Titta

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Om UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Föreläsningar från finalen i Forskar-Grand Prix 2014. Åtta forskare från olika universitet presenterar sin forskning på ett så attraktivt och pedagogiskt sätt som möjligt inför fullsatt salong. De har fyra minuter på sig att genomföra sin presentation. Vinnaren utses av en jury på tre personer och publiken. Inspelat på Debaser Medis i Stockholm den 25 november 2014. Arrangör: Vetenskap & Allmänhet och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Till första programmet

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014 : Stickad metall, ett lättviktsmaterialDela
 1. Tycker någon här om att sticka?
  Vad kul, det gör jag också.

 2. Jag har jobbat med stickad metall
  för att se om man kan ersätta plåt.

 3. Det började med frågorna:

 4. Tänk om man kunde sticka en stol
  eller en motorhuv?

 5. Eller kanske en motorsågskåpa?
  Det hade varit häftigt.

 6. Mina kollegor skrattade och sa:

 7. "Ska du börja sticka brynjor,
  är det flera hundra år för sent."

 8. Men när man pressar plåt
  måste man göra väldigt stora serier.

 9. Ett enda verktyg kan kosta miljoner.

 10. Det innebär att vi får produkter
  som många tycker är okej-

 11. -men kanske inte som du eller jag
  vill ha dem.

 12. Men när vi stickar
  kan produkterna bli unika.

 13. Olika från gång till gång.

 14. Vi vill kunna sticka den där stolen
  med rätt svankstöd till just dig.

 15. Som fördelar trycket från sitt-
  knölarna så att man slipper träsmak.

 16. Är det träsmak här? Ja?
  Inget vidare. Vi ordnar det sedan.

 17. Vi testade det i olika applikationer,
  och när vi jämförde en låda-

 18. -i stickad metall med en i plåt,
  fanns det många vinster att göra.

 19. Den viktigaste är nästan
  att vi kan spara mycket material.

 20. Materialet är lättare
  och vi kan sticka i form.

 21. Vi slipper klippa bort spill
  som inte gör någon nytta.

 22. 74 procent i lådan. Fantastiskt.

 23. Men styvheten räcker inte. Vi behöver
  ett tuffare, kraftigare material.

 24. Det är inte bra om regnet eller
  blåsten tränger igenom motorhuven.

 25. Så vi gjorde ett laminat
  med stickad metall i mitten-

 26. -och två tunna plåtar runtomkring.

 27. Materialet kan användas som plåt
  och är formbart.

 28. Det ska vara snyggt, starkt
  och styvt.

 29. Därför har vi med försöksplanering
  och simulering jobbat med parametrar-

 30. -som till exempel: Hur ska tråden
  och sticktekniken vara?

 31. Hur ska plåten vara?
  Hur får vi ihop det hela?

 32. Det påverkar slutresultatet enormt.

 33. Redan nu kan vi göra produkter
  som bara väger hälften så mycket-

 34. -som en solid eller vanlig plåt.

 35. Det ni ser här är ett unikt material.

 36. Ett metalliskt material
  som kan kallformas, varmformas-

 37. -och användas även i heta miljöer.
  Det fanns inte innan.

 38. Mina kollegor har slutat skratta.

 39. Och även om stickad metall
  inte kan skapa fred på jorden-

 40. -så bidrar den till en bättre miljö
  då vi sparar på material och råvaror.

 41. Vi gör lättare produkter
  som minskar våra koldioxidutsläpp.

 42. Tänker ni också på arbetsmiljön,
  så sparar vi på tunga lyft.

 43. Det här är fantastiskt mycket bättre.

 44. Ni kommer att se mer
  stickad metall i framtiden.

 45. Kanske i flygplan, möbler
  eller medicinska produkter.

 46. Mer får jag inte säga.
  Tiden är ute och resten är hemligt.

 47. Tack.

 48. Textning: Elisabeth Lantz
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Bädda in ditt klipp:

Bädda in programmet

Du som arbetar som lärare får bädda in program från UR om programmet ska användas för utbildning. Godkänn användarvillkoren för att fortsätta din inbäddning.

tillbaka

Bädda in programmet

tillbaka

Stickad metall, ett lättviktsmaterial

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Åsa Lundevall är forskare vid Swerea och berättar om konsten att sticka med metall. Med stickning är det möjligt att variera formen från detalj till detalj eftersom inga formningsverktyg används. Den glesa strukturen gör att materialförbrukningen i tillverkningen blir mindre och bidrar till mindre spill. Inspelat den 25 november 2014 på Debaser Medis i Stockholm. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Ämnen:
Teknik > Materiallära
Ämnesord:
Metallbearbetning, Metaller, Teknik
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Forskar-Grand Prix 2014

Föreläsningar från finalen i Forskar-Grand Prix 2014. Forskare ska under kort tid presentera sin forskning så attraktivt och pedagogiskt som möjligt. Vinnaren utses av en jury och publiken. Inspelat den 25 november 2014. Arrangör: Vetenskap & Allmänhet och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Skydd mot konsumtions-manipulation

Eric Hansen forskar om konsumentpsykologi vid Mälardalens högskola. Här berättar han hur marknadsförare kan påverka våra uppfattningar om produkter och hur vi konsumenter kan skydda oss mot manipulation. Inspelat den 25 november 2014. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Miljömätaren som ser isig väg

Benny Thörnberg är forskare vid avdelningen för elektronikkonstruktion på Mittuniversitetet. Han berättar hur en så kallad ”miljömätare” kan se skillnad på våt, torr, snöig eller isig väg. Inspelat den 25 november 2014. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Framtidens plast

Peter Olsén är plastforskare vid KTH och föreläser här om utvecklingen av framtidens plast. Hur ska vi resonera när vi utvecklar framtidens material, eller kan det vara så att naturen har lösningen? Inspelat den 25 november 2014. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Istället för en operatör, tusentals ögon

Petter Hagqvist är doktorand vid Avdelningen för automationssystem på Högskolan Väst. Han föreläser här om forskning kring hur en operatörs ögon och hjärna kan ersättas med smarta sensorer. Inspelat den 25 november 2014 på Debaser Medis i Stockholm. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Stickad metall, ett lättviktsmaterial

Åsa Lundevall är forskare vid Swerea och berättar om konsten att sticka med metall. Med stickning är det möjligt att variera formen från detalj till detalj eftersom inga formningsverktyg används. Inspelat den 25 november 2014. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Vår roll i avfallshanteringssystem

Kamran Rousta, forskare vid högskolan i Borås, berättar om sociala aspekter i avfallshantering. Med sopsortering går avfall från att vara sopor till att bli en resurs. Inspelat den 25 november 2014 på Debaser Medis i Stockholm. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Elektronernas hemliga liv

Johan Mauritsson, forskare vid Lunds tekniska högskola, berättar om området attofysik. Där försöker man avslöja elektronernas värld med hjälp av ljuspulser som är så ofattbart korta att de bara tar en miljarddel av en miljarddels sekund - en attosekund. Inspelat den 25 november 2014 på Debaser Medis i Stockholm. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

3D-printa tänder

Michael Braian, doktorand vid avdelningen för oral protetik vid Tandvårdshögskolan i Malmö, berättar om möjligheterna att 3D-printa tänder. Han forskar kring vad moderna CAD/CAM-tekniker kan betyda för tandvården. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Visa fler

Mer högskola & teknik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Robotdagen 2015

Vems är skulden när en robot gör fel?

Vilka beslut ska robotar programmeras att tas i vilka situationer? Hur ska till exempel en självkörande bil bestämma när det råder en värdkonflikt? Vems är ansvaret? Kan en robot fatta moraliska och etiska beslut? Michael Laakasuo, doktor i filosofi vid Helsingfors universitet och Anders Sandberg, forskare vid Future of Humanity Institute, University of Oxford, diskuterar ämnet. Moderator: Gustaf Arrhenius. Inspelat den 9 oktober 2015 på Clarion Sign Hotell i Stockholm. Arrangörer: Institutet för framtidsstudier, Dagens Arbete och Forskning och framsteg.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Nobel Week Dialogue 2015

Hur förändras världen av artificiell intelligens?

När artificiell intelligens diskuteras handlar det nästan alltid om innovationer och tekniska framsteg. I detta panelsamtal ligger fokus istället på hur människor som lever i botten av pyramiden påverkas. Medverkande: Joel Mokyr, professor i ekonomisk historia, Cynthia Breazeal, professor i datavetenskap, Michael Levitt, professor i strukturell biologi, och Dzulkifli Abdul Razak, International Association of Universities. Moderator: Leila Janah. Inspelat på Svenska mässan, Göteborg, den 9 december 2015. Arrangör: Nobel Media.