Titta

Superhemligt

Superhemligt

Om Superhemligt

Vi får följa busgänget Alinde, Signe och Nikki när de planerar och gör superhemliga naturvenskapliga bus. Ingen går säker när busgänget har bestämt sig för att busa. Busgänget drivs av en nyfikenhet kring det naturvetenskapliga och i varje program funderar busgänget kring frågor kopplat till busen och det naturvetenskapliga.

Till första programmet

Superhemligt : Ljusbuset - Hur färdas ljus?MaterialDela
 1. Det här är "Superhemligt".
  Här kommer vi:

 2. -Signe.
  -Alinde.

 3. -Och Nikki.
  -Att göra en massa superhemliga bus!

 4. Idag busar vi
  med en pappa på väg hem.

 5. Dagens bus är Ljusbuset.
  Vi ska bygga ett ljussystem-

 6. -med speglar och ficklampor.
  När ljuset reflekteras-

 7. -ska vi hoppa fram
  och skrämma min pappa. Nu kör vi!

 8. Såhär tänkte jag: Din pappa
  brukar ta den här gatan hem.

 9. Vi ställer en spegel i ett hörn.

 10. Sen ställer sig någon
  i en dörröppning-

 11. -och blinkar med en ficklampa
  som reflekteras i spegeln-

 12. -så vi får en ljussignal på väggen.
  Vem står i dörröppningen?

 13. Det kan väl jag göra.

 14. När vi ser ljussignalen
  hoppar vi fram...

 15. -...och skrämmer din pappa.
  -Han blir superrädd.

 16. -Kan vi inte klä ut oss?
  -Ja!

 17. -Och ringa in fler kompisar.
  -Ja!

 18. Och konfetti!

 19. I dagens bus ska Alinde stå här
  och lysa med ficklampa på en spegel-

 20. -så det bildas en ljusreflektion.

 21. När de andra ser den
  ska de hoppa fram-

 22. -och skrämma Nikkis pappa.

 23. Men de måste ta reda på
  hur de ska rikta lampan-

 24. -för att få till ljussignalen
  där de vill.

 25. Nu kör vi, tjejer!

 26. -Vi tar kostymerna först.
  -Pax för pruttkudden!

 27. -Pax för gurkan!
  -Då tar jag clowndräkten.

 28. Vänta, vi kan ta dem här.

 29. -Ser det bra ut?
  -Ja, du är jättesnygg.

 30. -Lalala...
  -Jag skippar peruken.

 31. -Vi börjar med ljuset.
  -Han blir jätterädd.

 32. Vem hade inte blivit rädd för
  en gurka, en pruttkudde och en clown?

 33. -Jag tar fram ficklampan.
  -Försök få signalen i mitt ansikte.

 34. -Okej, lys lite!
  -Vrid den mer ditåt.

 35. Den hamnar där borta. Ännu mer.

 36. -Rikta den neråt.
  -Vi måste titta hur ljuset färdas.

 37. Jag testar med linjalen.

 38. Så... Nu är den för långt ner.

 39. Kan du försöka ta ficklampan
  högre upp?

 40. -Det hjälpte ju inte.
  -Man kan ha den långt ner.

 41. Vi behöver rikta den mer mot Nikki.

 42. Och så lite... Så där!

 43. Testa att lysa nu.

 44. Men ljus sprids väl inte helt rakt?

 45. Jag tror det.
  Om jag står här och lyser-

 46. -så ser jag mig själv-

 47. -och ljuset som färdas mot mig.
  Så det studsar tillbaka.

 48. Precis så är det, faktiskt.

 49. Både solen och lampor är ljuskällor-

 50. -som skickar ut ljusstrålar
  som går rakt fram.

 51. När strålarna träffar en spegel
  så studsar de.

 52. Det kallas reflektion.

 53. När vi i dagens bus
  skickar iväg ljussignalen-

 54. -träffar ficklampans ljusstrålar
  spegeln och reflekteras-

 55. -så att de som står bakom hörnet
  kan se signalen-

 56. -och springa fram och skrämmas.

 57. Jag tror jag har nånting på gång.

 58. -Vänta... Nu kommer den på Nikki!
  -Perfekt!

 59. -Nu kör vi, tjejer.
  -Vi måste skynda oss.

 60. Superhemligt!

 61. Akta dig, pappa! Nu kommer vi.

 62. -Här kan vi vara.
  -det blir perfekt med spegeln.

 63. Du kan stå där.

 64. Hej!

 65. Superhemligt!

 66. Så här färgglad
  har jag nog aldrig varit.

 67. Det här buset ger vi
  5 av 5 dödskallar.

 68. Det blev en superhemlig ljussignal.

 69. Hej då!

 70. Textning: Carl-Johan Cederberg
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Bädda in ditt klipp:

Bädda in programmet

Du som arbetar som lärare får bädda in program från UR om programmet ska användas för utbildning. Godkänn användarvillkoren för att fortsätta din inbäddning.

tillbaka

Bädda in programmet

tillbaka

Ljusbuset - Hur färdas ljus?

Avsnitt 19 av 19

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Busgänget vill busa med Nikkis pappa som är på väg hem från jobbet. De bestämmer sig för att klä ut sig och skapa en hemligljussignal så att de vet när de ska hoppa fram och skrämma Nikkis pappa. Men hur färdas ljuset egentligen och hur ska de rikta spegeln och ficklampan för att få till den bästa ljussignalen?

Ämnen:
Fysik > Fysikaliska fenomen > Ljud och ljus
Ämnesord:
Fysik, Humor, Ljus, Naturvetenskap, Naturvetenskapliga experiment, Optik
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Superhemligt

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaSuperhemligt

Slajmbuset - Fast, flytande eller gasform?

Avsnitt 1 av 19

Busgänget vill busa med Nikkis pappa som är supernoga med sitt hår. De vill göra eget grönt äckligt slajm och hälla det i hans schampo. Men hur ska de blanda till det och vad innehåller egentligen slajm?

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaSuperhemligt

Vattenglasbuset - Hur fungerar luftryck?

Avsnitt 2 av 19

Busgänget vill busa med Alindes släktingar. De bestämmer sig för att placera ett glas med vatten upp och ned på deras toalett och se vad som händer när släktingarna måste gå på toaletten Men hur ska de få dit glaset upp och ned utan att spilla vatten och vad är egentligen lufttryck?

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaSuperhemligt

Bokbuset - Vad är en länk?

Avsnitt 3 av 19

Busgänget vill busa med Signes farfar på spökavdelningen i ett bibliotek. Med hjälp av en fiskelina och fiskespön ska de få böckerna att ramla ut från bokhyllan. Men hur ska de dra linan så att de kan stå gömda och vad är en länk egentligen?

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaSuperhemligt

Stinkbombsbuset - Hur sprids en gas?

Avsnitt 4 av 19

Busgänget vill busa med Alindes storkusiner som vägrar att tvätta deras strumpor och har strumpor som stinker. De bestämmer sig för att skapa en egen stinkbomb med hjälp av en surströmmingsburk. Men hur sprider sig en gas och vem av kusinerna kommer att känna lukten av surströmming först?

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaSuperhemligt

Äggbuset - Vad är surt?

Avsnitt 5 av 19

Busgänget vill busa med Nikkis moster som jobbar på äggavdelningen i en affär. De bestämmer sig för att tillverka egna slemmiga ägg utan skal med hjälp av ättiksprit. Sedan ska de byta ut dem mot de vanliga äggen i affären. Men varför försvinner skalet på äggen efter ett bad i ättiksprit?

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaSuperhemligt

Kaffebuset - Vad är en kemisk reaktion?

Avsnitt 6 av 19

Busgänget vill busa med Signes farfar på ett kafé i stan. De bestämmer sig för att försöka få farfars kaffe att svämma över med hjälp av bakpulver. Men varför svämmar kaffet över, och vad är en kemisk reaktion egentligen?

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaSuperhemligt

Tjuvlarmsbuset - Vad leder ström?

Avsnitt 7 av 19

Busgänget vill busa med Alindes moster som älskar godsaker. De bestämmer sig för att bygga ett tjuvlarm med hjälp av batterier, kabel, folie och ficklampa. De tänker placera ut ett lockbete med nybakade muffins och när lampan på tjuvlarmet tänds så vet busgänget att mostern försöker ta muffins. Men vad leder ström och vad ska de lägga mellan foliebitarna så att inte strömmen kan passera?

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaSuperhemligt

Paketbuset - Hur fungerar koldioxid?

Avsnitt 8 av 19

Busgänget vill busa med Alindes mamma som är rädd för höga smällar. De bestämmer sig för att fixa ett paket som smäller, med hjälp av c-vitamin, vatten och en plastburk. Men varför smäller det och vad är koldioxid egentligen?

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaSuperhemligt

Datorbuset - Vad är friktion?

Avsnitt 9 av 19

Busgänget vill få igenom en ny familjeregel: Fritt med godsaker hela veckan! De bestämmer sig för att skriva in regeln på Nikkis pappas dator och få hans datormus att sluta fungera, så att han inte kan sudda bort den nya familjeregeln. Men hur ska de få datormusen att sluta fungera och vad är friktion egentligen?

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaSuperhemligt

Väckningsbuset - Hur fungerar balans?

Avsnitt 10 av 19

Busgänget vill busa med Alindes lata kusin som alltid ligger och sover. De bestämmer sig för att bygga en väckningsanordning som gör att en vattenkanna välter och att kusinen får vatten på sig. Men hur ska de få anordningen att fungera och vattenkannans balans att rubbas?

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaSuperhemligt

Tårtbuset - Den mystiska luften

Avsnitt 11 av 19

Busgänget vill busa med Alindes morbror som alltid tar tårta först på alla kalas. De bestämmer sig för att tillverka en egen ballongtårta som ska smälla när han skär i tårtan. Men hur mycket luft ska de fylla ballongen för att få den bästa smällen?

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaSuperhemligt

Vattenhinksbuset - Vad är tyngdkraft?

Avsnitt 12 av 19

Busgänget vill busa med Alindes kusiner som alltid brukar kasta vatten på henne på sommaren. De bestämmer sig för att tillverka en egen vattenhinksanordning med iskallt vatten. Men hur ska de knyta repet för att hinken ska falla ner på bästa sätt, och vad är tyngdkraft egentligen?

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaSuperhemligt

Blombuset - Hur fungerar vattentryck?

Avsnitt 13 av 19

Alindes mamma älskar blommor. Busgänget bestämmer sig för att skapa en blombukett som sprutar vatten med hjälp av en gammal luftpump. Men hur högt vattentryck ska de ha, och hur fungerar det med vattentryck?

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaSuperhemligt

Juicepaketbuset - Vad är en kraft?

Avsnitt 14 av 19

Busgänget vill busa med Alindes lillsyrra som älskar juice. De bestämmer sig för att tillverka ett juicepaket som sprutar vatten med hjälp av en ballong. Men hur mycket vatten ska de ladda ballongen med och vad är en kraft egentligen?

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaSuperhemligt

Ljudbuset - Hur sprids ljud?

Avsnitt 15 av 19

Busgänget busar med Nikkis moster som är superrädd för råttor. De bestämmer sig för att tillverka ett eget ljudsystem som ska låtamsom en personalhögtalare och ropa ut att det är en råtta lös i butiken. Men hur transporteras och förstärks ljud egentligen?

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola f-3 & fysik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Superhemligt - teckenspråk

Vattenglasbuset - Hur fungerar lufttryck?

Busgänget vill busa med Alindes släktingar. De bestämmer sig för att placera ett glas med vatten upp och ned på deras toalett och se vad som händer när släktingarna måste gå på toaletten Men hur ska de få dit glaset upp och ned utan att spilla vatten och vad är egentligen lufttryck?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Vem vet vad?

Ljus

Varför blir det mörkt om natten? Vad är egentligen ljus? Programledarna Amen Ainalem och Laura Wihlborg ger sig ut i världen för att få svar på hur allt hänger ihop. Varifrån får vi våra idéer om världen? De reser ut i rymden och åker runt jorden för att se hur natten blir till dag.