Titta

UR Samtiden - EAT 2015

UR Samtiden - EAT 2015

Om UR Samtiden - EAT 2015

Forskare, politiker och affärsmän samlas under forumet Eat 2015 där mat, hälsa och klimatfrågor står i fokus. Inspelat på Clarion Sign, Stockholm, 1-2 juni 2015. Arrangör: Eat.

Till första programmet

UR Samtiden - EAT 2015 : Alla medel mot fattigdomDela
 1. Förra året
  var det varmaste året nånsin.

 2. De åttio rikaste personerna i världen-

 3. -äger lika mycket
  som de tre fattigaste miljarderna.

 4. Migration, konflikter
  och svaga institutioner-

 5. -ökar påfrestningarna
  på länder och samhällen.

 6. Samtidigt kräver folk anständigt arbete-

 7. -bättre sjukvård och sociala skyddsnät.
  De här exemplen på trender-

 8. -representerar tre aspekter
  av hållbar utveckling.

 9. Miljömässig, ekonomisk
  och social hållbarhet.

 10. Det förklarar kanske också
  varför det är så viktigt att förstå-

 11. -att saker och ting är sammanlänkade
  och kräver en gemensam agenda.

 12. I september ska millenniemålen
  ersättas av sjutton nya mål.

 13. De är omfattande,
  kan leda till konflikter-

 14. -och är svåra att förmedla. Tack, EAT,
  för att ni är så bra på kommunikation.

 15. Men när vi tar det på allvar
  vet vi att den här agendan-

 16. -kommer att påverka lagar,
  policy och praktik i hela världen.

 17. Den kan verkligen förändra spel-
  reglerna för den globala utvecklingen-

 18. -om vi tar den på allvar.

 19. Det andra målet av de sjutton-

 20. -är att utrota hunger,
  åstadkomma matsäkerhet-

 21. -förbättra näringsintag
  och verka för ett hållbart jordbruk.

 22. Många andra mål är samman-
  kopplade med de här frågorna.

 23. En miljard människor har inte tillgång
  till tillräckligt mycket mat och näring.

 24. Matproduktionen måste öka
  och bedrivas på ett klokare sätt-

 25. -för att ge alla mat på tallriken.

 26. Som vi vet i dag måste vi göra det
  utan högra utsläppsnivåer-

 27. -och samtidigt använda mindre
  farliga kemikalier och antibiotika.

 28. Ett förbättrat jordbruk
  kan säkerställa tillgången till mat-

 29. -och bidra till nya jobb,
  högre inkomster-

 30. -och ekonomisk utveckling.
  En hållbar agenda.

 31. Och det som jag och många här
  sysslar med, utvecklingsarbete-

 32. -har länge försökt främja detta.

 33. Vi har varit delaktiga i
  att garantera bönder tillgång till mark-

 34. -och till vatten och skog-

 35. -genom förbättrade demokratiska
  institutioner och processer.

 36. Bistånd har också öppnat marknader-

 37. -inte minst
  med den nya ICT-utvecklingen.

 38. Vi har investerat
  i infrastruktur, utbildning-

 39. -och bemyndigandet
  av kvinnliga bönder.

 40. Vi har förbättrat handelsavtal,
  skattesystem och mycket mer.

 41. Den nya agendan
  innehåller allt det här-

 42. -men bistånd kan bara vara
  en liten del av lösningen.

 43. Det krävs många modiga ledare
  för att realisera den här agendan.

 44. När nya marknader växer fram-

 45. -visar penningströmmarna
  nya mönster.

 46. För att möta den nya världen och
  verkligheten måste vi tänka stort.

 47. Den nya SDG-agendan
  ska vägleda våra strategier.

 48. På politisk nivå sporrar målen
  till större politisk enighet.

 49. Kanske inte gemensamt
  beslutsfattande men politisk enighet.

 50. Officiellt utvecklingsbistånd,
  som jag sysslar med-

 51. -är en av de viktiga källorna
  till finansiering av den här agendan-

 52. -men vi måste bygga på befintliga
  penningströmmar utöver bistånd:

 53. Direktinvestering, institutionellt
  kapital - alla dessa penningströmmar-

 54. -som är mycket större än bistånd.

 55. Vi måste lära oss att samarbeta,
  att finansiera och dela risker-

 56. -och leda
  andra penninginströmmar och aktörer-

 57. -mot denna gemensamma agenda.

 58. Det är uppmuntrande att se att
  så många samarbeten äger rum.

 59. Allt fler initiativ med den akademiska
  världen, ideella organisationer-

 60. -och företag som H&M, Ericsson,
  Unilever, Tetra Pak och andra.

 61. Det är inspirerande.

 62. Det är faktiskt så att vi tillsammans-

 63. -kan leda förändringen
  som kommer att utrota fattigdom.

 64. Vi måste alla tänka:

 65. "Hur kan jag vara en del av att leda
  förändringen för att utrota fattigdom?"

 66. Vi har bara en planet-

 67. -och vi har alla rätten
  till ett bra liv.

 68. Den nya SDG-agendan,
  de sjutton målen-

 69. -kan vara svaret
  på vår gemensamma strävan-

 70. -om den används på ett klokt sätt.

 71. Så även om agendan är för omfattande
  och för svår att förmedla-

 72. -så ber jag er
  att ta er tid att förstå den-

 73. -och förstå vikten av handling,
  samskapande och ledarskap.

 74. Tänk utanför boxen,
  och hitta andra att samarbeta med.

 75. Vi kommer att vara där
  och leda med er.

 76. Översättning: Richard Schicke
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Bädda in ditt klipp:

Bädda in programmet

Du som arbetar som lärare får bädda in program från UR om programmet ska användas för utbildning. Godkänn användarvillkoren för att fortsätta din inbäddning.

tillbaka

Bädda in programmet

tillbaka

Alla medel mot fattigdom

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Bistånd är bara en liten del av en helhetslösning för en hållbar framtid, konstaterar Charlotte Petri Gornitzka, generaldirektör för Sida. Här talar hon om den stora utmaningen: hur vi ska kunna mätta världen och samtidigt dra ner på antibiotika och kemikalier. Inspelat den 2 juni 2015 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Eat.

Ämnen:
Samhällskunskap > Ekonomi > Välstånd och fattigdom
Ämnesord:
Hungersnöd, Samhällsvetenskap, Social omsorg, Sociala frågor
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i UR Samtiden - EAT 2015

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - EAT 2015

Att råda bot på fattigdom

Det är inte okomplicerat för en oljeproducerande nation att vara ett föredöme när det gäller hållbarhet och det globala klimatet, konstaterar Norges statsminister Erna Solberg. Här berättar hon om Norges visioner när det gäller matkonsumtion, världssvält och naturens tillstånd. Inspelat den 1 juni 2015 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Eat.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - EAT 2015

Dyrare utan eko

En lantbrukares mardröm är torka, extrem nederbörd eller stormar. Dessa variationer i klimatet blir dock allt vanligare i takt med den globala uppvärmningen av planeten. Det säger professor Hans Joachim Schellnhuber, en av Europas ledande klimatforskare. I det här talet pekar han även på det faktum att våra livsmedelspriser kommer att stiga dramatiskt om vi inte lyckas vända planetens stigande temperaturer. Inspelat den 1 juni 2015 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Eat.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - EAT 2015

En klimatsmart modell för Kenya

Förändring är livsnödvändigt för lantbrukarna, säger Helen Gichohi från Equity Ground Foundation i Kenya. Här berättar hon om en modell som ska förstärka böndernas positioner i Kenya och omgivande länder för att de ska kunna överleva i dagens svåra globala handelsvärld. Inspelat den 1 juni 2015 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Eat.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - EAT 2015

Global ekonomi och ekologi

Den privata sektorn står för 9 av 10 jobb i den globala handeln. Vi bör inte enbart se till våra aktieägares bästa utan även samhällets bästa, menar Paul Bulcke som är vd för livsmedelsjätten Nestlé. Här berättar han hur ett multinationellt företag kan hjälpa till att hitta hållbarhetslösningar. Inspelat den 1 juni 2015 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Eat.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - EAT 2015

Finns det en hållbar väg?

Panelsamtal med företagsledare och forskare om hållbar utveckling och kommers. Medverkande: Elisabeth Grieg, Griegkoncernen, Paul Bulcke, Nestlé, Helen Gichohi, Equity Group Foundation och Hans Joachim Schellnhuber, Potsdam-Institut für Klimafolgenforschung. Moderator: Anthony Costello. Inspelat den 1 juni 2015 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Eat.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - EAT 2015

Att hålla havet rent

Vi måste göra de klimatsmarta vardagsvalen enklare för alla människor, säger norska prinsessan Mette-Marit. Här berättar hon om sitt intresse för havet och framhåller att vi måste hitta bättre material än plast att använda i världens produktionsled. Inspelat den 1 juni 2015 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Eat.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - EAT 2015

Se till att stoppa hungern

Fattigdom är inte längre något som enbart berör utvecklingsländer, utan även klassiskt rika nationer. Det säger Feike Sijbesma, vd för Hollandsbaserade hälsoföretaget DSM, i denna föreläsning. Han uppmanar fler företagare att ta ansvar och skapa en rättvis värld och menar att kommersiella bolag har ett mycket större ansvar än att tillgodose vinstkravet från sina aktieägare. Inspelat den 1 juni 2015 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Eat.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - EAT 2015

Matens politik i magasinsformat

Att rapportera om mat och matpolitik blir allt viktigare för National Geographic, säger vd Gary Knell. Med över en miljard följare på Facebook är National Geographic en maktfaktor när det gäller berättelser från den globala livsmedelsindustrin. Gary Knell berättar här om tidningens olika satsningar på att göra livsmedelshandeln tydlig och enkel att förstå. Inspelat den 1 juni 2015 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Eat.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - EAT 2015

Bättre liv genom rörelse

Barn rör sig mindre idag än deras egna far- och morföräldrar, säger Kjetil Siem från det norska fotbollsförbundet i sin föreläsning. Han vill förändra vanorna i Norge genom aktivitetsfrämjande initiativ. Inspelat den 1 juni 2015 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Eat.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - EAT 2015

En optimal livsstil

Om människor ändrade sina kostvanor skulle vi öka medellivslängden med 3-4 år, säger Christopher Murray, näringsprofessor vid University of Washington. Här berättar han om sin forskning, som rör globala projekt om kost och näring. Inspelat den 1 juni 2015 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Eat.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - EAT 2015

Bättre politik för miljön

Fram till 2030 måste vi förändra de globala livsmedelssystemen, säger Arbeiderpartiets Jonas Gahr Støre i detta tal. Han menar också att mer satsningar borde göras på fiskodlingar, med förutsättning att det görs på ett naturvänligt sätt. Inspelat den 1 juni 2015 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Eat.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - EAT 2015

Tekniksmart lantbruk

Konsumenterna blir allt mer kräsna, samtidigt som teknikutvecklingen kommer att förändra vår relation till mat. Den spaningen gör professor Louise O Fresco från Nederländerna. Här talar hon om hur livsmedelsproduktion och konsumentbeteenden kommer att se ut i en nära framtid. Inspelat den 1 juni 2015 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Eat.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - EAT 2015

Halverad miljöpåverkan som mål

Vi har potential att förändra utvecklingen och skapa en grönare framtid, menar Michael Treschow, styrelseledamot på livsmedelsjätten Unilever. Här pratar han om bolagets ambitioner att minska sin negativa miljöpåverkan. Inspelat den 1 juni 2015 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Eat.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - EAT 2015

Skräp borde inte finnas

Vi lever i en värld av naturliga resurser och i en bättre värld borde inte skräp existera. Det säger Ellen McArthur, seglare och grundare till The Ellen MacArthur Foundation, vars mål är att driva på övergången till en cirkulär ekonom. Här förklarar hon hur vi alla skulle vinna på en global cirkulär ekonomi. Inspelat den 2 juni 2015 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Eat.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - EAT 2015

Även grönsaker är miljöovänliga

Det finns inget miljövänligt sätt att tillverka livsmedel. All matproduktion behöver kemiska substanser, konstaterar professor Louise O Fresco. Övriga medverkande i detta panelsamtal om hållbar utveckling och livsmedelsproduktion är Ted Bianco, Christopher Murray, Michael Treschow och Jonas Gahr Støre. Moderator: Johan Kuylenstierna. Inspelat den 1 juni 2015 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Eat.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Visa fler

Mer allmänbildande & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Barn, mat och hälsa

Bästa bränslet för barn

Barnläkaren och forskaren Anna-Karin Edstedt Bonamy berättar om vilken mat och näring som är bäst för barn, men också hur du skapar förutsättningar för att måltiden ska bli lustfylld och hur du lär dina barn att få bra matvanor. Hon talar om allergier, intolerans och problem med skärmar och smartphones vid måltiderna, varför det kan bli problem med att utesluta gluten i maten och om hur viktigt det är att få ett läkarutlåtande vid exempelvis laktosintolerans och inte skapa egna diagnoser och antaganden. Inspelat i Aula Magna på Stockholms universitet den 14 mars 2016. Arrangör: Konsumentföreningen Stockholm.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Mifforadio

Om terrorism

Vad ska man göra åt terrorismen i världen? Varför finns den? Morgonshow om de stora livsfrågorna. Vi äter frukost och pratar med lyssnare som ringer in. Skön musik spelas.