Titta

70-talets USA

70-talets USA

Om 70-talets USA

1970-talet var en omvälvande tid i USA:s historia. Landet förlorade sitt första krig, skakades av terrorism och våldsbrott, genomlevde två energikriser och en avgående president. Under samma tid exploderade populärmusiken. Allt detta återgavs i tv som blev den självklara medelpunkten i amerikanska familjers vardagsrum. I ett högt tempo presenteras mängder av gamla klipp, intervjuer och stämningshöjande musik.

Till första programmet

70-talets USA : Tv i centrum

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Tv i centrum

Avsnitt 1 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Under 1970-talet blev tv-mediet vad det är idag. Flera tabun bröts: För första gången fick man höra en toalett spola i tv, kvinnor tilläts vara roliga och svarta tog plats i rutan. Tv-våld och sex diskuterades livligt. Vietnamkriget kommenterades och kritiserades indirekt i "MASH". I mitten av årtiondet exploderade kabel-tv-tittandet. Många klassiska serier föddes, såsom "Charlies Angels", "Mork and Mindy" och "Sesame Street". I avsnittet intervjuas personer som tittade på, jobbade med eller syntes på tv. Deras rappa kommentarer varvas med tv-klipp i en rasande takt.

Ämnen:
Geografi > Amerika, Historia > Efter ca 1900 > Efterkrigstiden, Information och media > Massmedia > Radio och tv
Ämnesord:
1970-talet, Förenta staterna, Historia, Massmedia, Nordamerikas historia, TV, TV-program, Tv-serier, USA:s historia
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i 70-talets USA

Mer allmänbildande & geografi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Kina om Kina - syntolkat

Återkomsten

Kinas växer rekordsnabbt, både på det ekonomiska och politiska planet. Vad innebär det för omvärlden att landet återtar sin roll som världsmakt? Vi möter politiker, statsvetare och ekonomer från Afrika, USA och Europa som diskuterar Kinas avsikter. Programmet är syntolkat med speaker som förklarar vad som händer i bilden.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

Barnsexhandel i Kenya

I slumområdet Kibera i Nairobi, Kenya, bor det omkring två miljoner människor. Många lever på mindre än en dollar om dagen, utan varken el eller rinnande vatten. Fattigdomen gör att många unga prostituerar sig. Vi träffar två tonårstjejer som har sålt sex sen de var 14 år för att kunna försörja sig själva och sina småsyskon. Vi träffar också några så kallade beachboys som säljer sina kroppar till turister.

Fråga oss