Titta

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Om UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Föreläsningar från finalen i Forskar-Grand Prix 2014. Åtta forskare från olika universitet presenterar sin forskning på ett så attraktivt och pedagogiskt sätt som möjligt inför fullsatt salong. De har fyra minuter på sig att genomföra sin presentation. Vinnaren utses av en jury på tre personer och publiken. Inspelat på Debaser Medis i Stockholm den 25 november 2014. Arrangör: Vetenskap & Allmänhet och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Till första programmet

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014 : Framtidens plastDela
 1. Det är en kall, regnig höstdag,
  år 1856.

 2. En man går genom regnet
  med ett stort leende på läpparna.

 3. Nu undrar du
  varför den här mannen är så glad.

 4. Han vet att just i dag-

 5. -förändrade han världen för alltid.

 6. I dag är det plastens födelsedag.

 7. Om vi reser 160 år fram i tiden,
  befinner vi oss i nutid.

 8. En värld utan plast känns avlägsen.
  Plast finns överallt runtomkring oss.

 9. I våra kök och mobiltelefoner,
  till och med i våra kläder.

 10. Men även om vi omges av plast-

 11. -har allmänheten börjat ogilla plast,
  och jag förstår dem.

 12. Larm om bisfenol A och ftalater
  som ger alla möjliga skador.

 13. Visst blir man rädd. Vem vill
  utsätta sig för något så farligt?

 14. På något sätt har plast blivit
  som samhällets skräpmat.

 15. Vi vet att det inte är bra för oss, men
  kan inte sluta.

 16. Frågan är: Måste vi sluta?
  Finns det inget nyttigare alternativ?

 17. Som till exempel potatis.

 18. Av potatis kan man göra något
  som är närmast magiskt.

 19. Den här potatisen
  matar man små mikroorganismer med-

 20. -som tack för maten
  ger tillbaka en liten byggsten.

 21. En byggsten man kan göra plast av.

 22. Den här plasten ser ut
  och beter sig som vanlig plast-

 23. -och smakar ungefär som vanlig plast,
  men har fått en ny förmåga:

 24. Förmågan att kunna brytas ned.

 25. Tyvärr är plasten inte perfekt.
  Vissa saker är inte så jätteroliga.

 26. För att beskriva problemet
  på molekylär nivå-

 27. -visar jag den här torkade spagettin.

 28. Den är full med hålrum,
  vilket gör att den släpper gas.

 29. Den är också väldigt skör
  och går sönder lätt.

 30. Jag och mina forskarkollegor
  har jobbat på hur-

 31. -vi förbättrar plastens egenskaper och
  efterliknar dess förmåga.

 32. Genom att bygga in
  en liten flexibel enhet i plasten-

 33. -kan man töja ut den
  flera hundra gånger längre.

 34. Vi har utvecklat en metod för
  att bryta ned onedbrytbara plaster.

 35. Som med allting i livet är det kul med
  någon form av kontroll.

 36. Det här är extra viktigt
  när vi pratar om nedbrytbara plaster.

 37. Om jag hoppar bungyjump med en kabel
  gjord av nedbrytbar plast...

 38. Då vill jag veta
  att den inte har brutits ned.

 39. Annars blir det väldigt obehagligt.

 40. Det har vi försökt lösa genom
  att skapa en förändringsbar byggsten-

 41. -där vi väljer
  när och hur den bryts ned.

 42. Vi påbörjade resan för 160 år sedan. Hur
  ser det ut om 50 eller 100 år?

 43. Jag tror att med de här lösningarna-

 44. -kan vi skapa en värld med ren natur.

 45. En värld utan flytande avfallshögar
  i havet. En värld för framtiden.

 46. Tack så jättemycket.

 47. Textning: Elisabeth Lantz
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Bädda in ditt klipp:

Bädda in programmet

Du som arbetar som lärare får bädda in program från UR om programmet ska användas för utbildning. Godkänn användarvillkoren för att fortsätta din inbäddning.

tillbaka

Bädda in programmet

tillbaka

Framtidens plast

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Peter Olsén är plastforskare vid KTH och föreläser här om utvecklingen av framtidens plast. Hur ska vi resonera när vi utvecklar framtidens material, eller kan det vara så att naturen har lösningen? Inspelat den 25 november 2014 på Debaser Medis i Stockholm. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Ämnen:
Teknik > Materiallära
Ämnesord:
Kemisk industri, Kemisk teknik, Plaster, Plastindustri, Teknik, Tillverkning
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Forskar-Grand Prix 2014

Föreläsningar från finalen i Forskar-Grand Prix 2014. Forskare ska under kort tid presentera sin forskning så attraktivt och pedagogiskt som möjligt. Vinnaren utses av en jury och publiken. Inspelat den 25 november 2014. Arrangör: Vetenskap & Allmänhet och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Skydd mot konsumtions-manipulation

Eric Hansen forskar om konsumentpsykologi vid Mälardalens högskola. Här berättar han hur marknadsförare kan påverka våra uppfattningar om produkter och hur vi konsumenter kan skydda oss mot manipulation. Inspelat den 25 november 2014. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Miljömätaren som ser isig väg

Benny Thörnberg är forskare vid avdelningen för elektronikkonstruktion på Mittuniversitetet. Han berättar hur en så kallad ”miljömätare” kan se skillnad på våt, torr, snöig eller isig väg. Inspelat den 25 november 2014. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Framtidens plast

Peter Olsén är plastforskare vid KTH och föreläser här om utvecklingen av framtidens plast. Hur ska vi resonera när vi utvecklar framtidens material, eller kan det vara så att naturen har lösningen? Inspelat den 25 november 2014. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Istället för en operatör, tusentals ögon

Petter Hagqvist är doktorand vid Avdelningen för automationssystem på Högskolan Väst. Han föreläser här om forskning kring hur en operatörs ögon och hjärna kan ersättas med smarta sensorer. Inspelat den 25 november 2014 på Debaser Medis i Stockholm. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Stickad metall, ett lättviktsmaterial

Åsa Lundevall är forskare vid Swerea och berättar om konsten att sticka med metall. Med stickning är det möjligt att variera formen från detalj till detalj eftersom inga formningsverktyg används. Inspelat den 25 november 2014. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Vår roll i avfallshanteringssystem

Kamran Rousta, forskare vid högskolan i Borås, berättar om sociala aspekter i avfallshantering. Med sopsortering går avfall från att vara sopor till att bli en resurs. Inspelat den 25 november 2014 på Debaser Medis i Stockholm. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Elektronernas hemliga liv

Johan Mauritsson, forskare vid Lunds tekniska högskola, berättar om området attofysik. Där försöker man avslöja elektronernas värld med hjälp av ljuspulser som är så ofattbart korta att de bara tar en miljarddel av en miljarddels sekund - en attosekund. Inspelat den 25 november 2014 på Debaser Medis i Stockholm. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

3D-printa tänder

Michael Braian, doktorand vid avdelningen för oral protetik vid Tandvårdshögskolan i Malmö, berättar om möjligheterna att 3D-printa tänder. Han forskar kring vad moderna CAD/CAM-tekniker kan betyda för tandvården. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Visa fler

Mer högskola & teknik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Nobel Week Dialogue 2015

Framtidens intelligens

Framtidsforskaren Ray Kurzweil talar om vilka möjligheter den mänskliga hjärnan har att förutse framtiden och hur det kommer att påverka vår biologiska intelligens och den artificiella intelligensen. Inspelat på Svenska mässan, Göteborg, den 9 december 2015. Arrangör: Nobel Media.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Tvärvetenskap i praktiken

Sensorer ger norhörningar en ny chans

På många ställen i världen pågår tjuvjakt av utrotningshotade djur, till exempel noshörningar och elefanter. Som en del i kampen för att rädda de hotade djuren har Fredrik Gustafsson, professor i sensorinformatik, och hans kollegor startat ett projekt i Kenya där man utnyttjar modern sensorteknik för att spåra tjuvjägarna. Här visar han hur man har använt tekniken och testat den på Kolmårdens djurpark. Inspelat den 11 november 2015 på Campus Norrköping. Arrangör: Linköpings universitet.