Titta

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Om UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Föreläsningar från finalen i Forskar-Grand Prix 2014. Åtta forskare från olika universitet presenterar sin forskning på ett så attraktivt och pedagogiskt sätt som möjligt inför fullsatt salong. De har fyra minuter på sig att genomföra sin presentation. Vinnaren utses av en jury på tre personer och publiken. Inspelat på Debaser Medis i Stockholm den 25 november 2014. Arrangör: Vetenskap & Allmänhet och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Till första programmet

UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014 : Elektronernas hemliga livDela
 1. Hej! Jag är forskare.
  Fysiker, närmare bestämt.

 2. Ni tror kanske att forskare vet allt
  om varför världen ser ut som den gör.

 3. Det stämmer inte. Vi tror att världen
  ser ut som den gör-

 4. -för att nåt händer när ljus
  träffar en elektron.

 5. Men vi vet inte vad. Vi tror att vi
  kan se världen för att nåt händer-

 6. -när ljus kommer in i våra ögon.
  Men exakt hur det går vet vi inte.

 7. För ingen har nånsin sett en elektron
  röra sig.

 8. Ingen har varit tillräckligt snabb.

 9. Tills nu. Fram tills nu har det varit
  som att gå på teater-

 10. -och se skådespelarna komma in.
  Men sen går ridån ner.

 11. Vi forskare tittar på en ridå
  tills föreställningen är slut.

 12. Då går ridån upp. Är det Shakespeare
  ligger antagligen alla döda.

 13. Vi måste gissa vad som hände.
  Vad hände när vi bara såg ridån?

 14. Jag är fysiker och frustrerad.
  Jag vill se elektronernas pjäs.

 15. Jag vill se hur de rör sig i atomer.

 16. Jag vill kontrollera deras rörelser.

 17. För att göra det var jag tvungen
  att skapa-

 18. -världens kortaste laserpulser.

 19. Men räcker världens kortaste laser-
  pulser för att filma elektroner?

 20. Du måste veta hur fort en elektron
  rör sig. Det tar 150 attosekunder-

 21. -för en elektron att röra sig
  ett enda varv runt en atom.

 22. En attosekund är fruktansvärt kort.

 23. Det går lika många attosekunder
  på en sekund-

 24. -som det går sekunder på
  dubbla universums ålder.

 25. På den tidsskalan lever elektronerna
  sina liv. Så snabb måste jag vara-

 26. -om jag vill filma dem.

 27. De beter sig väldigt märkligt. Inte
  som tennisbollar och andra föremål.

 28. Du kanske funderade i dag på
  snabbaste vägen till Debaser.

 29. Det är kanske inte samma väg i dag
  som det var i går.

 30. Elektronen behöver inte tänka på det
  här. Den tar alla vägar samtidigt.

 31. Den väljer när den kommer fram
  vilken väg den tog.

 32. Den här förmågan gör att en bild på
  en elektron ser speciell ut.

 33. Det här är min bild på
  den här fantastiska partikeln.

 34. Som gör att världen ser ut
  som den gör.

 35. Den här elektronen har varit överallt
  samtidigt.

 36. I bilden ser vi svarta ringar.
  Den valde att inte gå dit.

 37. Jag utnyttjar deras förmåga
  att ta vägar samtidigt-

 38. -tillsammans med världens kortaste
  ljuspulser, för att styra, filma-

 39. -och kontrollera hur de rör sig.

 40. Äntligen kan jag se dem
  när de rör sig.

 41. Bilden bakom mig är från den första
  filmen nånsin tagen av en elektron-

 42. -som guppar upp och ner.

 43. Genom att ta bilder efter varandra
  kan vi se hur den rör sig.

 44. Äntligen har ridån gått upp
  och jag kan se elektronernas pjäs-

 45. -och lära mig mer om varför världen
  ser ut som den gör. Stort tack.

 46. Textning: Jussi Walles
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Bädda in ditt klipp:

Bädda in programmet

Du som arbetar som lärare får bädda in program från UR om programmet ska användas för utbildning. Godkänn användarvillkoren för att fortsätta din inbäddning.

tillbaka

Bädda in programmet

tillbaka

Elektronernas hemliga liv

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Johan Mauritsson, forskare vid Lunds tekniska högskola, berättar om området attofysik. Där försöker man avslöja elektronernas värld med hjälp av ljuspulser som är så ofattbart korta att de bara tar en miljarddel av en miljarddels sekund - en attosekund. Inspelat den 25 november 2014 på Debaser Medis i Stockholm. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Ämnen:
Fysik
Ämnesord:
Elektroner, Fysik, Kärnfysik, Naturvetenskap, Partikelfysik
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Forskar-Grand Prix 2014

Föreläsningar från finalen i Forskar-Grand Prix 2014. Forskare ska under kort tid presentera sin forskning så attraktivt och pedagogiskt som möjligt. Vinnaren utses av en jury och publiken. Inspelat den 25 november 2014. Arrangör: Vetenskap & Allmänhet och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Skydd mot konsumtions-manipulation

Eric Hansen forskar om konsumentpsykologi vid Mälardalens högskola. Här berättar han hur marknadsförare kan påverka våra uppfattningar om produkter och hur vi konsumenter kan skydda oss mot manipulation. Inspelat den 25 november 2014. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Miljömätaren som ser isig väg

Benny Thörnberg är forskare vid avdelningen för elektronikkonstruktion på Mittuniversitetet. Han berättar hur en så kallad ”miljömätare” kan se skillnad på våt, torr, snöig eller isig väg. Inspelat den 25 november 2014. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Framtidens plast

Peter Olsén är plastforskare vid KTH och föreläser här om utvecklingen av framtidens plast. Hur ska vi resonera när vi utvecklar framtidens material, eller kan det vara så att naturen har lösningen? Inspelat den 25 november 2014. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Istället för en operatör, tusentals ögon

Petter Hagqvist är doktorand vid Avdelningen för automationssystem på Högskolan Väst. Han föreläser här om forskning kring hur en operatörs ögon och hjärna kan ersättas med smarta sensorer. Inspelat den 25 november 2014 på Debaser Medis i Stockholm. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Stickad metall, ett lättviktsmaterial

Åsa Lundevall är forskare vid Swerea och berättar om konsten att sticka med metall. Med stickning är det möjligt att variera formen från detalj till detalj eftersom inga formningsverktyg används. Inspelat den 25 november 2014. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Vår roll i avfallshanteringssystem

Kamran Rousta, forskare vid högskolan i Borås, berättar om sociala aspekter i avfallshantering. Med sopsortering går avfall från att vara sopor till att bli en resurs. Inspelat den 25 november 2014 på Debaser Medis i Stockholm. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

Elektronernas hemliga liv

Johan Mauritsson, forskare vid Lunds tekniska högskola, berättar om området attofysik. Där försöker man avslöja elektronernas värld med hjälp av ljuspulser som är så ofattbart korta att de bara tar en miljarddel av en miljarddels sekund - en attosekund. Inspelat den 25 november 2014 på Debaser Medis i Stockholm. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2014

3D-printa tänder

Michael Braian, doktorand vid avdelningen för oral protetik vid Tandvårdshögskolan i Malmö, berättar om möjligheterna att 3D-printa tänder. Han forskar kring vad moderna CAD/CAM-tekniker kan betyda för tandvården. Arrangörer: Vetenskap & Allmänhet, och forskningsråden Formas, Forte, Vetenskapsrådet och Vinnova.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Visa fler

Mer högskola & fysik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Tekniska utmaningar för rymdfärder

Astronauten Bonnie J Dunbar berättar översiktligt om Nasas tekniska utmaningar inom medicin, energi och hälsorisker när det gäller att utforska rymden. Dessutom får vi en hälsning från rymden från ett nu pågående ettårsprojekt som studerar hur människokroppen påverkas av tyngdlöshet. Inspelat den 22 september 2015 på KTH, Stockholm. Arrangör: KTH.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Så påverkas kroppen av långa rymdfärder

Ben, hjärta, ögon och muskler - allt påverkas och försämras i rymden. Astronauten Tom Marshburn berättar hur man måste träna hela tiden för att hålla sig i form som astronaut. Dessutom lär vi oss om salladsodling i rymden och ny robotforskning för att förbättra rymdpromenader. Inspelat den 22 september 2015 på KTH, Stockholm. Arrangör: KTH.