Titta

The Legends of King Arthur

The Legends of King Arthur

Om The Legends of King Arthur

Excalibur, Camelot, Avalon och den heliga graalen. Låter det bekant? Historien om den store kung Arthur som drog svärdet ur stenen har intresserat och fascinerat människor sedan medeltiden. Idag kan vi se inspiration från legenderna i böcker och filmer som Harry Potter, Game of Thrones och Shrek. Vi är nyfikna på legenderna kring Arthur, Merlin, riddarna runt det runda bordet, druider, häxkonst och trolldom och följer i kung Arthurs fotspår i Cornwall och Somerset. Vi hör experter berätta och besöker slottet Tintagel där vi också hittar Merlins grotta, och Avalon i Somerset, på kartan känt som Glastonbury Tor. Serien rekommenderas för nivå B1-B2 och är tänkt att inspirera eleverna att ta reda på mer om kung Arthur och legenderna samt inbjuda till att producera egna litterära och konstnärliga alster.

Till första programmet

The Legends of King Arthur : The BirthDela
 1. Det var en gång en illegitim son
  som blev Englands konung.

 2. Arthur var hemlig son till Englands
  dåvarande kung, Uther Pendragon.

 3. Som överenskommet förde Merlin
  efter födseln bort Arthur från Tintagel-

 4. -och placerade honom i en fosterfamilj.

 5. Det spelade ingen roll
  att när Arthurs föddes-

 6. -hade Uther Pendragon gift sig med
  Arthurs mor Igraine, Gorlois änka.

 7. "Den som drager detta svärd ur denna
  sten är boren kung över hela England."

 8. Arthurs ädla börd förblev en hemlighet
  tills han drog svärdet ur stenen.

 9. Allt började när kung Uther Pendragon
  bad trollkarlen Merlin om hjälp...

 10. ...inte i krig, utan i kärlek.

 11. Uther Pendragon härskade i landet.

 12. Han var en grym och hård kung.

 13. I landet fanns en annan kung
  - det fanns många kungar.

 14. Just den här var kung av Cornwall.
  Han hette Gorlois.

 15. En dag kom han till Uthers hov
  med sin vackra hustru Igraine.

 16. Uther blev förälskad i Igraine.

 17. Han ville ha henne mer än nåt annat.

 18. Han förklarade krig mot Gorlois.

 19. Gorlois gjorde reträtt
  till borgen Tintagel-

 20. -den mest ointagliga
  fästningen i landet.

 21. Vår berättare, Cliff Eastabrook,
  har fört oss till Tintagel i Cornwall.

 22. Tintagel är en mycket viktig plats
  när det gäller kung Arthurs födelse.

 23. Utanför Merlins grotta träffade vi
  Matt Ward från English Heritage.

 24. Vi är vid borgen Tintagel. Vad det
  gäller namnet så betyder "tin" borg-

 25. -och "tagel" trång ingång. Så det blir
  "Fästningen med den trånga ingången".

 26. Borgplatsen var en medeltida
  hamn för handel med Medelhavet-

 27. -så den är från 300- eller 400-talet.

 28. Kopplingen till kung Arthur
  kommer från Geoffrey of Monmouth.

 29. Han var munk och skrev 1136 boken
  "The history of the kings of Britain".

 30. Han försökte pussla ihop
  berättelser om den brittiska monarkin-

 31. -och skrev en historia
  om brittiska kungar och drottningar.

 32. Det talades ständigt om kung Arthur
  som levde på 600- och 700-talet.

 33. Den tidigaste skriften om honom-

 34. -gjordes av munken Nennius
  ungefär år 900 e.Kr.

 35. Han sa att Arthur föddes
  i en fästning med trång ingång-

 36. När Geoffrey reste runt landet 1136
  kom han till Tintagel.

 37. Han tänkte genast
  att det var där Arthur fötts.

 38. Det är därifrån legenden kommer.

 39. Matt Ward från English Heritage
  nämnde Geoffrey of Monmouth.

 40. Här är Geoffreys version av
  det som hände när Uther Pendragon-

 41. -förtvivlat försökte komma i kontakt
  med Arthurs blivande mor, Igraine.

 42. En hel vecka hade gått då han,
  med kärleken till Igraine i minnet-

 43. -sa till en av sina förtrogna,
  Ulfin de Ricaradoch:

 44. "Min lidelse för Igraine är sådan
  att jag inte får sinnesro"-

 45. -"eller kroppslig hälsa
  förrän jag vinner henne."

 46. "Om du inte kan råda mig
  om hur min önskan ska uppfyllas"-

 47. -"kommer de kval jag utstår
  att förgöra mig."

 48. "Vem kan råda dig i detta ärende?"
  sa Ulfin.

 49. "När ingen styrka gör det möjligt
  att nå henne i Tintagel."

 50. "Ty den ligger vid havet
  och omges av det från alla sidor."

 51. "Det finns endast en ingång,
  och den går rakt genom en klippa".

 52. "Tre män kan försvara den
  mot kungadömets hela styrka."

 53. "Icke desto mindre,
  om profeten Merlin verkligen försökte"-

 54. -"är jag av den åsikt att du genom
  hans råd skulle få din önskan uppfylld."

 55. Uther gick till sin rådgivare Merlin-

 56. -och sa:
  "Hjälp mig, jag måste ha Igraine."

 57. Så en dag när Gorlois gav sig ut
  för att strida mot Uthers här...

 58. ...avlägsnade Merlin Uther
  från striden-

 59. -förde honom till kusten
  vid Tintagel...

 60. ...och där förtrollade han konungen-

 61. -så att han antog Gorlois skepnad.

 62. I denna gestalt red Uther in i borgen...

 63. ...och vakterna lät honom
  passera genom porten.

 64. Han gick till Igraine
  och låg samman med henne.

 65. När han var klar red han bort.

 66. Men samma kväll
  kom en budbärare till Igraine och sa-

 67. -att tre timmar innan hon träffat
  den hon trodde var hennes man-

 68. -hade Gorlois blivit dödad i striden.

 69. Det finns så många olika skrifter om
  hur historien om kung Arthur berättats.

 70. Julie Haves arbetar
  i Glastonbury Abbey, där kung Arthur-

 71. -och hustrun Guinevere
  sägs vara begravda.

 72. Man kan inte förklara allt som händer.

 73. Jag kan inte förklara
  den speciella känslan som finns här.

 74. Kung Arthur är också en mycket
  speciell legend, myt eller historia...

 75. ...allt man vill att han ska vara.

 76. Det finns en smak av äventyr
  som jag tror att människor vill ha.

 77. Det finns inte så många
  tillfällen för äventyr just nu.

 78. Det är
  för mycket hälsa och säkerhet nu.

 79. Vi kommer aldrig att få
  en helt sann kung Arthurberättelse.

 80. Vi kommer inte få historien om kung
  Arthurs liv. Det kommer aldrig att ske.

 81. Vi måste acceptera det
  och man måste tro på det man tror.

 82. Efter att ha lagt beslag på spädbarnet-

 83. -bar Merlin den unge Arthur
  ner från borgen-

 84. -och genom den magiska kristallgrottan.

 85. Översättning: Juni Francén Engdahl
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Bädda in ditt klipp:

Bädda in programmet

Du som arbetar som lärare får bädda in program från UR om programmet ska användas för utbildning. Godkänn användarvillkoren för att fortsätta din inbäddning.

tillbaka

Bädda in programmet

tillbaka

The Birth

Avsnitt 1 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Det finns få fakta om kung Arthur men desto fler sagor. En teori är att historierna föddes ur keltisk mytologi och gamla keltiska berättelser. Legenden om kung Arthurs ursprung berättar att han var son till kung Uther Pendragon och Igraine, gift med Gorlois, hertig av Cornwall. Uther trånade efter Igraine och bad trollkarlen Merlin om hjälp. Merlin förtrollade då Uther som i skepnad av Gorlois togs emot av Igraine. Resultatet av deras natt tillsammans blev Arthur som växte upp som fosterpojke till Sir Ector. Föga anade han att han en dag skulle bli kung.

Ämnen:
Engelska > Realia och kultur
Ämnesord:
Artur (mytisk gestalt), Artursagan, Legender, Litteraturvetenskap
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i The Legends of King Arthur

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaThe Legends of King Arthur

The Birth

Avsnitt 1 av 6

Det finns få fakta om kung Arthur men desto fler sagor. En teori är att historierna föddes ur keltisk mytologi och gamla keltiska berättelser. Legenden om kung Arthurs ursprung berättar att han var son till kung Uther Pendragon och Igraine, gift med Gorlois, hertig av Cornwall. Uther trånade efter Igraine och bad trollkarlen Merlin om hjälp. Merlin förtrollade då Uther som i skepnad av Gorlois togs emot av Igraine. Resultatet av deras natt tillsammans blev Arthur som växte upp som fosterpojke till Sir Ector. Föga anade han att han en dag skulle bli kung.

Svårighetsgrad:
B1
Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaThe Legends of King Arthur

Merlin the Magician

Avsnitt 2 av 6

Alla sagor mår bra av trollkonst och en magiker. I legenderna om och kring kung Arthur är det den synske magikern och trollkarlen Merlin som står för magin. Det är han som ger goda råd och siar vid Arthurs hov. I gamla keltiska folksagor hittar vi Merlin som bard, och i modern fantasy stöter vi på många trollkarlar som är baserade på Merlin, som Dumbledore och Gandalf. Vi träffar druiden Jo Coffey och häxan och science fiction-författaren Dr Liz Williams, riktiga magiker verksamma nu i vår verklighet.

Svårighetsgrad:
B1
Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaThe Legends of King Arthur

Excalibur and the Sword in the Stone

Avsnitt 3 av 6

"Den som kan dra svärdet ur stenen är den rättmätige kungen av England." Det var Merlin som använde sin magi för att fästa svärdet i stenen. Många riddare och andra av nobel härkomst försökte och misslyckades dra svärdet ur stenen. Den enda som lyckades var väpnaren Arthur. Men att en enkel väpnare skulle bli kung av England utlöste protester och till sist blev Merlin tvungen att avslöja att Arthur var son till Uther Pendragon. I många tolkningar av legenderna kring kung Arthur är svärdet i stenen det magiska Excalibur, andra tolkningar säger att Excalibur är Arthurs andra svärd som han får av the Lady of the Lake.

Svårighetsgrad:
B1
Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaThe Legends of King Arthur

The Knights of the Round Table

Avsnitt 4 av 6

I kung Arthurs slott Camelot var bordet runt. Riddarna av det runda bordet var alla lika värda och inte ens kungen hade en speciell plats. De står för ridderlighet och ridderliga ideal, mod, rättvisa, gudfruktighet, nåd och trohet. Det finns många versioner av legenderna kring kung Arthur. Bland de mest kända författarna som skrivit ner historierna hittar vi Chrétien de Troyes, Thomas Malory och Lord Alfred Tennysson.

Svårighetsgrad:
B1
Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaThe Legends of King Arthur

The Holy Grail

Avsnitt 5 av 6

Enligt legenden kom den heliga graalen till de brittiska öarna med Josef från Arimitea. Han ska ha besökt Somerset och Cornwall tillsammans med sin tonårige brorson Jesus från Nasaret. Graalen är den bägare som Jesus drack ur vid den sista måltiden. Kung Arthur och riddarna av det runda bordet letade efter den heliga graalen som sades kunna bota allt ont.

Svårighetsgrad:
B1
Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaThe Legends of King Arthur

The Final Battle and Avalon

Avsnitt 6 av 6

I slaget vid Camlann möter kung Arthur sin systerson och tillika oäkte son Mordred. Arthur skadas svårt och färdas därefter med båt till Avalon där han möts av tre sköna möer. De tröstar honom men kan inte hela honom och Arthur dör. Enligt legenden begravdes kung Arthur i Glastonbury. Vissa tror att hans grav finns i det gamla Glastonbury Abbey, andra att han vilar under Glastonbury Tor för att därifrån återuppstå i nödens timme och återigen rädda konungadömet från förfall.

Svårighetsgrad:
B1
Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola 7-9 & engelska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Kortfilmsklubben - engelska

Sure thing

Amerikansk kortfilm. Det är nästan fullt på kaféet, men Bill lyckas få den enda lediga platsen, vid Bettys bord. De kollar in varandra. Vem vet, tänk om det är "den rätta" som slagit sig ner där mittemot!

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Newsreel

2019-10-19

Nyheter på engelska från den engelskspråkiga världen. En undersökning har startat för att utreda om Donald Trump på ett olagligt sätt har försökt att smutskasta en konkurrent till presidentposten. Om han blir fälld kan han tvingas att avgå. Black History Month firas runtom i världen. Vår reporter, Kate Holland, besöker en bokaffär i London för böcker skrivna av författare med afrikanskt ursprung för att få veta mer. Nytt förslag om en emoji som ber om förlåtelse.