Titta

UR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

UR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Om UR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Astronauter och rymdforskare från hela världen berättar om allt från de senaste tekniska utvecklingarna inom rymdforskning till mörk materia, miljöförstöring och hur man överlever när rymdhjälmen fylls med vatten. Inspelat den 21 och 22 september 2015 i Konserthuset och på KTH, Stockholm. Arrangör: KTH.

Till första programmet

UR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord : Tekniska utmaningar för rymdfärderDela
 1. Jag heter Bonnie Dunbar.
  Välkomna till det andra passet-

 2. -som vi kallar Rymdforskning.

 3. Rymdforskning är en väldigt bred term-

 4. -som kan innefatta
  forskning om rymden, om jorden-

 5. -om mikrogravitation och om planeter.

 6. Eftersom vi har lite tid på oss i dag-

 7. -har vi enligt svensk tradition
  ett smörgåsbord av ämnen.

 8. Som en förberedelse inför passet
  tänkte jag ge er en överblick...

 9. Om vi får fram nästa bild...

 10. När man diskuterar
  de tekniska utmaningarna på Nasa-

 11. -och även internationellt-

 12. -delar man upp utmaningarna-

 13. -i tekniska handlingsplaner,
  vilka är vår hårdvara.

 14. De är kopplade till de medicinska
  eller fysiologiska utmaningarna.

 15. 2010 utvecklade Nasa-

 16. -handlingsplaner för fjorton områden.

 17. 2011 lämnade de över dem-

 18. -till ingenjörsvetenskapsakademin
  i USA, det nationella forskningsrådet.

 19. Under ett år granskade man
  de fjorton handlingsplanerna-

 20. -ihop med Nasas samfund och
  det utökade amerikanska samfundet.

 21. Även handelssamfundet
  fick vara med i panelerna-

 22. -som fokuserade helt
  på människorelaterad teknik-

 23. -såsom livsuppehållande system,
  EVA-system och livsmiljöer.

 24. I slutet av året publicerades
  en rapport, som kom ut i januari 2012-

 25. -av det nationella forskningsrådet.
  Den var offentlig.

 26. Handlingsplanerna har granskats igen
  och släpptes i år, 2015.

 27. De finns på Nasas webbsida,
  och alla kan läsa om alla områden.

 28. Om man vill... - Nästa bild, tack.

 29. Man kan ladda ner postern,
  som i det här ljuset är lite plottrig-

 30. -och utforska innehållet
  i varje handlingsplan.

 31. Det handlar om mänskliga system
  men också om energi och drivmedel.

 32. Vad gäller utforskning av rymden,
  vilka problem måste vi lösa härnäst?

 33. Som ni hörde i går i presentationen-

 34. -om Europeiska rymdorganisationen
  och medicinska utmaningar-

 35. -samarbetar vi i vårt arbete
  då astronauterna samarbetar i rymden.

 36. I USA... - Nästa bild, tack.
  Vi kanske kan släcka ner lite?

 37. Det här är webbsidan
  för en organisation-

 38. -som har sin bas i Houston
  på Baylor College of Medicine-

 39. -nämligen forskningsinstitutet
  för biomedicin i rymden, NSBRI.

 40. De har en webbsida
  som urskiljer de områden-

 41. -som huvudsakligen
  är föremål för forskning och anslag-

 42. -vilka tilldelas till sjukhus
  och forskningsinstitut i hela USA.

 43. De har en internationell arbetsgrupp
  som diskuterar de här problemen.

 44. Nästa bild, tack.

 45. En annan sorts referentgranskning
  används i processen.

 46. Det medicinska institutet,
  som är en av USA:s akademier-

 47. -har en kommitté för rymdmedicin
  och medicin i extrema miljöer.

 48. Den heter Cammee och ger råd
  till Nasas organisationsläkare-

 49. -om tekniska utmaningar
  vid rymdfärder.

 50. Den granskar Nasas långtidsstudie
  om astronauters hälsa-

 51. -och Nasas evidensrapporter
  om hälsorisker och strålning.

 52. Jag har turen att få sitta
  i Cammees strålningskommitté.

 53. Vi är tre astronauter
  som sitter i kommittén.

 54. Det är de olika mötesplatserna,
  och folk frågar ofta:

 55. "Varför utfördes det experimentet?
  Varför tittar ni på det där området?"

 56. Jag ville visa er att informationen
  jämförs och granskas-

 57. -av externa samfund för att hjälpa
  Nasa och de internationella partnerna-

 58. -att göra framsteg i forskningen.

 59. Just nu kretsar en besättning kring oss
  i den internationella rymdstationen.

 60. En uppsättning besättningsmedlemmar
  ska vara där i ett år.

 61. Nästa bild, tack.
  - Det här är vår ettårsstudie...

 62. ...med Scott Kelly
  och Mikhail Kornienko.

 63. Vi ska faktiskt visa er
  ett kort meddelande från dem nu.

 64. För er som inte känner till Scott
  så deltar han i en unik studie-

 65. -för han är en av två tvillingar
  som båda är astronauter.

 66. En är på jorden, och Scott är i rymden.

 67. Det är alltså både
  en studie av två människor-

 68. -och en jämförelse mellan två bröder
  med samma genetiska uppsättning.

 69. Det ska ge en större förståelse för
  hur rymdfärder påverkar oss.

 70. Jag hälsar mina kolleger välkomna
  till den 28:e ASE-kongressen-

 71. -i Stockholm i Sverige från ISS.
  Jag heter Scott Kelly.

 72. Jag hade gärna velat vara där,
  men jag deltar i era diskussioner-

 73. -på ett annat sätt,
  från över fyrtio mil ovanför jorden.

 74. Misha och jag ska försöka ta reda på-

 75. -hur mikrogravitation och rymdmiljön
  påverkar kroppen.

 76. Det är viktigt om vi vill åka till Mars
  eller tillbringa en längre tid i rymden.

 77. Hur påverkar
  mikrogravitation och strålning-

 78. -bentäthet, kardiovaskulär hälsa,
  immunsystem, syn-

 79. -och andra fysiologiska
  och psykologiska system?

 80. Doktor Tom Marshburn
  kommer säkert att berätta mer.

 81. Tack, Sverige, för att ni
  har möjliggjort den här kongressen.

 82. Jag hoppas att besöken på Sveriges
  skolor och universitet blir lyckade.

 83. Utforskning av rymden
  är verkligen inspirerande.

 84. Jag ser fram emot
  att berätta om mina upplevelser-

 85. -när jag återvänder hem nästa år.

 86. Tack till Scott och besättningen
  för att de spelade in det där till oss.

 87. Översättning: Malin Kärnebro
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Bädda in ditt klipp:

Bädda in programmet

Du som arbetar som lärare får bädda in program från UR om programmet ska användas för utbildning. Godkänn användarvillkoren för att fortsätta din inbäddning.

tillbaka

Bädda in programmet

tillbaka

Tekniska utmaningar för rymdfärder

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Astronauten Bonnie J Dunbar berättar översiktligt om Nasas tekniska utmaningar inom medicin, energi och hälsorisker när det gäller att utforska rymden. Dessutom får vi en hälsning från rymden från ett nu pågående ettårsprojekt som studerar hur människokroppen påverkas av tyngdlöshet. Inspelat den 22 september 2015 på KTH, Stockholm. Arrangör: KTH.

Ämnen:
Fysik > Astronomi
Ämnesord:
Kommunikationer, Rymdfart, Rymdfärder, Rymdmedicin, Teknik, Transportmedel
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Regeringens syn på rymdforskning

Helene Hellmark Knutsson (S), minister för högre utbildning och forskning, berättar om hur rymdforskningen är användbar inte bara i rymden utan också här på jorden i till exempel klimatforskning för att studera höjda havsnivåer. Inspelat den 21 september 2015 på i Konserthuset, Stockholm. Arrangör: KTH.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

I rymden kan alla se dig tweeta

När vi tittar upp på månen och ser bilder av Mars, hur påverkar det oss som människor och art? Astronauten Chris Hadfield från Kanada är känd för sina Youtube-filmer där han till exempel visar hur man borstar tänderna i viktlöst tillstånd. Här berättar han om hur han vill inspirera jordborna genom att lägga upp sina rymdupplevelser på sociala medier. Inspelat den 21 september 2015 i Konserthuset, Stockholm. Arrangör: KTH.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Första kvinnliga kosmonauten på rymdstationen

Elena Serova är den första kvinnliga kosmonauten att besöka internationella rymdstationen ISS. Hon berättar om sin senaste halvårslånga rymdexpedition och alla experiment som gjordes där. Elena Serova studerade till exempel hur det mänskliga hjärtat påverkas i viktlöst tillstånd. Hon pratar också om den miljöforskning som kan bedrivas från rymden. Inspelat den 21 september 2015 i Konserthuset, Stockholm. Arrangör: KTH.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Att leka Stålmannen 24 timmar om dygnet

I rymden får man reda på hur den mänskliga kroppen fungerar både fysiskt och psykiskt. Astronauten Samantha Christoforetti berättar om sin senaste rymdresa, där hon gör experiment på sig själv för att testa blodet och de mänskliga vävnaderna. Allting samtidigt som hon flyger runt som Stålmannen 24 timmar om dygnet. Inspelat den 21 september 2015 i Konserthuset, Stockholm. Arrangör: KTH.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Att flyga genom rymden i realtid

Anders Ynnerman, professor i vetenskaplig visualisering, visar ett nytt visualiseringsprogram som kan ta oss från jorden till Mars, Pluto och ut ur vårt solsystem, vidare ut i oändligheten. Inspelat den 21 september 2015 på i Konserthuset, Stockholm. Arrangör: KTH.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Inspirerad av rymden

Matematiken gjorde att hon inte lyckades komma fram till sitt drömjobb som astronaut. Men genom internet har hon lyckats hålla sitt intresse levande. Forskningskommunikatören Frida Backjanis berättar om sin besatthet av rymden och hur viktigt det är att världens astronauter fortsätter att inspirera med sina resor och sin forskning för att fler ska inspireras precis som hon själv. Inspelat den 21 september 2015 i Konserthuset, Stockholm. Arrangör: KTH.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Tekniska utmaningar för rymdfärder

Astronauten Bonnie J Dunbar berättar översiktligt om Nasas tekniska utmaningar inom medicin, energi och hälsorisker när det gäller att utforska rymden. Dessutom får vi en hälsning från rymden från ett nu pågående ettårsprojekt som studerar hur människokroppen påverkas av tyngdlöshet. Inspelat den 22 september 2015 på KTH, Stockholm. Arrangör: KTH.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Så påverkas kroppen av långa rymdfärder

Ben, hjärta, ögon och muskler - allt påverkas och försämras i rymden. Astronauten Tom Marshburn berättar hur man måste träna hela tiden för att hålla sig i form som astronaut. Dessutom lär vi oss om salladsodling i rymden och ny robotforskning för att förbättra rymdpromenader. Inspelat den 22 september 2015 på KTH, Stockholm. Arrangör: KTH.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Rymdforskning i Japan

Japan är det enda asiatiska landet som är med i ISS, den internationella rymdstationens program. En av de engagerade japanska astronauterna är Chiaki Mukai, läkare och så kallad Jaxa-astronaut. I denna föreläsning berättar hon om Japans rymdforskning idag och vad den kan bidra med i framtiden. Inspelat den 22 september 2015 på KTH, Stockholm. Arrangör: KTH.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Vad vi vet om universum idag

Professor Katherine Freese lär oss om Big Bang, om att warpa rumtid samt att 95 procent av universum består av mörk materia, en för oss totalt okänd massa. Föreläsningen börjar i den moderna kosmologins ursprung och slutar där vi är idag. Inspelat den 22 september 2015 på KTH, Stockholm. Arrangör: KTH.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Rymdforskning i Sverige

Sex forskare och professorer i Sverige får fyra minuter vardera att presentera allt från hur man mäter havsnivåer på globala oceaner och utforskar universum med ballonger till hur man bäst studerar Venus. Medverkande: Anna Jensen, professor, Per-Arne Lindqvist, forskare, Mark Pearce, professor, Mikael Östling, professor, Sven Grahn, före detta teknisk chef Rymdbolaget och Yifang Ban, professor. Inspelat den 22 september 2015 på KTH, Stockholm. Arrangör: KTH.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Rymdpromenadernas historia och framtid

En samling legendariska samt mindre kända astronauter samtalar kring rymdpromenader. Luca Parmitano berättar om när han fick vatten i sin rymdhjälm, pensionerade Bruce McCandless om de så kallade jetpackens historia och Soichi Noguchi om hur man lagar en rymdraket i rymden. Avslutar gör Aleksej Leonov, kosmonauten som gjorde den första rymdpromenaden någonsin. Inspelat den 22 september 2015 på KTH, Stockholm. Arrangör: KTH.

Produktionsår:
2015
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Visa fler

Mer högskola & fysik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Så påverkas kroppen av långa rymdfärder

Ben, hjärta, ögon och muskler - allt påverkas och försämras i rymden. Astronauten Tom Marshburn berättar hur man måste träna hela tiden för att hålla sig i form som astronaut. Dessutom lär vi oss om salladsodling i rymden och ny robotforskning för att förbättra rymdpromenader. Inspelat den 22 september 2015 på KTH, Stockholm. Arrangör: KTH.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - 100 astronauter på svensk jord

Inspirerad av rymden

Matematiken gjorde att hon inte lyckades komma fram till sitt drömjobb som astronaut. Men genom internet har hon lyckats hålla sitt intresse levande. Forskningskommunikatören Frida Backjanis berättar om sin besatthet av rymden och hur viktigt det är att världens astronauter fortsätter att inspirera med sina resor och sin forskning för att fler ska inspireras precis som hon själv. Inspelat den 21 september 2015 i Konserthuset, Stockholm. Arrangör: KTH.