Titta

70-talets USA

70-talets USA

Om 70-talets USA

1970-talet var en omvälvande tid i USA:s historia. Landet förlorade sitt första krig, skakades av terrorism och våldsbrott, genomlevde två energikriser och en avgående president. Under samma tid exploderade populärmusiken. Allt detta återgavs i tv som blev den självklara medelpunkten i amerikanska familjers vardagsrum. I ett högt tempo presenteras mängder av gamla klipp, intervjuer och stämningshöjande musik.

Till första programmet

70-talets USA : Tv i centrum

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Tv i centrum

Avsnitt 1 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Under 1970-talet blev tv-mediet vad det är idag. Flera tabun bröts: För första gången fick man höra en toalett spola i tv, kvinnor tilläts vara roliga och svarta tog plats i rutan. Tv-våld och sex diskuterades livligt. Vietnamkriget kommenterades och kritiserades indirekt i "MASH". I mitten av årtiondet exploderade kabel-tv-tittandet. Många klassiska serier föddes, såsom "Charlies Angels", "Mork and Mindy" och "Sesame Street". I avsnittet intervjuas personer som tittade på, jobbade med eller syntes på tv. Deras rappa kommentarer varvas med tv-klipp i en rasande takt.

Ämnen:
Geografi > Amerika, Historia > Efter ca 1900 > Efterkrigstiden, Information och media > Massmedia > Radio och tv
Ämnesord:
1970-talet, Förenta staterna, Historia, Massmedia, Nordamerikas historia, TV-program, Tv, Tv-serier, USA:s historia
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i 70-talets USA

Mer allmänbildande & geografi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Det urbana våldet

Franska förorter och ungdomskravaller

Docent Mustafa Dikeç från Royal Holloway University of London sätter in kravaller i franska förorter i ett större socialt och politiskt sammanhang. Arrangör: Mångkulturellt centrum i Botkyrka.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet

Elvir - Navestads eldsjäl

När media rapporterar om bilbränder och pensionärer som inte vågar gå ut är det Elvirs kvarter de pratar om. För honom är Navestad utanför Norrköping hemma och han är trött på bilden av sin hemort. Även om den till viss del är sann. Redan som 10-åring bestämde sig Elvir för att vara med och förändra samhället - och Navestad.