Titta

The Legends of King Arthur

The Legends of King Arthur

Om The Legends of King Arthur

Excalibur, Camelot, Avalon och den heliga graalen. Låter det bekant? Historien om den store kung Arthur som drog svärdet ur stenen har intresserat och fascinerat människor sedan medeltiden. Idag kan vi se inspiration från legenderna i böcker och filmer som Harry Potter, Game of Thrones och Shrek. Vi är nyfikna på legenderna kring Arthur, Merlin, riddarna runt det runda bordet, druider, häxkonst och trolldom och följer i kung Arthurs fotspår i Cornwall och Somerset. Vi hör experter berätta och besöker slottet Tintagel där vi också hittar Merlins grotta, och Avalon i Somerset, på kartan känt som Glastonbury Tor. Serien rekommenderas för nivå B1-B2 och är tänkt att inspirera eleverna att ta reda på mer om kung Arthur och legenderna samt inbjuda till att producera egna litterära och konstnärliga alster.

Till första programmet

The Legends of King Arthur : Excalibur and the Sword in the StoneDela
 1. Det var en gång ett svärd
  som sattes i en sten.

 2. "Den som drager detta svärd ur denna
  sten är boren kung över hela England."

 3. Arthur,
  kung Uther Pendragons hemlige son-

 4. -blev brittisk kung genom
  att lyckas dra svärdet ur stenen.

 5. Merlin, hovmagikern,
  avslöjade den nye konungens börd.

 6. Han fick det magiska svärdet Excalibur
  av den gåtfulla Damen i sjön.

 7. Damen i sjön, damen från Avalon,
  Avalons härskarinna.

 8. Fanns det någonsin
  ett svärd i en sten?

 9. Var svärdet i stenen Excalibur-

 10. -eller fick Arthur Excalibur
  av Damen i sjön?

 11. Du finner inte svaren i det här
  programmet, vi kan bara spekulera.

 12. Merlin placerade Arthur
  i fosterfamilj hos sir Ector.

 13. Han hade redan en son, sir Kay.

 14. Arthur växte upp
  som sir Kays vapendragare.

 15. Situationen i landet var tumultartad-

 16. -medan de sökte en ny konung
  efter Uthers död.

 17. Merlin placerade ett svärd-

 18. -med spetsen nedåt,
  fast i ett stort marmorblock.

 19. Han gjorde en inskription i stenen:

 20. "Den som drar ut det här svärdet är
  rättmätig konung över hela Britannien."

 21. Många försökte, många misslyckades.
  Kungar, riddare...och adelsmän.

 22. Men ingen kunde rubba det ur fläcken,
  inte en millimeter.

 23. Sedan började man
  anordna torneringar-

 24. -för att avgöra
  vem som skulle få försöka.

 25. Sir Ector och sir Kay
  begav sig till torneringen.

 26. På vägen upptäckte sir Kay
  att han inte hade sitt svärd med sig.

 27. Han vapendragare Arthur sändes
  att leta efter svärdet.

 28. Han gick hem,
  men kunde inte hitta svärdet.

 29. Var skulle han hitta ett svärd, så att
  sir Kay kunde delta i torneringen?

 30. Han gick ut på slottsgården
  där marmorblocket stod.

 31. Han drog ut svärdet
  och överräckte det till sin riddare.

 32. Sir Ector kände igen fästet
  och ädelstenarna på det.

 33. Han sa: "Det här är svärdet från stenen.
  Var fick du tag i det?"

 34. Sir Kay svarade: "Jag drog ut det."

 35. De andra kungarna bad dem visa det-

 36. -så sir Kay
  satte tillbaka svärdet i stenen.

 37. Men när han skulle dra ut det igen
  kunde han inte.

 38. Han bekände att det var Arthur,
  och Arthur drog ut det.

 39. Alla var häpna. Hur kunde en väpnare
  göra det? En pojke av låg börd?

 40. "Gör om det!" Han satte tillbaka det,
  och andra försökte utan att lyckas.

 41. Ännu en gång drog Arthur ut svärdet,
  med en hand och utan ansträngning.

 42. De fick honom att sätta tillbaka det
  en tredje gång.

 43. Andra försökte ännu en gång.
  De använde all sin styrka och kraft-

 44. -men hur stora och adliga de än var,
  kunde de inte dra svärdet ur stenen.

 45. Men ännu en gång drog Arthur ut det.

 46. Det här borde ha avgjort saken.

 47. Men vissa kungar hävdade
  att de inte ville tjäna-

 48. -under en kung
  som inte är annat än vapendragare.

 49. En konung utan adlig börd.

 50. Landet var återigen i krig.

 51. För att få slut på striderna
  trädde Merlin slutligen fram-

 52. -och berättade inför en stor församling
  att Arthur var Uthers son.

 53. Han berättade sedan hur det gått till.

 54. Det måste ha varit en chock för Arthur
  att han var Englands rätte konung.

 55. Julia Hayes i Glastonbury:

 56. Han vet inte om det.
  Han vet inte vem han är.

 57. I vissa berättelser
  dör hans mor i barnsäng.

 58. Det berättas att han arbetar i en familj
  och att han är en bondpojke.

 59. Han drar ut svärdet
  och säger att han hämtat ett nytt svärd-

 60. -svärdet i stenen.
  Då vet alla att han borde vara kung.

 61. Men de tror honom inte,
  så han får dra ut det igen.

 62. Sen förstår de
  att han är den rättmätige kungen.

 63. Jag har läst flera olika versioner
  om hur Arthur får sitt Excalibur.

 64. Det finns så många olika skrifter
  om hur kung Arthurs historia berättats.

 65. Jag vet verkligen inte. Det finns
  så många olika källor och historier-

 66. -och alla smälter samman.
  Folk plockar lite här- och därifrån-

 67. -så det är verkligen svårt att avgöra
  vad som är sant och inte.

 68. En del säger att svärdet i stenen
  kallades "Excalibur"-

 69. -och är Arthurs omtalade svärd.

 70. Men andra berättar den här historien:

 71. Merlin tog med Arthur till stranden
  vid Avalons sjöar i Sommarlandet.

 72. Där möttes de av Morgan le Fay,
  Damen i sjön.

 73. Jag vet att hon väntar inunder
  och stiger på befallning upp

 74. När hon ska hämta mig
  vilar mitt liv i hennes hand

 75. Damen i sjön

 76. Hon sa:
  "Titta ut över vattnet, vad ser du?"

 77. Arthur tittade ut över sjön och såg-

 78. -en arm klädd i vitt siden
  stiga upp ur vattnet-

 79. -med ett svärd i en vacker skida
  beklädd med juveler.

 80. Morgan sa åt honom att hämta svärdet.

 81. Arthur tog en båt och åkte ut på sjön-

 82. -och fattade tag i svärdet.

 83. Armen...

 84. ...gled sakta ned i vattnet igen.

 85. Översättning: Juni Francén Engdahl
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Bädda in ditt klipp:

Bädda in programmet

Du som arbetar som lärare får bädda in program från UR om programmet ska användas för utbildning. Godkänn användarvillkoren för att fortsätta din inbäddning.

tillbaka

Bädda in programmet

tillbaka

Excalibur and the Sword in the Stone

Avsnitt 3 av 6

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

"Den som kan dra svärdet ur stenen är den rättmätige kungen av England." Det var Merlin som använde sin magi för att fästa svärdet i stenen. Många riddare och andra av nobel härkomst försökte och misslyckades dra svärdet ur stenen. Den enda som lyckades var väpnaren Arthur. Men att en enkel väpnare skulle bli kung av England utlöste protester och till sist blev Merlin tvungen att avslöja att Arthur var son till Uther Pendragon. I många tolkningar av legenderna kring kung Arthur är svärdet i stenen det magiska Excalibur, andra tolkningar säger att Excalibur är Arthurs andra svärd som han får av the Lady of the Lake.

Ämnen:
Engelska > Realia och kultur
Ämnesord:
Artur (mytisk gestalt), Artursagan, Litteraturvetenskap
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i The Legends of King Arthur

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaThe Legends of King Arthur

The Birth

Avsnitt 1 av 6

Det finns få fakta om kung Arthur men desto fler sagor. En teori är att historierna föddes ur keltisk mytologi och gamla keltiska berättelser. Legenden om kung Arthurs ursprung berättar att han var son till kung Uther Pendragon och Igraine, gift med Gorlois, hertig av Cornwall. Uther trånade efter Igraine och bad trollkarlen Merlin om hjälp. Merlin förtrollade då Uther som i skepnad av Gorlois togs emot av Igraine. Resultatet av deras natt tillsammans blev Arthur som växte upp som fosterpojke till Sir Ector. Föga anade han att han en dag skulle bli kung.

Svårighetsgrad:
B1
Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaThe Legends of King Arthur

Merlin the Magician

Avsnitt 2 av 6

Alla sagor mår bra av trollkonst och en magiker. I legenderna om och kring kung Arthur är det den synske magikern och trollkarlen Merlin som står för magin. Det är han som ger goda råd och siar vid Arthurs hov. I gamla keltiska folksagor hittar vi Merlin som bard, och i modern fantasy stöter vi på många trollkarlar som är baserade på Merlin, som Dumbledore och Gandalf. Vi träffar druiden Jo Coffey och häxan och science fiction-författaren Dr Liz Williams, riktiga magiker verksamma nu i vår verklighet.

Svårighetsgrad:
B1
Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaThe Legends of King Arthur

Excalibur and the Sword in the Stone

Avsnitt 3 av 6

"Den som kan dra svärdet ur stenen är den rättmätige kungen av England." Det var Merlin som använde sin magi för att fästa svärdet i stenen. Många riddare och andra av nobel härkomst försökte och misslyckades dra svärdet ur stenen. Den enda som lyckades var väpnaren Arthur. Men att en enkel väpnare skulle bli kung av England utlöste protester och till sist blev Merlin tvungen att avslöja att Arthur var son till Uther Pendragon. I många tolkningar av legenderna kring kung Arthur är svärdet i stenen det magiska Excalibur, andra tolkningar säger att Excalibur är Arthurs andra svärd som han får av the Lady of the Lake.

Svårighetsgrad:
B1
Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaThe Legends of King Arthur

The Knights of the Round Table

Avsnitt 4 av 6

I kung Arthurs slott Camelot var bordet runt. Riddarna av det runda bordet var alla lika värda och inte ens kungen hade en speciell plats. De står för ridderlighet och ridderliga ideal, mod, rättvisa, gudfruktighet, nåd och trohet. Det finns många versioner av legenderna kring kung Arthur. Bland de mest kända författarna som skrivit ner historierna hittar vi Chrétien de Troyes, Thomas Malory och Lord Alfred Tennysson.

Svårighetsgrad:
B1
Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaThe Legends of King Arthur

The Holy Grail

Avsnitt 5 av 6

Enligt legenden kom den heliga graalen till de brittiska öarna med Josef från Arimitea. Han ska ha besökt Somerset och Cornwall tillsammans med sin tonårige brorson Jesus från Nasaret. Graalen är den bägare som Jesus drack ur vid den sista måltiden. Kung Arthur och riddarna av det runda bordet letade efter den heliga graalen som sades kunna bota allt ont.

Svårighetsgrad:
B1
Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaThe Legends of King Arthur

The Final Battle and Avalon

Avsnitt 6 av 6

I slaget vid Camlann möter kung Arthur sin systerson och tillika oäkte son Mordred. Arthur skadas svårt och färdas därefter med båt till Avalon där han möts av tre sköna möer. De tröstar honom men kan inte hela honom och Arthur dör. Enligt legenden begravdes kung Arthur i Glastonbury. Vissa tror att hans grav finns i det gamla Glastonbury Abbey, andra att han vilar under Glastonbury Tor för att därifrån återuppstå i nödens timme och återigen rädda konungadömet från förfall.

Svårighetsgrad:
B1
Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola 7-9 & engelska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Kortfilmsklubben - engelska

Patriot

Elvaåriga Hannah bor på den engelska landsbygden, i ett samhälle präglat av etniska motsättningar. Hennes far och hans vänner är öppet främlingsfientliga. Men Hannahs liv förändras när hon träffar en pojke från "de andra" och hamnar mitt i konflikten mellan två världar.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Newsreel

2019-04-06

Nyheter på engelska från den engelskspråkiga världen. Cyklonen Idai ödelägger delar av Mozambique, Zimbabwe och Malawi. Storbritannien är skakat av Brexit-uppgörelsen. För tredje gången är det omröstning i parlamentet. Vår reporter Layla May besöker en demonstration och ger en uppdatering om läget. Det är 50 år sedan Heavy Metal föddes, det firas i London!