Titta

Pinos dagbok - meänkieli

Pinos dagbok - meänkieli

Om Pinos dagbok - meänkieli

Serie med animerade filmer baserade på Agneta Norelids, Eva Pils och Kenneth Anderssons böcker för de allra minsta. Följ med den lilla björnen Pino och hans vänner Pinolina, Pingvinen och de andra ut på nya äventyr. Berättare: Birger Winsa. Musik: Mija Folkesson.

Till första programmet

Pinos dagbok - meänkieli : Pinos överraskning

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Pinos överraskning

Avsnitt 5 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Pinolina undrar varför ingen har tid att leka med henne. Varken Pino, Pingvinen eller Katten. Är det en överraskningsfest som Pino och vännerna håller på att förbereda, eller? Berättare: Birger Winsa.

Ämnen:
Modersmål och minoritetsspråk > Meänkieli
Ämnesord:
Djur, Fiktiva berättelser, Nallar
Utbildningsnivå:
Förskola

Alla program i Pinos dagbok - meänkieli

Mer förskola & modersmål och minoritetsspråk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Pinos dagbok - lulesamiska

Pinos regniga dag

Pino, Pingvinen och Pinolina är ute och leker i regnet. Alla har regnkläder på sig. Det är roligt att leka i regnet! De gräver kanaler och kör med sina båtar. Det regnar mera och mera. Men vad vill Pino och vännerna leka med inomhus? Berättare: Lisa Lyngman Gaelok.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Godnattsagor - meänkieli

Torsten och jag

Birger Winsa berättar sagan "Torsten och jag" av Siri Ahmed Backström. Det handlar om en flicka och hennes bästa vän tyggrodan Torsten som en dag ska pröva livet som riktiga grodor.