Titta

Pinos dagbok - romani chib/svensk romani

Pinos dagbok - romani chib/svensk romani

Om Pinos dagbok - romani chib/svensk romani

Serie med animerade filmer baserade på Agneta Norelids, Eva Pils och Kenneth Anderssons böcker för de allra minsta. Följ med den lilla björnen Pino och hans vänner Pinolina, Pingvinen och de andra ut på nya äventyr. Berättare: Jon Pettersson.

Till första programmet

Pinos dagbok - romani chib/svensk romani : Pino badar

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Pino badar

Avsnitt 1 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Pino har lekt i parken. Nu är han lerig och smutsig och behöver bada. Hemma i badrummet badar han skumbad. Han älskar bubblor. Pino badar dockan och tvättar hennes hår. Katten behöver också bada. Men katten vill inte. Fiskarna får bada med Pino. Berättare: Jon Pettersson.

Ämnen:
Modersmål och minoritetsspråk > Romani chib
Ämnesord:
Bada, Fiktiva berättelser, Nallar
Utbildningsnivå:
Förskola

Alla program i Pinos dagbok - romani chib/svensk romani

Mer förskola & modersmål och minoritetsspråk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Pinos dagbok - lulesamiska

Pino på stranden

Idag åker Pino och hans vänner till stranden. Det är roligt att bada först. Sedan gör man annat. Pino och Pingvinen spelar strandtennis. Pinolina och katten bygger ett sandslott. Det ska bli gott med glass! Men vad tycker Pingvinen om? Och vem kör bussen till och ifrån stranden? Berättare: Lisa Lyngman Gaelok.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Godnattsagor - meänkieli

Syster Plus och doktor Minus

Birger Winsa berättar Lotta Geffenblads saga "Syster Plus och doktor Minus". Sagan handlar om hur leksakerna som är sjuka får plåster och blir glada.