och berättar om konsten att sticka med metall. Med stickning är det möjligt att variera formen från detalj till detalj eftersom inga formningsverktyg används. Inspelat den 25 november 2014. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Vår roll i avfallshanteringssystem

Kamran Rousta, forskare vid högskolan i Borås, berättar om sociala aspekter i avfallshantering. Med sopsortering går avfall från att vara sopor till att bli en resurs. Inspelat den 25 november 2014 på Debaser Medis i Stockholm. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Elektronernas hemliga liv

Johan Mauritsson, forskare vid Lunds tekniska högskola, berättar om området attofysik. Där försöker man avslöja elektronernas värld med hjälp av ljuspulser som är så ofattbart korta att de bara tar en miljarddel av en miljarddels sekund - en attosekund. Inspelat den 25 november 2014 på Debaser Medis i Stockholm. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

3D-printa tänder

Michael Braian, doktorand vid avdelningen för oral protetik vid Tandvårdshögskolan i Malmö, berättar om möjligheterna att 3D-printa tänder. Han forskar kring vad moderna CAD/CAM-tekniker kan betyda för tandvården. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Visa fler

Mer högskola & teknik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Nobel Week Dialogue 2015

Intelligens i ljuset av konst och vetenskap

En viktig grundpelare inom artificiell intelligens är att känna igen mönster i världen runt omkring oss, säger Max Tegmark, professor i fysik och kosmologi. Här leder han ett samtal om intelligens, konst och vetenskap tillsammans med konstnären Olafur Eliasson och Nobelpristagaren May-Britt Moser. Frågor som panelen försöker besvara är hur vetenskapen kan inspirera konsten och hur och konsten kan inspirera vetenskapen. Inspelat på Svenska mässan, Göteborg, den 9 december 2015. Arrangör: Nobel Media.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Robotdagen 2015

När roboten tar över

Kommer roboten att bli smartare än människan? Hur ska vi agera om en superintelligens tar över jorden? Är det ren science fiction eller ett tänkbart scenario? Anders Sandberg, forskare vid Future of Humanity Institute vid University of Oxford berättar om hur intelligenta robotarna kan bli. Moderatorer: Helle Klein och Patrik Hadenius. Inspelat den 9 oktober 2015 på Clarion Sign Hotell i Stockholm. Arrangörer: Institutet för framtidsstudier, Dagens Arbete och Forskning och framsteg.